Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը ՀՀ Սահմանադրության օրվա առիթով
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հրապարակել է վարչապետի պաշտոնակատարի ուղերձը Սահմանադրության օրվա առիթով: Այն ներկայացնում ենք ստորև.
«Շնորհավորում եմ բոլորիս հուլիսի 5-ի՝ Սահմանադրության օրվա առիթով: 2021 թվականի հուլիսի 5-ը դիմավորում ենք կատարելապես նոր պայմաններում՝ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության ոչ փոփոխելի 2-րդ հոդվածը լրումին հասած: Ըստ այդ հոդվածի՝ իշխանությունը Հայաստանի Հանրապետությունում պատկանում է ժողովրդին, և ժողովուրդն իր իշխանությունն իրականացնում է ազատ ընտրությունների միջոցով:
2021 թվականի հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն ի ցույց դրեցին, որ տասնամյակների պայքարից հետո սահմանադրական այս դրույթը Հայաստանում հաստատված է անշրջելիորեն: Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի այսօր տեսնում է, գիտի, որ ինքը որոշիչ ուժ է, այնպես, ինչպես նախատեսված է մեր երկրի Սահմանադրությամբ:
Խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները, ըստ այդմ, ցույց տվեցին, որ վերջին երեք տարիներին մեր սահմանադրական գիտակցության մեջ տեղի են ունեցել խորքային փոփոխություններ, և Երրորդ հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ ընտրությունները դարձան ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու և ոչ թե ճգնաժամ հարուցելու միջոց: Սա սահմանադրական իրականություն ստեղծելու մեր առաքելությունը նոր թափով կյանքի կոչելու ամուր նախադրյալներ է ստեղծում:
Մեր առաջիկա անելիքների առանցքը ձևակերպված է մեր երկրի Սահմանադրության նախաբանում և առաջին հոդվածում: Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն լինելու նյութականացման շուրջ պիտի համախմբենք մեր ազգային լավագույն ներուժը, և այդ համախմբումը պիտի տեղի ունենա համաձայն ժողովրդի կամքի և ոչ թե ի հեճուկս նրա:
Մեր առաջիկա անելիքների առաջնահերթությունների շարքում արտաքին, սահմանադրական անվտանգության օրակարգերն են, այդ օրակարգերը սպասարկելուն կոչված պետական ինստիտուտների բարեփոխումը և կայացումը: Այս օրակարգերի պատշաճ սպասարկումն է, որ պիտի ապահովի մարդու, մարդկային ներուժի զարգացման համար անհրաժեշտ իրավական, սոցիալական, կրթական, ենթակառուցվածքային պայմանների հասանելիությունը, և այս օրակարգի վրա պիտի աշխատենք օրնիբուն՝ մեր երկրի անվտանգությունն ու հզորությունը, մարդու և քաղաքացու ազատությունը, երջանկությունն ու բարեկեցությունը որպես նպատակ ունենալով:
Այս ընթացքում, ակնհայտորեն, չի հաջողվի խուսափել մեր երկրի կառավարման համակարգի շուրջ քննարկումներից, բայց այս կարևորագույն հարցում էլ պիտի առաջնորդվենք «կտրելուց առաջ յոթ անգամ չափելու» սկզբունքով:
Խոնարհվելով հանուն հայրենիքի, հանուն ինքնիշխան պետության իրենց կյանքը զոհած մեր բոլոր եղբայրների ու քույրերի հիշատակի առաջ՝ շնորհավորում եմ բոլորիս Սահմանադրության օրվա՝ հուլիսի 5-ի առիթով»:

Pashinyan Comemorates Armenia's Constitution Day
Acting Armenian PM Nikol Pashinyan issued the following message celebrating Constitution Day. Armenia adopted its post-Soviet constitution on this day in 1995.
Congratulations to all of us on July 5 – Constitution Day. We are celebrating July 5, 2021 in a completely new environment: we have ensured full compliance with the unchangeable Article 2 of the Constitution of the Republic of Armenia, which provides that the state power in the Republic of Armenia belongs to the people and the people exercise their power through free elections.
The early parliamentary elections of June 20, 2021 showed that following several decades of continued struggle, this constitutional provision is now irreversibly enforced in Armenia. Every citizen of the Republic of Armenia sees and knows that he is a decisive force, as provided by the Constitution of our country.
Thus, the early parliamentary elections showed that fundamental changes have taken place in our constitutional consciousness over the past three years, and for the first time in the history of the Third Republic, elections became a way to overcome the internal political crisis, and not provoke it. This creates preconditions for our mission to create a constitutional reality with new impetus.
The essence of our further action is set out in the Preamble and in Article 1 of the Constitution of our country. We must bring together and mobilize the pan-Armenian potential to build a sovereign, democratic, social and rule of law-based Republic of Armenia, and unification should take place according to the people’s will, and not against it.
Our priorities shall be structured around the agenda of external and constitutional security, around the reform of our state institutions, which should serve these agendas.
The proper implementation of these programs will help us create legal, social, educational and infrastructural conditions to promote human development; we must spare no effort to advance this agenda in order to ensure Armenia’s security, power, freedom, happiness, raise the people’s living standards.
During this period, we will not be able to avoid discussing the reform of our country’s governance system, but even in this important issue we should be guided by the principle of “Measure seven times before you cut once.”
I bow to the memory of our brothers and sisters who gave their lives for the sake of the Motherland, for the sake of our sovereign statehood. I congratulate all of us on Constitution Day.