Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ջիվան Գասպարյանի մահվան կապակցությամբ
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել աշխարհահռչակ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանի մահվան կապակցությամբ, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Խոր ցավով տեղեկացա աշխարհահռչակ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանի մահվան մասին:
Անվանի վարպետը ողջ ստեղծագործական գործունեության ընթացքում հայկական ծիրանափողի փառքը տարածել է աշխարհով մեկ` հանդես գալով հեղինակավոր բազմաթիվ բեմերում, հայկական երաժշտության հնչյունները ներկայացնելով հայտնի ֆիլմերում, համագործակցելով հռչակավոր կոմպոզիտորների, համաշխարհային ճանաչում ունեցող երաժիշտների հետ:
Մեր ողջ ժողովուրդը և աշխարհի երաժշտասեր հանրությունը Ջիվան Գասպարյանին, որպես մտավորական և հայի բացառիկ կերպար, դասել է համաշխարհային արվեստի մեծերի շարքում, որով մենք հպարտացել ու ոգեշնչվել ենք:
Վիլյամ Սարոյանը Ջիվան Գասպարյանի նվագը լսելուց հետո ասել էր՝ «Ջիվան ջան, սա նվագ չէ, այլ աղոթք է»: Վարպետի կատարումներով աղոթքներն ընդմիշտ կմնան ոչ միայն հայ, այլև ողջ աշխարհի արվեստասերների սրտերում ու հիշողություններում:
Կիսում եմ նրա ընտանիքի, գործընկերների, երկրպագուների և բոլորի վիշտն այս մեծ կորստի պահին: Սիրելի վարպետ, հանգչիր խաղաղությամբ»:

Pashinyan Offers Condolences on Passing of Jivan Gasparyan
Acting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan issued the following statement today on the passing, at the age of 92, of prominent duduk player Jivan Gasparyan. The message reads, in part:
I was deeply grieved to learn about the demise of world famous duduk player Jivan Gasparyan.
Throughout his career, the renowned Master spread the glory of the Armenian duduk across the globe, performing on many reputable stages, presenting the sounds of Armenian music in films, cooperating with popular composers and internationally acclaimed musicians.
Our nation and the world music community considered Jivan Gasparyan an exceptional Armenian intellectual and ranked him among the greats of world art. We were proud and inspired by him.
On listening to Jivan Gasparyan’s music, William Saroyan said: “Dear Jivan, this is not music, but a prayer.” The prayers created by the Master will forever remain in the hearts and memories of not only Armenians, but also art connoisseurs all over the world.
On this great loss, I share the grief of his family, colleagues and fans. Rest in peace, dear Master!