Յունիբանկը KfW բանկի հետ համատեղ իրականացնում է բիզնես վարկավորման նոր ծրագիր
Յունիբանկը ընդլայնում է համագործակցությունը գերմանական KfW բանկի հետ և ՓՄՁ-ների համար սկսում է իրականացնել նոր վարկային ծրագիր: Ծրագրի շրջանակում մշակվել է երկու վարկատեսակ՝ «Անգրավ ՄՓՄՁ» և «ՄՓՄՁ», որոնք թույլ կտան միջին, փոքր և միկրո ձեռնարկություններին կապիտալ ներդրումների և ընթացիկ ծախասերի համար ստանալ վարկային միջոցներ:
«Անգրավ ՄՓՄՁ» վարկի գումարը կազմում է մինչև 5 մլն ՀՀ դրամ, մարման ժամկետը՝ մինչև 60 ամիս, տարեկան տոկոսադրույքը՝ մինչև 12%: Այս վարկատեսակը նախատեսված է անհատ ձեռներեցների և իրավաբանական անձանց համար, որոնք ցանկանում են օպտիմալացնել ֆինանսական ծախսերը և խուսափել կադաստրային, նոտարական և գրավի ապահովագրության հետ կապված լրացուցիչ ծախսերից: Անհրաժեշտության դեպքում գրավի դիմաց այս վարկի գումարը կարող է ավելացվել մինչև 1 միլիոն ՀՀ դրամով:
Ավելի մեծ ներդրումների պահանջ ունեցող ձեռնարկություններին Յունիբանկը առաջարկում է «ՄՓՄՁ» վարկը: Վարկը տրամադրվում է մինչև 12% տարեկան տոկոսադրույքով և մինչև 60 ամիս մարման ժամկետով:
Վարկի գումարը կազմում է մինչև 160 միլիոն ՀՀ դրամ: Որպես գրավ ընդունվում են անշարժ և շարժական գույքը, ապրանքանյութական պաշարները, շրջանառու միջոցները և այլն:
«Մեր ծրագրի հիմնական նպատակն է բիզնեսին առաջարկել առավել ճկուն պայմաններ: Մենք հասկանում ենք, թե որքան կարևոր է բիզնեսի յուրաքանչյուր ոլորտի առանձնահատկություններն ու կարիքները` մատչելի և արդյունավետ վարկատեսակ մշակելու համար: ճիշտ Ժամանակին ֆինանսավորումը, անհատական մոտեցումը և շահավետ պայմանները թույլ են տալիս մեր հաճախորդներին հնարավորինս արդյունավետ օգտագործել վարկային միջոցները և հասնել աճի և զարգացման նոր մակարդակի», - ասում է Յունիբանկի կորպորատիվ բիզնեսի զարգացման և վաճառքների տնօրեն Դավիթ Պետրոսյանը:
2021 թվականի առաջին եռամսյակում Յունիբանկի կողմից տրամադրված բիզնես վարկերի ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 9% -ով:

Юнибанк при участии банка KfW анонсировал новые кредиты для МСБ
Юнибанк расширяет сотрудничество с немецким банком KfW и начинает реализацию новой кредитной программы для бизнеса. В её рамках разработаны два продукта — кредиты «Беззалоговый MSME» и «MSME», которые позволят средним, малым и микропредприятиям получить средства для капитальных вложений и текущих затрат.
Беззалоговый кредит предоставляется на сумму до 5 млн драм, со сроком погашения до 60 месяцев и ставкой до 12% годовых. Этот продукт подойдёт индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам, желающим оптимизировать временные и финансовые затраты и избежать дополнительных расходов на кадастровое, нотариальное оформление и страхование залога. При необходимости под залоговое обеспечение можно увеличить сумму кредита до 1 млн драм.
Компаниям, которым требуются более крупные инвестиции, Юнибанк предлагает кредит «MSME». Предприниматель может получить до 160 млн драм на срок до 60 месяцев. Процентная ставка составляет до 12% годовых. В качестве залога принимаются недвижимость, движимое имущество, материально-технические или оборотные средства.
«Основная цель нашей программы — предложить бизнесу максимально гибкие условия. Мы понимаем, как важно учитывать особенности и потребности каждой сферы деятельности, чтобы сформировать эффективный и доступный для любого предпринимателя продукт. Своевременное финансирование, индивидуальный подход и выгодные условия позволяют нашим клиентам максимально эффективно использовать кредитные средства и выходить на новый уровень роста и развития», — говорит Давид Петросян, директор по продажам и развитию корпоративного бизнеса Юнибанка.
В первом квартале 2021 года объём предоставленных Юнибанком бизнес-кредитов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличился на 9%. Портфель бизнес-кредитов на конец марта текущего года составил около 71,5 млрд драм.