Յունիբանկը KfW բանկի հետ համատեղ իրականացնում է բիզնես վարկավորման նոր ծրագիր
Յունիբանկը ընդլայնում է համագործակցությունը գերմանական KfW բանկի հետ և ՓՄՁ-ների համար սկսում է իրականացնել նոր վարկային ծրագիր: Ծրագրի շրջանակում մշակվել է երկու վարկատեսակ՝ «Անգրավ ՄՓՄՁ» և «ՄՓՄՁ», որոնք թույլ կտան միջին, փոքր և միկրո ձեռնարկություններին կապիտալ ներդրումների և ընթացիկ ծախասերի համար ստանալ վարկային միջոցներ:
«Անգրավ ՄՓՄՁ» վարկի գումարը կազմում է մինչև 5 մլն ՀՀ դրամ, մարման ժամկետը՝ մինչև 60 ամիս, տարեկան տոկոսադրույքը՝ մինչև 12%: Այս վարկատեսակը նախատեսված է անհատ ձեռներեցների և իրավաբանական անձանց համար, որոնք ցանկանում են օպտիմալացնել ֆինանսական ծախսերը և խուսափել կադաստրային, նոտարական և գրավի ապահովագրության հետ կապված լրացուցիչ ծախսերից: Անհրաժեշտության դեպքում գրավի դիմաց այս վարկի գումարը կարող է ավելացվել մինչև 1 միլիոն ՀՀ դրամով:
Ավելի մեծ ներդրումների պահանջ ունեցող ձեռնարկություններին Յունիբանկը առաջարկում է «ՄՓՄՁ» վարկը: Վարկը տրամադրվում է մինչև 12% տարեկան տոկոսադրույքով և մինչև 60 ամիս մարման ժամկետով:
Վարկի գումարը կազմում է մինչև 160 միլիոն ՀՀ դրամ: Որպես գրավ ընդունվում են անշարժ և շարժական գույքը, ապրանքանյութական պաշարները, շրջանառու միջոցները և այլն:
«Մեր ծրագրի հիմնական նպատակն է բիզնեսին առաջարկել առավել ճկուն պայմաններ: Մենք հասկանում ենք, թե որքան կարևոր է բիզնեսի յուրաքանչյուր ոլորտի առանձնահատկություններն ու կարիքները` մատչելի և արդյունավետ վարկատեսակ մշակելու համար: ճիշտ Ժամանակին ֆինանսավորումը, անհատական մոտեցումը և շահավետ պայմանները թույլ են տալիս մեր հաճախորդներին հնարավորինս արդյունավետ օգտագործել վարկային միջոցները և հասնել աճի և զարգացման նոր մակարդակի», - ասում է Յունիբանկի կորպորատիվ բիզնեսի զարգացման և վաճառքների տնօրեն Դավիթ Պետրոսյանը:
2021 թվականի առաջին եռամսյակում Յունիբանկի կողմից տրամադրված բիզնես վարկերի ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 9% -ով:

Unibank Announces New Loans for SMEs Together With KfW Bank
Unibank is expanding cooperation with KfW bank and starts realizing a new credit program for business. Two products have been developed within its framework- "Unsecured MSME" and "MSME” loans, which will allow the small, medium and micro-enterprises to receive funds for capital investments and current expenses.
An unsecured loan is provided for an amount of up to 5 million AMD, with a repayment term of up to 60 months and an annual interest rate of up to 12%. This loan will be suitable both for private entrepreneurs and legal entities, wishing to optimize time and financial expenses and avoid additional costs for cadastral, notarization and collateral insurance. If necessary, the loan amount can be increased to up to 1 million AMD against collateral.
In case higher investments are necessary, Unibank offers “MSME” loans to the companies. The entrepreneur may get up to 160 million AMD for a period of up to 60 months at up to 12% annual interest rate. Real estate, movable property, material and technical or circulating assets are accepted as collateral.
“The main goal of our program is to offer the most flexible conditions to the business. We realize how essential it is to take into account the characteristics and needs of each field of activity in order to form an effective and affordable product for any entrepreneur. Timely financing, an individual approach and favorable conditions allow our clients to use credit funds as effectively as possible and reach a new level of growth and development,” says David Petrosyan, Director of and Corporate Business Promotion and Sales.
In the first quarter of 2021, the volume of business loans provided by Unibank increased by 9% compared to the corresponding period last year. The portfolio of business loans at the end of March this year comprised about 71.5 billion AMD.