«Շուտով նոր ներդրում կառաջարկենք օդակայանաշինության բնագավառում»․ Էռնեկյանը՝ Փաշինյանին
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ այսօր Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Հայաստանի ազգային հերոս, արգենտինահայ գործարար, բարերար Էդուարդո Էռնեկյանին:
Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Հարգելի պարոն Էռնեկյան, ողջունում եմ Ձեզ Երևանում: Ուրախ եմ մեր հերթական հանդիպման համար: Ձեր այցը, այսպիսի հանդիպումները միշտ կարևոր են, որովհետև Դուք Հայաստանի Հանրապետությունում կարևոր ներդրողներից մեկն եք, և մասնավորապես՝ Սփյուռքի կարևորագույն ներդրողներից մեկը: Հետևաբար՝ Ձեր ներդրումային տրամադրությունները, կարծում եմ, կանխորոշում են նաև ընդհանուր ներդրումային տրամադրությունը Հայաստանի Հանրապետությունում:
Հույս ունեմ, որ Ձեր աշխատանքային օրակարգն ու տրամադրությունը ևս ուղղված է հենց մեր երկրի տնտեսական լավատեսությունը և ապագայի նկատմամբ հավատը վերականգնելուն: Այստեղ Ձեր անձնական դերակատարումը շատ կարևորում ենք»:
Իր հերթին, Էդուարդո Էռնեկյանը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հաղթանակի կապակցությամբ և հավելել. «Պարոն վարչապետ շատ զգացված եմ Ձեր խոսքերից: Ցավոք, պանդեմիան փոփոխություններ մտցրեց մեր բոլորի օրակարգում՝ թե՛ ժամանակի, թե՛ տարածության, թե՛ չվերթների առումով, բայց, կարծես թե, դա արդեն հաղթահարում ենք, և ես այստեղ եմ:
Պարոն վարչապետ, չէի ուզում, որ երկար ժամանակ անցներ, ուզում էի հնարավորինս արագ գալ և Ձեզ շնորհավորել հաղթանակի կապակցությամբ, որովհետև դա շատ կարևոր է, և մենք ի սկզբանե աջակցում էինք Ձեր հաղթանակը:
Մենք Հայաստանում տարբեր ոլորտներում ենք ներդրումներ իրականացնում: Եվ հակված ենք շարունակել, կատարել մեծ, լայնածավալ ներդրումներ Հայաստանում: Հիմա բանակցություններ ենք վարում մի բանկի հետ: Տեսնում ենք Հայաստանում տուրիզմի բնագավառի լավ աճ, և բարեբախտաբար, շուտով նոր ներդրում կառաջարկենք օդանավակայանաշինության բնագավառում: Իմ զարմիկ Մարտինը, ով ներկայումս ղեկավարում է այդ ամենը, շատ շուտով կժամանի Հայաստան, որպեսզի կապ հաստատի այն անձի հետ, ում Դուք կնշեք, բնականաբար, քննարկելու ներդրումային ծրագիրը:
Մենք պետք է մեծ գոհունակություն հայտնենք Հայաստանում գինու և խաղողագործության բնագավառի զարգացումների կապակցությամբ, որ կարողացել ենք կանխատեսել, ներդնել և բարեփոխել այն: Բարեբախտաբար, այսօր այդ գինիները տարածված են ամբողջ Եվրոպայում»:
Նիկոլ Փաշինյանը և Էդուարդո էռնեկյանը քննարկել են Հայաստանում «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ կողմից իրականացվող ծրագրերը։ Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել ընկերությանը կոնցեսիոն կառավարման տրված Երևանի «Զվարթնոց», Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանների զարգացմանը, ենթակառուցվածքների բարելավմանը, վերանորոգմանը և հետագա շահագործմանը վերաբերող հարցերի։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Էդուարդո Էռնեկյանին պատկանող ընկերությունների կողմից Հայաստանում իրականացվող և առաջիկայում նախատեսվող այլ բիզնես ծրագրերի շուրջ։

Настроены на продолжение крупных инвестиций в Армению: Эдуардо Эрнекян Николу Пашиняну
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян принял Национального героя Армении, аргентинского предпринимателя армянского происхождения, мецената Эдуардо Эрнекяна.
В своей приветственной речи, в частности, Никол Пашинян отметил: “Уважаемый господин Эрнекян, приветствую Вас в Ереване. Рад нашей очередной встрече. Ваш визит, такие встречи всегда важны, потому что Вы являетесь одним из важных инвесторов в Республике Армения, в частности, одним из самых важных инвесторов из диаспоры. Следовательно, Ваши инвестиционные настроения, думаю, предопределяют общий инвестиционный настрой в Республике Армения.
Наша страна прошла через очень тяжелые испытания. Всего несколько дней назад, 20 июня, наше правительство на выборах подтвердило свой мандат под лозунгом “Есть будущее”. И я надеюсь, что Ваша повестка дня и настроение также направлены на восстановление экономического оптимизма нашей страны и веры в будущее. Мы очень ценим здесь Вашу личную роль”.
В свою очередь Эдуардо Эрнекян поздравил Никола Пашиняна с победой партии “Гражданский договор” на выборах и добавил: “Господин премьер-министр, я очень тронут Вашими словами. К сожалению, пандемия внесла изменения в нашу повестку с точки зрения и времени, и пространства, и полетов, но кажется, мы уже преодолеваем ее, и я здесь.
Господин премьер-министр, я не хотел, чтобы прошло много времени, я хотел приехать как можно скорее, поздравить Вас с победой, потому что это очень важно, и мы с самого начала поддерживали Вашу победу.
В Армении мы инвестируем в разные сферы. И мы настроены на продолжение крупных инвестиций в Армению. Сейчас ведем переговоры с одним банком. Мы видим хороший рост в туристическом секторе Армении и, к счастью, скоро мы предложим новые инвестиции в секторе строительства аэропортов. Мой племянник Мартин, который в настоящее время руководит всем этим, очень скоро приедет в Армению, чтобы связаться с тем человеком, которого Вы укажете, и обсудить инвестиционную программу.
Мы должны выразить удовлетворение развитием винодельческого сектора в Армении, который мы смогли спрогнозировать, инвестировать и реформировать. К счастью, сегодня эти вина широко распространены по всей Европе.
Я не хочу отнимать у Вас слишком много времени, господин премьер-министр, я в Вашем распоряжении”.
Никол Пашинян и Эдуардо Эрнекян обсудили программы, реализуемые ЗАО “Международные аэропорты Армении” в Армении. В частности, были затронуты вопросы, связанные с развитием, улучшением инфраструктуры, ремонтом и дальнейшей эксплуатацией переданных компании в концессионное управление аэропортов “Звартноц” в Ереване и “Ширак” в Гюмри.
Собеседники также обменялись мнениями о других бизнес-проектах, реализуемых и планируемых компаниями Эдуардо Эрнекяна в Армении в ближайшее время.