Ինչո՞ւ են մթերողներն իջեցրել կաթի գինը. գյուղացիները կառավարությունից պարզաբանում են պահանջում (վիդեո)
Քիչ առաջ կառավարության շենքի դիմաց հավաքվել էին Կոտայքի մարզի Աբովյանի շրջակա տարբեր գյուղերի բնակիչներ, որոնք ուզում էին հանդիպել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին։ Գյուղացիները բողոքում են կաթի գնի հանձնման կետերում կաթի սակագնի իջեցումից: Ըստ բնակիչների՝ մարտ ամիսից կաթի սակագները 180-200 դրամից նվազել են 130-140 դրամի:
Գյուղացիների մեծ մասը վարկեր է վերցրել՝ վստահ լինելով, որ կկարողանա իրացնել իր ապրանքը հին գներով և մարել վարկը:
Կառավարության շենքից գյուղացիների մոտ իջավ քաղաքացիների ընդունելության և դիմումների քննարկման վարչություն պետ Ալեքսանդր Ղազարյանը և նրանց հորդերց գնալ գյուղատնտեսության նախարարություն կամ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողով, քանի որ գյուղացիների մի քանի օր առաջ ուղարկած նամակը ստանալով՝ կառավարությունը գյուղնախարարությունը և ՏՄՊՊՀ-ին հանձնարարել է զբաղվել այս հարցով:
Շուրջ 30 րոպե ՏՄՊՊՀ շենքի մոտ սպասելուց հետո գյուղացիների մոտ իջավ ՏՄՊՀ աշխատակազմի ղեկավար Տիգրան Խեչոյանը, լսեց գյուղացիներին և այնուհետև ընդունեց մի քանիսին` մանրամասն զրուցելու: Քիչ անց Տ. Խոչոյանի մոտից դուրս եկած գյուղացիները պատմեցին, որ վերջինս ասել է, որ չեն կարող վերահսկել խոշոր ըներություններին, քանի որ դա իրենց լիազորությունների շրջանակներում չէ: Գյուղացիները բարձրացել են նախագահական նստավայր` ցանկանալով հանդիպել նախագահի հետ, որտեղից նրանց ասել են դիմում գրել և սպասել պատասխանի:

Почему заготовители снизили цены на молоко? Фермеры требуют от правительства объяснений (видео)
Сегодня перед зданием правительства собрались жители ряда сел Котайкской области, которые хотели встретиться с премьер-министром Тиграном Саркисяном. Крестьяне жаловались на то, что в пунктах по приему молока снизились цены: с марта литр молока стал стоить 130-140 драмов вместо прежних 180-200 драмов.
Большинство фермеров взяло кредит в надежде на то, что благодаря реализации своей продукции по старой цене сможет погасить долг.
К собравшимся перед зданием правительства к крестьянам подошел начальник управления по приему граждан и обсуждению заявлений Александр Казарян, который посоветовал обратиться в министерство сельского хозяйства или в Государственную комиссию по защите экономической конкуренции, поскольку именно этим структурам правительство поручило заняться полученной несколько дней назад жалобой фермеров.
Направившиеся в ГКЗЭК крестьяне прождали минут 30, пока к ним спустился руководитель администрации комиссии Тигран Хечоян. Выслушав фермеров, Хечоян принял некоторых из них для более детального обсуждения проблемы.