Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է «Սարանիստ» ընկերության ապակիների արտադրության գործընթացին ու նորաբաց կոնյակի գործարանի գործունեությանը
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանի ուղեկցությամբ այցելել է Կոտայքի մարզում գործող «Սարանիստ» ընկերություն, որը զբաղվում է ապակիների արտադրությամբ, իսկ բոլորովին վերջերս սկսել է գործել կոնյակի գորածարանը:
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ ընկերության սեփականատեր Մելիք Մանուկյանը շրջայցի ընթացքում ներկայացրել է ապակու, այնուհետև կոնյակի արտադրության գործընթացն ու զարգացման ծրագրերը:
Նշվել է, որ ներկայումս ընկերությունն ունի ապակու 4 արտադրամաս՝ առանձին վառարաններով, որոնք հնարավորություն են տալիս միաժամանակ արտադրել տարբեր գույների և նշանակության ապակի, այդպիսով բավարարելով շուկայում առկա պահանջարկը։ Ընկերությունը հագեցած է ժամանակակից տեխնոլոգիաներով ու սարքավորումներով: Այստեղ ներկայումս աշխատում է մոտ 700 մարդ։ Շահագործվում է 7 հոսքագիծ։
Դեռևս 2005թ.-ից «Սարանիստ»-ը սկսել է արտադրել տարաներ՝ գինու, կոնյակի, գարեջրի, հանքային ջրի, հյութերի համար։ Ընկերությունն իր արտադրանքի գրեթե կեսն արտահանում է Վրաստան:
Անդրադառնալով կոնյակի արտադրությանը՝ Մելիք Մանուկյանը նշել է, որ արտադրվելու է հիմնականում 7-10 տարեկան կոնյակ, որի հիմնական մասն արտահանվելու է: Ընկերությունը նախատեսում է արդեն այս տարի մթերել 1500 տոննա խաղող: Ներկայումս ընթացքի մեջ է խաղողագործների հետ համապատասխան պայմանագրերի կնքման գործընթացը:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է ընկերության գործունեության ընդլայնման, նոր ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու, նոր աշխատատեղեր ստեղծելու նախաձեռնությունը և հավելել, որ կառավարությունը պատրաստ է իր գործիքակազմերի շրջանակում նպաստել նմանատիպ նախագծերի արդյունավետ իրականացմանը:

Никол Пашинян ознакомился с процессом производства стекла на предприятии “Саранист” и деятельностью нового коньячного завода
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян в сопровождении и.о. министра экономики Ваана Керобяна посетил компанию “Саранист” в Котайкской области, которая занимается производством стекла, а совсем недавно открыла коньячный завод.
В ходе визита владелец компании Мелик Манукян представил процесс производства стекла, а затем производства коньяка и программы развития.
Было отмечено, что в настоящее время компания имеет 4 цеха по производству стекла с отдельными печами, что позволяет одновременно производить стекло разных цветов и разного назначения, удовлетворяя таким образом спрос на рынке. Компания оснащена современными технологиями и оборудованием. Сейчас здесь работает около 700 человек. Эксплуатируются 7 производственных линий.
Еще с 2005 года компания “Саранист” начала производство тар для вина, коньяка, пива, минеральной воды и соков. Компания экспортирует почти половину своей продукции в Грузию.
Коснувшись производства коньяка, Мелик Манукян отметил, что в основном будет производиться коньяк 7-10-летней выдержки, основная часть которого пойдет на экспорт. В этом году компания планирует закупить 1 500 тонн винограда. В настоящее время идет процесс заключения соответствующих договоров с виноградарями.
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян приветствовал инициативу по расширению деятельности компании, реализации новых инвестиционных программ и созданию новых рабочих мест, добавив, что правительство в рамках своего инструментария готово способствовать эффективной реализации подобных проектов.