«Հալդե» գինին մեկ տարի հնացվել է Արագած լեռան Քարե լճի հատակում (լուսանկարներ)
2019 թվականի օգոստոսի 21-ին «Մարան» ընկերությունը որոշեց գինին հնացնել հատուկ պայմաններում՝ այն իջեցնելով Արագած լեռան ստորոտին գտնվող Քարե լճի հատակը (ծովի մակերևույթից 3185 մետր բարձրության վրա)։ Գինին լճից դուրս հանելը, սակայն, այդքան էլ հեշտ չի եղել։ Միայն 3-րդ փորձից է հնարավոր եղել տեղորոշել գինիների գտնվելու վայրը։
Հուլիսի 16-ին «Էրեբունի» արգելոց-թանգարանում կայացավ «Հալդե» գինու շնորհանդեսը։ Ընկերության ներկայացուցիչ Ֆրունզ Հարությունյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ աշխարհում առաջին անգամ է գինին հնացվում բարձրադիր լեռան ստորոտին գտնվող լճի հատակում։
Ընկերության հիմնադիր-տնօրեն Ավագ Հարությունյանն էլ իր խոսքում նշեց, որ գինիների ստորգետնյա հնացումը մոտ 2 տասնամյակ է, ինչ փորձարկվում է աշխարհում, այդպես խմիչքի որակի լավացում է նկատվում, սակայն՝ ինչու է գինու որակը լավանում, ոչ ոք չի կարող ասել։
«Հալդե» գինու անվանումը Խալդի աստծո (Վանի թագավորության գերագույն աստված) պատվին է։ «Էրեբունի» թանգարանի տնօրեն Միքայել Բադալյանը տեղեկացրեց, որ Խալդի աստծո պաշտամունքը կապված է եղել նաև գինու հետ։
«Հալդի բառը ուրարտերեն սեպագիր արձանագրություններում նշանակում է կամ խաղող, կամ գինի»,- նշեց թանգարանի տնօրենը։
Միջոցառման ավարտին տեղի ունեցավ բարեգործական վաճառք։ Հասույթի մի մասը կուղղվի «Էրեբունի» թանգարանին՝ Կարմիր բլուր հնավայրում վերջերս հայտնաբերված ուրարտական ժամանակաշրջանի կառույցի պեղումների իրականացման նպատակով։ «Հալդե» գինին շուտով նաև հասանելի կլինի վաճառքի համար։

Вино “Халде” год вызревало на дне Каменного озера у подножия горы Арагац (фото)
21 августа 2019 г. компания “Маран” решила выдержать вино в специальных условиях, опустив его на дно Каменного озера, расположенного у подножия горы Арагац (3185 метров над уровнем моря). Однако достать вино из озера оказалось не так-то просто: определить его местонахождение удалось лишь с третьей попытки.
6 июля в музее-заповеднике “Эребуни” состоялась презентация вина “Халде”. В беседе с нами представитель компании Фрунз Арутюнян отметил, что впервые в мире вино было выдержано на дне высокогорного озера.
Учредитель-директор компании Аваг Арутюнян в своем выступлении сообщил, что способ подземного вызревания вина, который используется в мире уже около двух десятилетий, способствует улучшению качества напитка. Но почему это происходит, никто объяснить не может.
Вино “Халде” названо в честь бога Халди (верховный бог в Ванском царстве).
По словам директор музея “Эребуни” Микаела Бадаляна, почитание бога Халди было связано также с вином.
“В урартских клинописях слово “Халди” означало или виноград, или вино”,- сообщил директор музея.
По завершении презентации состоялась благотворительная продажа нового вина. Часть выручки будет передана музею “Эребуни” на проведение раскопок на территории обнаруженного недавно сооружения урартского периода.