«Էյ Թի Փի»-ն նշում է Երկրի օրը Կոտայքում` ծառատունկ իրականացնելով ԱՄՆ դեսպանատան և ՄԱԿ-ի գործընկերների հետ
Երկրի օրը մեծ ճանաչում է գտնում Հայաստանում: Այս տարի «Էյ Թի Փի» ԲՀ-ն նշում է այն Կոտայքի մարզի Թեղենիք համայնքում ծառատունկ կատարելով: Այսօր Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը, Միացյալ Ազգերի Կազմակերպությունը միացան «Էյ Թի Փի» ԲՀ-ին` տնկելու դեկորատիվ և մրգատու ծառեր Թեղենիքում:
«Մեր նպատակն է ամբողջ Հայաստանում վերականգնել կանաչ տարածքները` ապահովելու մաքուր օդ, հողի պահպանում և զով ստվեր շոգ ամռան ընթացքում,- նշում է «Էյ Թի Փի»-ի գործադիր տնօրեն Թոմ Գարաբեդյանը,- Կոտայքի մարզը մոտ 150-200 տարի առաջ ունեցել է անհրաժեշտ բուսականություն: Մենք հուսով ենք, որ ծառատնկման միջոցով կփոխհատուցվեն անտառահատման հետևանքները: Կանաչ տարածքների ստեղծումը շատ կարևոր քայլ է մարզում շրջակա միջավայրի և կյանքի որակի բարելավման համար»:
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը նույնպես մասնակցում էր Երկրի օրվան նվիրված ծառատունկին: «Այս տարի ես պատիվ ունեմ միանալու «Էյ Թի Փի» ԲՀ-ին և ծառեր տնկելու Թեղենիք համայնքում նշելով Երկրի օրը: Ծառերը, որ տնկում ենք այստեղ, կբարելավեն շրջակա միջավայրը և կընդգծեն բնական միջավայրի պահպանման անհրաժեշտությունը»,- նշում է ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը:
Ծառատունկն իրականացվում է որպես «Էյ Թի Փի»-ի նոր` «Համայնքային անտառներ» ծրագրի մաս, որը մեկնարկել է 2011 թ.: «Այս ծրագրի նպատակն է կանաչ գոտիներից և մոտակա անտառներից զուրկ տարածքներում ստեղծել փոքրիկ համայնքային անտառներ»,- բացատրում է Գարաբեդյանը:
«Էյ Թի Փի»-ն գտնում է վտանգված տարածքներ և համագործակցում տեղական գործընկերների հետ համայնքային անտառներ հիմնելու գործում: Այս ծրագիրը նպատակ ունի խթանելու կայուն զարգացումը: Ծառերը տրամադրվում են «Էյ Թի Փի» ԲՀ-ի կողմից, մինչդեռ տեղական համայնքը ռեսուրսներ է ներդնում ծառատնկման և իրենց հողում ծառերի երկարատև պահպանման համար:
Ծրագիրը մեկնարկել է Կոտայքի մարզի Կարենիս և Թեղենիք համայնքներում, որտեղ մոտ 6000 ծառ է տնկվել 2011թ.:
«Մինչ այժմ ծրագիրը հաջողությամբ է ընթացել, և մենք պատվերներ ենք ստացել այլ համայնքների ղեկավարներից, ովքեր ցանկանում են իրենց գյուղերում փոքրիկ անտառներ հիմնել,- ավելացնում է Գարաբեդյանը,- երկրի օրվա ծառատունկը կնպաստի «Էյ Թի Փի»-ի` կանաչ Հայաստան ստեղծելու առաքելությանը, և մենք անհամբեր սպասում ենք մեր գործունեության ընդլայնմանը»:
Ծառատնկմանը մասնակցեցին դպրոցականներ և տեղական համայնքի այլ անդամներ տարբեր կազմակերպությունների և միջազգային հաստատությունների հատուկ հյուրերի հետ միասին: Երկրի օրվա առթիվ կտնկվի ընդհանուր առմամբ 2000 ծառ: Նոր անտառը կպարունակի կաղնու, սոճու, հացենու, տանձենու և խնձորենու տնկիներ:
Դաֆինա Գերչևան` ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողը, ասել է. «ՄԱԿ-ի կողմից ապրիլի 22-ը Մայր Երկրի օր հռչակելը հավաստում է, որ Երկիրը և իր էկոհամակարգերը ապահովում են բնակիչներին կյանքով և պահպանությամբ: Ինչպես կոչ է արվում 1992թ. Ռիոյի դեկլարացիայում, այն նաև պահանջում է հավաքական պատասխանատվություն` ներդաշնակություն ստեղծելու Երկրի և բնության միջև, հավասարակշռության հասնելու մարդկության ներկա և ապագա սերունդների տնտեսական, սոցիալական և բնապահպանական կարիքների միջև»:
Երկրի օրը նշում են համաշխարհային մասշտաբով`բարձրացնելու բնության գնահատումը և իրազեկությունը: Ուիսքոնսին նահանգից ԱՄՆ սենատոր Գեյլորդ Նելսոնն առաջին անգամ կոչ արեց բնապահպանական քննարկում կամ Երկրի օր  անցկացնել ապրիլի 22-ին, 1970թ.: Ավելի քան 20 միլիոն մարդ մասնակցեց այդ տարի, և այժմ ամեն տարի Երկրի օրը նշվում է ավելի քան 500 միլիոն մարդկանց կողմից 175 երկրում:
Երկրի օրը գլոբալ կերպով համաձայնեցված է Երկրի օրվա ցանցի հետ, և ապրիլի 22-ը նշանակվել է ՄԱԿ-ի կողմից որպես Մայր Երկրի միջազգային օր:
«Էյ Թի Փի» ԲՀ-ի երեք հիմնական ծրագրերն են` ծառատունկը, բնապահպանական կրթությունը և կայուն զարգացման նախաձեռնությունը:

ATP Celebrates Earth Day in Kotayk with US Embassy and UN
The celebration of Earth Day is gaining in popularity at a rapid pace inArmenia. This year, Armenia Tree Project (ATP) celebrates the day by planting trees in the community of Teghenik in the Kotayk region. On Friday, April 20, the US Embassy inArmeniaand the United Nations joined ATP to plant a cluster of decorative and fruit trees in Teghenik.
“Our goal in planting is to restore green spaces throughoutArmeniato provide valuable environmental services including clean air, soil retention, and shade during hot summers,” notes ATP Managing Director Tom Garabedian. “The Kotayk region had significant greenery some 150-200 years ago.  We hope to use these planting activities to offset the impacts of deforestation, and the creation of green spaces represents an important step in the improvement of the environment and quality of life in the region.”
US Ambassador to Armenia John Hefern joined his colleagues at the Embassy and took part in the ATP’s tree planting dedicated to the Earth Day celebration. “This year I’m honored to join the Armenia Tree Project in Teghenik to mark Earth Day. The trees we plant here will improve the environment and help highlight the necessity of maintaining our natural surroundings.” states Ambassador Hefern.
The trees are being planted as part of ATP’s innovative “community forests” program, which was initiated in 2011. “The aim of this new program is to create small community forests in areas that are deprived of any green zones and nearby forests,” explains Garabedian.
ATP identifies affected areas and partners with the local authorities to establish these community forests. The program was designed with sustainability in mind.  While the trees are provided by ATP, the local community invests resources in planting and long-term maintenance of the trees on their land.
This program started with planting at community sites in Karenis and Teghenik in the Kotayk region, where nearly 6,000 trees were planted in 2011. “The program has been successful so far, and we have received requests from other community leaders who want to establish small forests in their villages,” adds Garabedian. “This Earth Day tree planting event will contribute to ATP’s mission to greenArmenia, and we look forward to expanding these partnerships.”
Schoolchildren and other members of the local community also participated in the tree planting along with the special guests from various organizations and international institutions. A total of 2000 trees that include decorative and fruit seedlings were planted for Earth Day. The new forest will be composed of oak, pine, ash, pear, and apple seedlings.
Dafina Gercheva, UN Resident Coordinator states: "The proclamation of 22 April as International Mother Earth Day by the United Nations, is an acknowledgement that the Earth and its ecosystems provide its inhabitants with life and sustenance.  It also recognizes a collective responsibility, as called for in the 1992 Rio Declaration, to promote harmony with nature and the Earth to achieve a just balance among the economic, social and environmental needs of present and future generations of humanity. "
Earth Day events are held worldwide to increase awareness and appreciation of the natural environment. Gaylord Nelson, a United States Senator from Wisconsin, first called for an environmental teach in, or Earth Day, to be held on April 22, 1970. Over 20 million people participated that year, and Earth Day is now observed each year by more than 500 million people in 175 countries. Earth Day is coordinated globally by the Earth Day Network, and April 22 has been designated by the United Nations as International Mother Earth Day.
ATP’s mission is to assist the Armenian people in using trees to improve their standard of living and protect the environment, guided by the need to promote self-sufficiency, aid those with the fewest resources first, and conserve the indigenous ecosystem. ATP’s three major programs are tree planting, environmental education, and sustainable development initiatives. For more information about ATP, please visit the web site www.armeniatree.org.