Տնտեսական օգուտներ՝ շրջակա միջավայրի աղտոտվածության կրճատման միջոցով
Արարատ, ՀՀ – Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Դաֆինա Գեռչևան և Հայաստանում ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) առաքելության տնօրեն Ջաթինդեր Չիման այսօր այցելեցին Արարատ քաղաք՝ ծանոթանալու թափոնների հավաքման եւ վերամշակման ԱՄՆ ՄԶԳ-ՄԱԶԾ համատեղ ծրագրի գործունեությանը, որի շրջանակներում վերջերս քաղաքում պլաստիկ թափոնների 60 աղբաման են տեղադրվել: Տկն. Գեռչևան և դոկտոր Չիման նաև տվեցին հանրային իրազեկման տեղական քարոզարշավի մեկնարկը, որը ներառում էր շրջակա միջավայրի պաշտպանությանը նվիրված բաց դասեր Արարատի երկու կենտրոնական դպրոցներում:
Հայաստանի շրջակա միջավայրի պաշտպանությանն առնչվող խնդիրներին համապարփակ լուծում տալու նպատակով ԱՄՆ ՄԶԳ-ն և ՄԱԶԾ-ն 2011թ. մարտին մեկնարկեցին համատեղ նախաձեռնություն՝ Պլաստիկ թափոնների հավաքման եւ վերաօգտագործման (ՊԹՀՎ) ծրագիր, որի նպատակն էր բարելավել խմելու ջրի աղբյուրների որակը Հայաստանում, խթանելով պլաստիկ տարաների հավաքումը և վերամշակումը, ինչպես նաև գրավիչ պայմաններ ստեղծել Հայաստանի մասնավոր հատվածի համար ներդրումներ կատարելու պլաստիկ թափոնների բարձր մակարդակով վերամշակման ոլորտում: Մինչ 2011թ. դեկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածը, Վանաձոր, Հրազդան, Ալավերդի, Սևան, Ծաղկաձոր, Արարատ, Չարենցավան և Դիլիջան քաղաքներում տեղադրվել է 600 հատուկ աղբաման և դրանց տեղադրումից հետո արդեն իսկ հավաքվել և վերամշակման է ուղարկվել պոլիէթիլեն տերեֆտալատ (ՊԷՏ) պարունակող շուրջ 30 տոննա թափոն: Նախատեսվում է, որ մինչև 2012թ. հունիս ծրագիրը հավելյալ 300 աղբաման կտեղադրի Արարատ, Արտաշատ, Աշտարակ, Էջմիածին և Արմավիր քաղաքներում:
«Նախաձեռնության հիմնական նպատակն է ստեղծել խթանող պայմաններ հայաստանյան մասնավոր հատվածի համար՝ ներդրումներ կատարելու ՊԷՏ թափոնների բարձր մակարդակով վերամշակման գործում: Այս թունավոր նյութի պատշաճ կառավարումը և վերամշակումը հրատապ է ոչ միայն շրջակա միջավայրի առումով, այլև պարունակում է ներկայումս չիրացված տնտեսական օգուտների ստացման էական ներուժ»,-նշեց ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Դաֆինա Գեռչեւան:
Ծրագրի նախապատրաստական փուլի ընթացքում ՄԱԶԾ-ն թիրախային համայնքներին տրամադրեց հատուկ աղբամաններ ՊԷՏ թափոնների համար, հակավորման մեքենաներ և կոմպակտորներ` թափոնների հավաքման հենց առաջին փուլում ՊԷՏ շշերի եւ համապատասխան պլաստիկ արտադրանքի առանձնացման համար: Ապա ծրագիրն աջակցեց նախագծել և իրականացնել համագործակցություն կոշտ թափոնների կառավարման համար պատասխանատու տեղական իշխանությունների և ՊԷՏ թափոնների գնման և վերամշակման կարողություն ունեցող մասնավոր ընկերությունների միջև: Հանրային իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված ինտենսիվ քարոզարշավը կարևոր բաղադրիչ էր բնակչությանը տեղեկացնելու ՊԷՏ թափոնները հատուկ աղբամաններում տեսակավորելու կարևորության վերաբերյալ:
«Հայաստանը սկսել է մշակել նոր ծրագրեր և ռազմավարություններ` արդյունաբերության աճն ու ազգային մրցունակությունը խթանելու և շրջակա միջավայրի պաշտպանության խնդիրներին անդրադառնալու համար` հատուկ կարևորելով կոշտ թափոնի վերամշակումը: Այժմ անհրաժեշտ են բարելավման և մոդերնիզցիայի անհապաղ գործողություններ` հետագայում կայուն ու էկոլոգիապես անվնաս կատարողականություն ապահովելու համար: Ծրագիրն ուղղակի ազդեցություն կունենա աղտոտվածության նվազեցմանն ուղղված իրազեկման խնդրի վրա, կբարելավի հանրային առողջապահությունը և տեղական համայնքներին կներգրավի ավելի մաքուր ու քիչ աղտոտված շրջակա միջավայր ապահովելու գործում»,- ասաց դր. Չիման:
Իշխանությունների և համայնքների բնակչության կողմից հետաքրքրվածության և աջակցության արդյունքների հիման վրա՝ ծրագիրը պլանավորում է ընդլայնվել Հայաստանի այլ քաղաքներում, այդ թվում՝ Երեւանում, որտեղ ամեն տարի դեռևս 3,000 տոննա ՊԷՏ թափոն է նետվում աղբանոց:

Dafina Gercheva, UN Resident Coordinator/UNDP Resident Representative in Armenia, and Dr. Jatinder Cheema, USAID/Armenia Mission Director, visited the town of Ararat on April 20 to tour the waste collecting and recycling activities of USAID-UNDP plastic recycling program, which recently installed 60 plastic waste bins in the town. Ms. Gercheva and Dr. Cheema also launched the local public awareness campaign that featured open lessons on environmental protection in two central schools of Ararat.
In order to address Armenia’s environmental challenges, USAID and UNDP launched a joint initiative in March 2011 – the Collection and Reuse of Plastic Refuse (CRPR) project – to improve the quality of potable water sources in Armenia through the the collection and recycling of plastic containers. The program also sought to spur private sector investment in the recycling of plastic waste. As of December 2011, a total of 600 special bins were installed in Vanadzor, Hrazdan, Alaverdi, Sevan, Tsakhkadzor, Ararat, Charentsavan, and Dilijan, resulting in the recycling of nearly 30 tons of polyethylene terephthalate (PET) waste. The project will install additional 300 bins in the towns of Ararat, Artashat, Ashtarak, Ejmiatsin and Armavir by June 2012.
“One of the main objectives of this initiative is to create stimulating conditions for Armenian private sector to invest in high level recycling of PET waste. Proper management and recycling of this toxic material is not only urgent from the environmental point of view, but it also carries an essential potential for delivering currently unrealized economic benefits,” said Dafina Gercheva, UN RC/UNDP Resident Representative.
During the initial phase of the project, UNDP provided special bins for PET waste, balers, and compactors in the target communities for separation of PET bottles and relevant plastic products immediately at the first stage of the waste collection cycle. The project then helped design and implement partnerships between the local authorities responsible for solid waste management and private companies with capacities to buy and recycle the PET waste. Intensive public awareness campaign in the project areas was an important component to inform the general population on the importance of separating the PET waste into the special bins.
“Armenia has begun to develop new projects and strategies to foster industrial growth, national competitiveness, and to address environmental concerns with particular attention to municipal solid waste. It is time when urgent action for improvement and modernization is required to ensure sustainable and eco-friendly performance in the future. This project will have direct impact on raising awareness of the need to reduce pollution, will improve public health, and will engage local communities in ensuring a cleaner and less polluted environment,” Dr. Cheema said.
Based on the results and proved interest and support of the authorities and community residents, the project plans to expand to other towns of Armenia, including Yerevan, where around 3,000 tons PET waste is still thrown out to landfills each year.