Փաշինյանն ու Աֆեյանը քննարկել են Հայաստանի զարգացմանն ուղղված համատեղ ծրագրային հարցեր
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Flagship Pioneering և Moderna Therapeutics ընկերությունների հիմնադիր և գործադիր տնօրեն, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանին։ Այս մասին տեղեկացնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Նուբար Աֆեյանին և նշել. «Հարգելի պարոն Աֆեյան, ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու համար: Վերջին անգամ հանդիպել ենք COVID-ից առաջ, ճի՞շտ է: Պետք է նշեմ, որ այս ընթացքում շատ իրադարձություններ են տեղի ունեցել և՛ աշխարհում, և՛ մեր տարածաշրջանում, և՛ մեր հայրենիքում:
Մենք մեծ հուզմունքով և ոգևորությամբ էինք հետևում կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում Ձեր ունեցած ներդրմանը, նաև շատ ուրախանում էինք հաջողություններով, որ Դուք, Ձեր ընկերությունն ունեցաք այդ ասպարեզում:
Կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված այս շրջանում համարում ենք, որ իրադրությունը կառավարելի է, մեր ձեռք բերած փորձը շատ բան սովորեցրեց: Այժմ փորձում ենք հնարավորինս շատ պատվաստումներ իրականացնել մեր քաղաքացիների շրջանում:
Նաև այնպես է ստացվել, որ օտարեկրյա քաղաքացիների շրջանում ենք պատվաստում իրականացնում: Հույս ունեմ այսօր լսել Ձեր տեսակետները և կանխատեսումները կորոնավիրուսի հետագա պահվածքի և այն մասին, թե ինչքանո՞վ պատվաստանյութերի ի հայտ գալը կօգնի, որ հարցը լուծված համարենք, ինչքանո՞վ է դա արդեն մտնում կառավարելիության փուլ և ի՞նչ անկանխատեսելի հնարավորություններ ու սպառնալիքներ կան:
Իհարկե, նախկինում իրար հետ քննարկել ենք նաև մեր համազգային օրակարգին, Հայաստանի զարգացման հեռանկարների ռազմավարությանը վերաբերող հարցեր: Համոզված եմ, որ այդ թեմաներով նույնպես այսօր քննարկում կունենանք: Մեկ անգամ ևս ողջունում եմ Ձեզ և ուրախ եմ Ձեզ տեսնել»:
Ինչպես հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը, Նուբար Աֆեյանն իր խոսքում նշել է. «Շնորհակալություն, պարոն վարչապետ: Շնորհավորում եմ Ձեզ ընտրությունների և հաջողությունների կապակցությամբ, որ ազգը, երկիրը կարողացավ շարունակել ընտրությունների արդար և օրինակելի տարբերակը, որը հաստատվեց: Դա շատ լավ նշան է մեր ապագայի համար:
Գիտեմ, որ շատ խնդիրներ կան թե՛ երկրի, թե՛ ազգի առջև այս վերջին տարվա ճգնաժամերի հետևանքով: Հուսով եմ, որ կկարողանանք զրուցել ապագայի տարբեր մոտեցումների շուրջ: Այսինքն՝ ինչպես փորձել, որպեսզի կարողանանք ապագան ավելի փայլուն և արդյունավետ դարձնել՝ միասնաբար աշխատելով»։
Նիկոլ Փաշինյանը և Նուբար Աֆեյանը քննարկել են համազգային օրակարգին, կառավարության ծրագրերին, Հայաստանի զարգացմանն ուղղված համատեղ ծրագրերին վերաբերող հարցեր։

The office of the Armenian Prime Minister issued the following statement today.
Acting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan today received Nubar Afeyan, Founder and Executive Director of Flagship Pioneering and Moderna Therapeutics, co-founder of the Aurora Humanitarian Initiative.
Greeting Mr. Afeyan, Nikol Pashinyan said: “Dear Mr. Afeyan, I am pleased to see you. Last time we met before COVID, right? I should note that many events have taken place ever since in the world, in our region and in our homeland.
We were excited to see your contribution to the fight against COVID-19, and we are pleased with the achievements you and your company have had in this area. We believe that the epidemiological situation is actually manageable at this point of time: the experience we gained has taught us a lot. We are now trying to vaccinate as many of our citizens as possible.
We are also vaccinating foreigners, as a matter of fact. I hope to hear your opinion and predictions concerning the further behavior of the coronavirus and to what extent vaccines will help tackle the problem; to what extent the situation is manageable at this stage, and what kind of challenges await us ahead.
Of course, we have previously discussed issues related to our national agenda, Armenia’s development strategy. I am confident that today we will discuss these topics as well. Once again, you are welcome and I am happy to see you.”
In turn, Noubar Afeyan noted: “Thank you, Mr. Prime Minister. I would like to congratulate you on successful elections, which came to evidence that the nation, the country is in a position to hold fair, exemplary elections. This is a very good sign for our future.
I know that there are many problems for both the country and the nation due to the crises of the last year. I hope we can talk about different approaches to the future, i.e. how to try to be able to make the future brighter and more effective by working together.”
Nikol Pashinyan and Nubar Afeyan discussed issues related to the national agenda, the programs implemented by the Armenian government, the joint projects aimed at Armenia’s development.