ՄԻԵԴ-ի վճիռը. Բադալյանին ապօրինի զրկել են ազատությունից և խոշտանգել Ադրբեջանում
Այսօր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) Արթուր Բադալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով վճիռ է հրապարակել, որով հիմնավորվել է Հայաստանի քաղաքացուն ապօրինաբար ազատությունից զրկելու և Ադրբեջանի բանտում խոշտանգելու փաստը: ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին 3 ամսվա ընթացքում Բադալյանին վճարել 30.000 եվրո, որպես ոչ նյութական վնասի հատուցում:
2009 թ. մայիսի 9-ին Արթուր Բադալյանը մի խումբ ընկերների հետ մեկնել էր Ադրբեջանի սահմանին մոտ գտնվող Բերդ քաղաքի մոտակայքում գտնվող Նավուր գյուղ` անտառում սունկ հավաքելու: Ժամը 15-ի սահմաններում Արթուրին է մոտեցել չորս անծանոթ մարդ, ովքեր նախ հայերենով ծխախոտ են խնդրել նրանից, իսկ հետո ադրբեջաներեն խոսելով՝ կապել են Արթուրի ձեռքերն ու նրան բռնի ուժով տեղափոխել Ադրբեջանի սահմանից այն կողմ և հանձնել Ադրբեջանի իշխանություններին:
Արթուրը հայտնել է, որ ինքը շատ լավ գիտի անտառը: Ինքը չի հատել սահմանը, առևանգել են Հայաստանի տարածքում: Ոստիկանությանը տրված հայտարարություններում Արթուրի ընկերները, ովքեր եղել են անտառում, հայտարարել են, որ բոլորն անզեն են եղել:
2009 թ. մայիսի 11-ին ՀՀ ոստիկանության կողմից Արթուր Բադալյանը գրանցվել է որպես անհետ կորած: Տեղի զորամասի զինծառայողների օգնությամբ իրականացվել են որոնողական աշխատանքներ: Արթուրի կողմից հավաքված սնկերը հայտնաբերվել էին Ադրբեջանի սահմանից մոտ 5-6 կիլոմետր հեռավորության վրա, սակայն այլ բան չէր հայտնաբերվել:
2009-ի հուլիսի 7-ին Տավուշի մարզի ոստիկանության քրեական հետախուզության վարչությունը քրեական գործ էր հարուցել Արթուրի անհետացման փաստով: Քրեական գործի քննությունը կասեցվել էր, քանի որ հանցագործություն կատարելու մեջ կասկածվող անձ չէր հայտնաբերվել:
Արթուրի գտնվելու վայրն անհայտ է եղել ընտանիքի և Հայաստանի իշխանությունների համար մինչև 2010թ. նոյեմբերի 5-ը, երբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) նրան գրանցել էր, որպես Ադրբեջանում պահվող հայ գերի: Դրանից հետո ԿԽՄԿ-ն կալանավայրում պարբերաբար այցել է Արթուրին մինչև 2011 թ. մարտի 17-ը: Այդ օրը ԿԽՄԿ միջնորդությամբ նա գերիների փոխանակման շրջանակներում փոխանցվել է Հայաստանի իշխանություններին:
Ադրբեջանական ուժերի կողմից առևանգվելուց հետո Բադալյանը գերի է մնացել 22 ամիս և պահվել տարբեր ռազմական օբյեկտներում:
Արթուրը պնդել է, որ իրեն բավարար քանակությամբ սնունդ չեն տվել և հաճախ թույլ չեն տվել զուգարան գնալ՝ այդպիսով ստիպված լինելով կարիքները հոգալ խցում: Ավելին, նա ենթարկվել է դաժան խոշտանգումների և հոգեկան տառապանքի: Նրան հաճախ են ծեծել, հարվածել ոտքերին, որպեսզի չկարողանա զգալ կամ շարժել դրանք: Հարվածներ են հասցրել նաև էլեկտրաշոկով: Մետաղական առարկաներով պարբերաբար հարվածել են խցի դռանը, ինչի հետևանքով ձեռք է բերել լսողության խանգարում:
Արթուրը չի իմացել իր ձերբակալման պատճառների մասին, իրեն հասկանալի լեզվով չի բացատրվել իր իրավունքների մասին:
2011 թ. մարտի 18-ին` ազատ արձակման հաջորդ օրը, Արթուրը հոսպիտալացվել և հետազոտվել է Հայաստանում: Պաշտպանության նախարարության ռազմաբժշկական վարչության կողմից տրված տեղեկանքի համաձայն՝ նրա մոտ ախտորոշվել էր նևրասթենիա ՝ հոգեբուժական վիճակ, դեպրեսիայի ախտանիշներով: Ի թիվս այլ բաների, նրա մոտ հայտնաբերվել է նաև վախ, սթրես, անհանգստություն և ընկճվածություն: Դժգոհել է հոգնածության զգացողությունից, ձեռքերի և ոտքերի ցավերից:
2011 .-ի հոկտեմբերին, փորձաքննություններից հետո, Բադալյանը ստացել է հաշմանդամության խումբ՝ հոգեկան առողջության վիճակի պատճառով: Նա համարվել է աշխատանքի համար ոչ պիտանի, քանի որ չի կարողացել կառավարել իրեն:
ՄԻԵԴ-ում Ադրբեջանի կառավարությունը պնդել է, թե իբր, Արթուր Բադալյանը բերման է ենթարկվել որպես Հայաստանի զինված ուժերի անդամ և դիվերսանտ: Նա պահվել է որպես ռազմագերի:
Հայաստանի կառավարությունը և Արթուր Բադալյանը պնդել են, որ այդ ժամանակահատվածում զինված հակամարտություն տեղի չի ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, հետևաբար նա չէր կարող համարվել ռազմագերի։
Ադրբեջանի կառավարությունը պնդել է, որ գերության ընթացքում Բադալյանը գտնվել է բժշկական հսկողության տակ և վատ վերաբերմունքի չի ենթարկվել:
ՄԻԵԴ-ը գտել է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը չի տվել բավարար և համոզիչ բացատրություն ցույց տալու համար, որ Արթուրի լուրջ հոգեկան վնասվածքները, որոնք հայտնաբերվել են անմիջապես ազատ արձակվելուց և ախտորոշվել են հետագայում, ոչ ամբողջությամբ, հիմնականում կամ մասամբ նրա կալանքի պայմանների հետ կապ չեն ունեցել: Հետևաբար, դատարանը եզրակացրել է, որ տեղի է ունեցել Եվրոպական Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի (Խոշտանգումների արգելում) և 5-րդ հոդվածի (Ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք) խախտում:
Նշենք, որ Արթուր Բադալյանի շահերը ՄԻԵԴ-ում պաշտպանել է ներկայում ԱԺ պատգամավոր, այդ տարիներին իրավապաշտպան գործունեությամբ զբաղվող Էդմոն Մարուքյանը:

В Азербайджане А. Бадаляна незаконно лишили свободы и подвергали пыткам – решение ЕСПЧ
Европейский суд по правам человека сегодня обнародовал решение по делу “Артур Бадалян против Азербайджана”, которым обоснован факт незаконного лишения свободы гражданина Армении и подвергания его пыткам в азербайджанской тюрьме. ЕСПЧ обязал Азербайджан в течение трех месяцев выплатить Бадаляну 30.000 евро в качестве компенсации за нематериальный ущерб.
9 мая 2009 г. Артур Бадалян с группой друзей отправился за грибами в лес рядом с селом Навур, расположенном недалеко от города Берд на границе с Азербайджаном. Около 15 часов к Артуру подошли трое неизвестных, которые на армянском языке попросили у него сигареты, а потом, перейдя на азербайджанский, связали ему руки и насильно увезли в Азербайджан, где сдали властям.
По словам Артура, лес он знает хорошо, уверен, что границу не пересекал и что его похитили на территории Армении. Отправившиеся с Артуром в лес его друзья сообщили полиции, что все они были без оружия.
11 мая 2009 г. полиция зарегистрировала Артура Бадаляна как без вести пропавшего. С участием военнослужащих местной военной части были организованы поисковые работы. Собранные Артуром грибы были найдены в 5-6 километрах от азербайджанской границы.
7 июля 2009 г. в полиции Тавушской области было возбуждено уголовное дело по факту исчезновения Артура Бадаляна. Вскоре, однако, следствие было прекращено в связи с отсутствием подозреваемых.
О местонахождении Артура его семье и властям Армении ничего не было известно до 5 ноября 2010 г., когда Международный Комитет Красного Креста зарегистрировал его как удерживаемого в Азербайджане пленного. До 17 марта 2011 г. представители МККК регулярного навещали Артура Бадаляна в тюрьме. В указанный день при посредничестве Международного Комитета Красного Креста Артур в рамках обмена пленными был передан властям Армении.
В азербайджанском плену Бадалян находился 22 месяца, держали его на различных военных объектах.
По словам Артура, ему не давали достаточное количество пищи и часто не разрешали пользоваться туалетом, заставляя тем самым отправлять в нужду в камере. Более того, он подвергался жестоким пыткам и душевным страданиям. Его часто избивали, наносили удары по ногам, чтобы он терял чувствительность и не мог двигать конечностями.
Артура ударяли также электрошокером. Кроме того, металлическими предметами били по двери камеры, вследствие чего у него нарушился слух.
Артуру не объяснили причины его задержания, не представили его права.
18 мартя 2011 г., на следующей день после освобождения, Артур был госпитализирован и прошел медобследование в Армении. Согласно справке, выданной военно-медицинским управлением Министерства обороны, у него была диагностирована неврастения с симптомами депрессии. В числе прочего А.Бадаляна беспокоили чувства страха, тревоги, стресс, депрессия. Он жаловался на усталость, боли в руках и ногах.
На основании проведенного в октябре 2011 года медицинского обследования Артур Бадалян получил группу инвалидности по состоянию психического здоровья и был признан нетрудоспособным.
В ЕСПЧ правительство Азербайджана утверждало, что А. Бадалян якобы был подвергнут приводу как представитель вооруженных сил Армении, как диверсант и содержался как военнопленный.
Правительство Армении и Артур Бадалян подчеркнули, что в указанный период между Арменией и Азербайджаном не было вооруженного конфликта, следовательно он не мог считаться военнопленным»Азербайджанская сторона заявила, что во время нахождения в плену Бадалян находился под медицинским контролем и не удостаивался плохого обращения.
Евросуд посчитал, что Азербайджан не привел убедительного объяснения того, что серьезные психические нарушения, выявленные у Артура Бадаляна сразу после освобождения, не связаны с условиями его содержания под арестом. Суд пришел к выводу, что имело место нарушение ст.3 Европейской конвенции (запрет на пытки) и ст.5 (право на свободу и личную неприкосновенность).
Отметим, что интересы Артура Бадаляна в ЕСПЧ представлял депутат Национального Собрания Эдмон Марукян, который в те годы занимался правозащитной деятельностью.