Փաշինյանի գլխավորությամբ քննարկվել է գյուղատնտեսության ոլորտի ծրագրերի ընթացքը
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացվող զարգացման ծրագրերի ընթացքը: Այս մասին հաղորդում է կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Խորհրդակցության սկզբում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Խոսքը գյուղացիական տնտեսություններին ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելուն միտված ծրագրերի մասին է, որոնց բովանդակության հիմքում այդ տնտեսությունների զարգացումն է: Կփորձենք հասկանալ, թե ինչքանով են ծրագրերն աշխատում և ինչ պիտի անենք, որպեսզի դրանք հասցեական, հասանելի, արդունավետ դարձնենք՝ գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման իմաստով»:
Էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանը մանրամասներ է ներկայացրել ծրագրերի ընթացքի վերաբերյալ: Մասնավորապես, փոխնախարարը զեկուցել է, որ պտուղ-բանջարեղենային պահածոների և մրգահյութերի արտադրությունն ընթացիկ տարում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 59 տոկոսով: Արդեն իսկ արտահանվել է 116 հազար 930 տոննա պտուղ- բանջարեղեն: Այս ցուցանիշը 2020-ի նույն ժամանակշրջանում պակաս է եղել 2 անգամ:
Արման Խոջոյանը տեղեկացրել է, որ ընդհանուր առմամբ, գյուղատնտեսության ոլորտում գործում է զարգացման 14 ծրագիր, որոնց թվում են՝ լիզինգի, այգեգործության և ոռոգման, ապահովագրության, տոհմային անասնաբուծության/անասնապահության, հումքի մթերման, արտադրության և արտահանման, գինեգործության, սուբսիդավորվող վարկերի տրամադրման, աշնանացան ու գարնանացան ցորենի մշակման և այլն:
Անդրադառնալով լիզինգի ծրագրին՝ փոխնախախարը նշել է, որ դրա կիրառումը լրացուցիչ ֆինանսական գործիք է նաև ֆինանսական շուկայում:
«Լիզինգի գործիքը տրամադրվում է գյուղատնտեսական տեխնիկայի և ագրովերամշակման սարքավորումների համար: Ծրագրի մեկնարկը և իրականացումը գնահատում ենք բավականին լավ, ցուցանիշները մեզ բավարարում են: Նաև ուրախալի է, որ լիզինգի գործիքի հաջող կիրառումը հնարավորություն է տալիս ստեղծել մասնագիտական ասոցիացիաներ, որոնց հետ համագործակցելով և օրենսդրական բարեփոխումների միջոցով կարողանում ենք ավելի նպատակային դարձնել ծրագիրը»,- ասել է Խոջոյանը՝ ավելացնելով, որ այս ծրագրով վերամշակման սարքավորումների համար նախատեսված սահմանաչափը 450 մլն դրամից բարձրացվել է մինչև 1մլրդ դրամի:
Ինչպես ասվում է տարածված հաղորդագրությունում, ներկայումս աշխատանքներ են տարվում նաև լիզինգի ծրագրում արևային ֆոտովոլտային կայանների տեղադրման գործիքը ևս ներառելու ուղղությամբ, ինչը կնպաստի արտադրական ծախսերի ինքնարժեքի նվազեցմանը, մրցունակության բարձրացմանը:
Փոխնախարարը հավելել է, որ միջազգային ծրագրերի շրջանակում ևս ընթացիկ տարում գյուղացիական տնտեսություններին արդեն իսկ տրամադրվել է 100 միավոր գյուղտեխնիկա. ակնկալվում է, որ մինչև տարեվերջ այդ թիվը կավելանա ևս 200 միավորով:
Անդրադառնալով ինտենսիվ այգերծործության զարգացմանն ուղղված ծրագրին՝ փոխնախարարը նշել է, որ ընթացիկ տարում նույնպես գործընթացը գոհացնող է: 2020 թվականին ծրագրի շրջանակում հանրապետությունում հիմնվել է 518,6 հեկտար այգի, իսկ ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում 350,7 հեկտար: Խոջոյանի խոսքով՝ արդյունքները դրական դինամիկա են ապահովում: Ըստ նրա՝ նախորդ տարի այս ծրագրում իրականացված փոփոխությունները հնարավորություն են տվել այգիներում կառուցել նաև ջրավազաններ, ինչը թույլ կտա տնտեսվարողներին կուտակել ջուրը և ըստ անհրաժեշտության մատակարարել: Ծրագրում ավելացվել է ևս մեկ բաղադրիչ. խոսքը վերաբերում է բարձրարժեք մշակաբույսերի արտադրության խթանմանը: Այս փոփոխությունն ուժի մեջ կմտնի 2022 թվականից:
Նշվել է, որ ինտենսիվ ընթացքի մեջ է նաև գյուղապահովության ծրագիրը: Նախորդ տարվա համեմատ ընթացիկ տարում արդեն իսկ ապահովագրության պայմանագրերի թիվն ավելի է 3 անգամ։ Ապահովագրվող մշակաբույսերն են՝ հիմնականում հացահատիկը, ծիրանը և խնձորը։ Ընթացիկ տարում ծրագրում կներառվեն նաև նոր մշակաբույսեր:
Կառավարության փոխանցմամբ՝ էկոնոմիկայի փոխնախարարն անդրադարձել է տավարաբուծության և ոչխարաբուծության, խելացի անասնաշենքերի կառուցման ծրագրերի ընթացքին: Տեղեկացվել է, որ Համաշխարհային բանկի կողմից ֆինանսավորվող և Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրի շրջանակներում այս պահին 6 մարզի 19 համայնքում ընթանում են արոտավայրերի ջրարբիացման համակարգերի ներդրման աշխատանքները: Այս տարի ևս 10 համայնքում կմեկնարկեն նման աշխատանքներ: Նաև 50 համայնքում կկառուցվեն համայնքային կենդանիների հավաքատեղիներ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև աշնանացան ցորենի, գարնանացան մշակաբույսերի արտադրության խթանմանն ուղղված ծրագրերի ընթացքին:
Արման Խոջոյանը զեկուցել է խաղողի և այլ գյումթերքների մթերման գործընթացի կազմակերպմանն ուղղված աշխատանքների մասին: Նշվել է, որ արդեն իսկ հանդիպումներ են ունեցել խոշոր մթերողների հետ և քննարկել առկա խնդիրները, դրանց լուծման քայլերն ու պետության կողմից վարկավորման ծավալները: Փոխնախարարը հավաստիացրել է, որ մթերման պրոցեսը կիրականացվի կանոնակարգված և առանց խնդիրների:
Քննարկվել են նաև գինու, կոնյակի արտահանմանն ոլորտում տեղի ունեցող զարգացումներն ու առկա խնդիրների լուծման քայլերը:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է գյուղոլորտի արտադրողականության բարձրացումն ու ընդգծել այդ ուղղությամբ կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրերի արդյունավետության ապահովման անհրաժեշտությունը: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ ուշադրությամբ հետևել ծրագրերի շահառուների կողմից իրականացվող նախագծերի ընթացքին՝ գնահատելու դրանց արդյունավետությունը և ծրագրերը լավարկելու հնարավորությունները:

В правительстве обсужден процесс реализации программ, направленных на развитие аграрной сферы
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян провел в правительстве совещание, в ходе которого был обсужден процесс реализации программ развития в сфере сельского хозяйства.
В начале совещания Никол Пашинян отметил: “Речь идет о программах финансовой поддержки аграрных хозяйств. В основе содержания этих программ - развитие этих хозяйств. Мы постараемся понять, насколько хорошо работают программы и что нам нужно сделать, чтобы сделать их адресными, доступными и эффективными с точки зрения развития сельского хозяйства”.
Заместитель министра экономики Арман Ходжоян представил подробности о процессе реализации программ. В частности, замминистра доложил, что производство фруктовых и овощных консервов и соков в этом году увеличилось на 59% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. На экспорт уже отправлено 116 тыс 930 тонн фруктов и овощей. Этот показатель был вдвое меньше в аналогичный период 2020 года.
Арман Ходжоян сообщил, что в целом в сфере сельского хозяйства действует 14 программ развития, в числе которых лизинг, садоводство, ирригация, страхование, племенное животноводство/животноводство, закупка, производство и экспорт сырья, виноделие, субсидированные кредиты, разработка озимой и яровой пшеницы и т. д.
Коснувшись лизинговой программы, замминистра отметил, что ее использование является дополнительным финансовым инструментом на финансовом рынке. “Инструмент лизинга предоставляется для приобретения сельхозтехники и агроперерабатывающего оборудования. Мы достаточно высоко оцениваем старт и реализацию проекта, показатели удовлетворительные. Отрадно также, что успешное использование инструмента лизинга позволяет создавать профессиональные ассоциации, в сотрудничестве с которыми мы делаем программу более адресной посредством законодательных реформ”, - сказал Ходжоян, добавив, что в рамках программы увеличен порог для приобретения перерабатывающего оборудования с 450 млн драмов до 1 млрд драмов.
В настоящее время ведутся работы по включению установки солнечных фотоэлектрических станций в программу лизинга, что снизит производственные затраты и повысит конкурентоспособность.
Замминистра добавил, что в рамках международных программ в этом году сельским хозяйствам уже передано 100 единиц сельхозтехники. Ожидается, что к концу года это число увеличится еще на 200 единиц.
Коснувшись направленной на развитие интенсивного садоводства программы, замминистра отметил, что в этом году процесс удовлетворительный. В 2020 году в стране в рамках программы было основано 518,6 га фруктовых садов, а в первом полугодии этого года - 350,7 га. По словам Ходжояна, результаты дают положительную динамику. По его словам, изменения, внесенные в эту программу в прошлом году, позволили построить в садах бассейны, которые позволят хозяйствующим субъектам копить воду и подавать ее по мере необходимости. В программу добавлен еще один компонент. Речь идет о стимуляции производства высокоценных культур. Это изменение вступит в силу в 2022 году.
Было отмечено, что интенсивно осуществляется программа агрострахования. По сравнению с прошлым годом, в этом году количество договоров страхования увеличилось уже в 3 раза. Застрахованные культуры - это в основном зерновые, абрикос и яблони. В текущем году в программу будут включены и новые культуры.
Заместитель министра экономики коснулся процесса животноводства, овцеводства, строительства умных ферм. Было сообщено, что в рамках финансируемой Всемирным банком и реализуемой министерством экономики программы в настоящее время в 19 населенных пунктах 6 областей внедряются системы орошения пастбищ. В этом году аналогичные работы начнутся еще в 10 общинах. Также в 50 населенных пунктах будут построены общинные места сбора животных.
Был также затронут процесс реализации программ, направленных на стимулирование производства озимой пшеницы и яровых культур.
Арман Ходжоян доложил о работе по организации процесса заготовки винограда и других продуктов. Было отмечено, что уже проведены встречи с крупными заготовщиками, чтобы обсудить существующие проблемы, шаги по их решению и объемы кредитования со стороны государства. Замминистра заверил, что процесс заготовок будет проходить в регламентированном порядке без каких-либо проблем.
Были обсуждены развития в области экспорта вин и коньяков и шаги по решению существующих проблем.
Подводя итоги встречи, исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян отметил важность повышения продуктивности аграрного сектора и подчеркнул необходимость обеспечения эффективности государственных программ в этой сфере. Никол Пашинян поручил ответственным лицам внимательно следить за ходом проектов, реализуемых бенефициарами программ, чтобы оценить их эффективность и возможности улучшения программ.