«Գիրքը որպես ցեղասպանության վկա» ցուցահանդեսի բացումը` ապրիլի 23-ին
Ապրիլի 23-ին` ժամը 12:30-ին, Հայոց ցեղասպանության թանգարանում տեղի կունենա «Գիրքը որպես ցեղասպանության վկա» ժամանակավոր ցուցադրության բացումը: Ցուցադրությունը կազմակերպվել է հայ գրատպության 500-ամյակի և ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երևանը Համաշխարհային գրքի մայրաքաղաք հռչակելու կապակցությամբ: Ցուցադրության մեջ ներառնված են շուրջ 300 հնատիպ ու սկզբնաղբյուրային նշանակության տպագիր միավորներ:
Ցուցադրության մեջ ներկայացված գրքերը բաշխված են տարբեր խորագրերի ներքո: Թանգարանի սրահներում ներկայացված են ճանապարհորդական նոթեր, դասագրքեր, արևմտահայոց հասարակական, մշակութային, գործարար կյանքին վերաբերող եզակի հրատարակություններ: Առանձին սեղաններով տրված են համիդյան ու Ադանայի կոտորածներին առնչվող ու դրանց հաջորդած հայասիրական բնույթի հրատարակությունները, առանձին երկրներում` Ռուսաստանում, Ֆրանսիայում, Շվեյցարիայում, Մեծ Բրիտանիայում, ԱՄՆ-ում, Գերմանիայում, սկանդինավյան և այլ երկրներում լույս տեսած եզակի հրատարակությունները, որոնք ներկայացնում են մարդկության ու քաղաքակրթության դեմ թուրքական քաղաքական վարչակարգերի կողմից իրագործած հանցագործությունների անհերքելի վկայությունները: Ներկայացված գրականության մեծ մասը լույս է տեսել օսմանյան կառավարության կողմից հայերի դեմ իրագործված ցեղասպանության տարիներին և հիմնավոր պատասխան է մեր օրերում կիրառվող թուրքական ժխտողականության բոլոր դրսևորումներին:
Ցուցադրության մեջ ներառնված հազվագյուտ ու արժեքավոր գրականությունը վերջին հինգ տարիների ընթացքում ձեռք է բերվել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ջևան Չելոյանցի (Մոսկվա), «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի, Տիգրան Քալայջյանի (Կիպրոս), ինչպես նաև «Փյունիկ» համահայկական բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գրադարանի հավաքածուն հարստացել է արժեքավոր գրականությամբ` Մատիաս Բորլունդի (Դանիա), Լաուրա Դաունի (Շվեդիա), Սուրեն Բայրամյանի (Եգիպտոս), Ռուբեն Գալչյանի և այլոց նվիրատվությունների շնորհիվ:
Ցուցադրության մեջ ներառնված գրքերի մի մասն առկա է միայն Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուի մեջ:
Հայոց ցեղասպանության թանգարանն իր երախտագիտությունն է հայտնում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային գրադարանին, ՀՀ ԳԱԱ Հիմնարար գրադարանին և ՀՅԴ Բյուրոյի գրադարանին ցուցադրության կազմակերպման գործում ցուցաբերած աջակցության համար:

“The Book as a Witness of the Genocide” exhibitions will be opened in the Armenian Genocide Museum and Institute
On April 23, at 12:00 the temporary exhibition titled “The Book as a Witness of the Genocide” will be opened in the Armenian Genocide Museum and Institute. The exhibition is organized on the occasion of the 500th anniversary of the Armenian printing and the proclamation of Yerevan as 2012 World Book Capital City by UNESCO. The exhibition includes about 300 first editions on the subject of the Armenian Genocide, which are either printed early or are primary sources.
The books represented in the exhibition are grouped under different headings. Traveling notes, text-books and publications referring to the social, cultural and business life of the Western Armenians are exhibited in different tables. Separate tables present publications of the pro-Armenian movements that followed the Hamidian and Adana massacres, unique publications printed in Germany, U.S.A, Great Britain, Sweden, France, Russia and other countries, which represent undeniable evidence of the crimes committed by the Turkish political regimes against humanity and civilization. The greater part of the exhibited books was published during the genocide perpetrated against the Armenians by the Ottoman government and is the solid evidence against Turkish denial.
The rare and valuable books, which are presented in the exhibition, were acquired with the support of Serzh Sargsyan, the president of the Republic of Armenia, Jevan Cheloyants (Moscow), Ralf Yirikyan, VivaCell-MTS General Manager, Tigran Kalayjyan (Cyprus) and “Pyunik” All Armenian Relief Fund. The collection of the Armenian Genocide Museum and Institute's library has been enriched due to the contribution of Matthias Bjørnlund (Denmark), Laura Dawn (Sweden), Suren Bayramyan (Egypt), Rouben Galichian and others.
Some of the books included in the exhibition can be found only in the collection of the AGMI.
The Armenian Genocide Museum and Institute expresses its gratitude to the National Library of the Republic of Armenia, Fundamental Scientific Library of NAS RA and the Library and Museum of ARF Bureau for their assistance in the organization of the exhibition.