Մարզպետ․ «Փոխհրաձգությունը եղել է այն դիրքի ուղղությամբ, որտեղ նախորդ գիշեր թեժ մարտեր էին ընթացել»
Լրագրողների մուտքը Կութ համայնք երեկ՝ հուլիսի 28-ին, արգելվել էր նրանց իսկ անվտանգության նկատառումներով։ Այս մասին կառավարության հուլիսի 29-ի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը։
Սանոսյանը հայտնեց, որ Գեղարքունիքի սահմանին ռուս սահմանապահներ չեն տեղակայվել։
«Փոխհրաձգություն տեղի է ունեցել գիշերը և լուսադեմին, այն դիրքի ուղղությամբ, որտեղ նախորդ գիշեր թեժ մարտեր էին ընթացել։ Մեկ վիրավոր ունենք, ուսի շրջանում, վիրահատել են, ամեն ինչ կարգին է»,- հայտնեց նա։
Լրագրողի հարցին, թե ինչ պայմանով է հրադադար հաստատվել, մարզպետը պատասխանեց․ «Հրադադարի հասնելու պայմաններից տեղյակ չեմ, կամ ընդհանրապես՝ պայման եղե՞լ է, թե ոչ»։
Անդրադառնալով արոտավայրերին՝ Սանոսյանը նշեց․ «Կան որոշ արոտավայրեր, որոնցից օգտվելու դժվարություն կա, ինչը բերել է նրան, որ որոշ համայնքներում սահմանափակվել է արոտավայրերի չափը, այս տարի ամբողջ հանրապետությունում նաև խոտի պակաս կա, որը ենթադրում է, որ ձմռանը կարող ենք խնդիրներ ունենալ»։

Губернатор: “Перестрелка произошла в направлении той позиции, где минувшей ночью шли ожесточенные бои”
Въезд журналистов в село Кут вчера, 28 июля, был запрещен из соображений их же безопасности, заявил по завершении заседания правительства 29 июля губернатор Гегаркуникской области Гнел Саносян.
Он также отметил, что российские пограничники на границе Гегаркуника не размещены.
“Перестрелка происходила ночью и на рассвете в направлении той позиции, где минувшей ночью шли ожесточенные бои. С нашей стороны один военнослужащий ранен в плечо, его прооперировали, все в порядке”,- сказал Саносян.
На вопрос журналиста, на каких условиях было достигнуто прекращение огня, губернатор ответил: “Мне неизвестны условия прекращения огня и вообще были условия или нет”.
Касаясь вопроса пастбищ, Гнел Саносян сказал: “Есть трудности с использованием некоторых пастбищ, и это привело к тому, что в некоторых общинах площади пастбищ сократились. В этом году по всей республике ощущается нехватка травы, а это значит, что зимой могут возникнуть проблемы”.