Արցախի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Պակիստանի խորհրդարանների նախագահների՝ Արցախի օկուպացված տարածքներ այցի մասին
Արցախի ԱԳՆ-ի հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Պակիստանի խորհրդարանների նախագահների՝ Արցախի օկուպացված տարածքներ այցի մասին։ Այն ներկայացնում ենք ստորև։
«Կրկին հայտարարում ենք, որ 2020 թ. սեպտեմբերին Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկիչների անմիջական մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա ագրեսիայի արդյունքում Արցախի Հանրապետության տարածքների ապօրինի օկուպացիան ամրագրելու Ադրբեջանի փորձերը անթույլատրելի են։ Միջազգային իրավունքի նորմերի խախտման ու զինված ուժի ապօրինի կիրառման արդյունքներն օրինականացնելուն միտված ցանկացած գործողություն պետք է խստորեն դատապարտվի:
Բաքվի՝ սեփական ապօրինի գործողությունները որպես ընդունելի նորմա ներկայացնելուն ուղղված քաղաքականության վառ օրինակներից է Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Պակիստանի խորհրդարանների նախագահների այցը Ադրբեջանի կողմից ժամանակավորապես օկուպացված Շուշի քաղաք:
Անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել Ադրբեջանի և այլ երկրների պաշտոնատար անձանց՝ Արցախի Հանրապետության օկուպացված տարածքներ այցերի անընդունելիությունը և սադրիչ բնույթը, քանի որ դրանք միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում են, մարտահրավեր՝ քաղաքակիրթ աշխարհին և նպատակ ունեն բացառել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման համար նախապայմանների ստեղծման հնարավորությունը։
Կրկին ընդգծում ենք, որ Արցախի Հանրապետության դիրքորոշումն անփոփոխ է. հակամարտության համապարփակ կարգավորման և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման պարտադիր պայման է հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերականգնումն ու Արցախի կողմից միջազգային իրավասուբյեկտայնության ձեռքբերումը»,- նշված է Արցախի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ։

Artsakh Foreign Ministry Statement on the Illegal Visit of Parliament Chairmen of Azerbaijan, Turkey and Pakistan to the Occupied Territories of Artsakh
We reiterate the inadmissibility of Azerbaijan's attempts to consolidate the illegal occupation of the territories of the Republic of Artsakh, which were seized as a result of the 44-day aggression unleashed by Azerbaijan with the direct participation of Turkey and international terrorists in September 2020. Any actions aimed at making legitimate the results of the violations of international law and the illegal use of armed forces should be strongly condemned.
One of such blatant examples of Baku's policy of creating the basis for recognizing its illegal actions as an acceptable norm is the visit of the chairmen of the parliaments of Azerbaijan, Turkey and Pakistan to the town of Shoushi, which is under temporary Azerbaijani occupation.
We consider it necessary to note the unacceptability and provocative nature of such visits by officials of Azerbaijan and other countries to the occupied territories of the Republic of Artsakh, as they are a gross violation of international law, a challenge to the civilized world and aim to exclude the possibility of creating prerequisites for a comprehensive settlement of the Azerbaijan-Karabagh conflict.
We reiterate the inviolability of the position of the Republic of Artsakh that the restoration of the territorial integrity and acquisition of international legal personality by Artsakh are indispensable conditions for achieving a comprehensive settlement of the conflict and establishing lasting peace in the region