Գիշերը խոցվել է Ադրբեջանի ԶՈՒ սպառազինության մեջ գտնվող «Aerostar» տիպի ԱԹՍ
ՊՆ-ն տեղեկացրել էր, որ հուլիսի 29-ին՝ ժամը 23։00-ից սկսած, հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում արձանագրվել են ԱԹՍ-ների՝ ՀՀ օդային տարած մուտք գործելու փորձեր։
ԶՈՒ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումների գործողությունների արդյունքում բոլոր փորձերը կասեցվել են։ Մասնավորապես՝ խոցվել է Ադրբեջանի ԶՈՒ սպառազինության մեջ գտնվող «Aerostar» տիպի ԱԹՍ, որի բեկորներն ընկել են Գեղարքունիքի մարզի Վանեվան գյուղից 3.5 կիլոմետր դեպի հյուսիս։
«Հայաստանյան ԶԼՄ-ներին և սոցիալական ցանցերի օգտատերերին ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում չտարածել չճշտված, առավել ևս` ակնհայտ խեղաթյուրված և խուճապ առաջացնող տեղեկություններ և առաջնորդվել պաշտպանական գերատեսչության պաշտոնական հաղորդագրություններով:

Ночью был сбит беспилотник «Aerostar», находящийся на вооружении азербайджанских ВС
Начиная с 23։00 29 июля на Гегаркуникском участке армяно-азербайджанской границы были зафиксированы попытки вторжения беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) в воздушное пространство Республики Армения. Об этом сообщает Министерство обороны РА.
Благодаря действиям подразделений противовоздушной обороны ВС Армении все эти попытки были пресечены. В частности, сбит беспилотник “Aerostar” вооруженных сил Азербайджана, фрагменты которого упали в 3,5 км к северу от села Ваневан Гегаркуникской области.
“Мы еще раз призываем армянские СМИ и пользователей социальных сетей не распространять неуточненные, а тем более очевидно искаженные и вызывающие панику сведения и руководствоваться официальными сообщениями оборонного ведомства.