Յունիբանկի պարտատոմսերի փոխցուցակումը Մոսկվայի բորսայում ճանաչվել է Հայաստանի լավագույն գործարք
Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցած ԱՊՀ և բալթյան երկրների 17-րդ համաժողովի Cbonds Awards CIS-2021 մրցանակաբաշխությանը «Յունիբանկ» ԲԲԸ-ի պարտատոմսերի փոխցուցակումը ճանաչվել է Հայաստանի լավագույն գործարք: Յունիբանկի դոլարային պարտատոմսերը փոխցուցակվել են Մոսկվայի բորսայում 2020թ․-ին։ Փոխցուցակման գործընթացը տեղի է ունեցել AMX - Հայաստանի ֆոնդային բորսայի և Մոսկվայի բորսայի (MOEX) համագործակցության և աջակցության շնորհիվ։
Այս տարի՝ հուլիսի 14-ին, Յունիբանկի դոլարային պարտատոմսերի ևս մեկ թողարկում փոխցուցակվեց Մոսկվայի բորսայում: Պարտատոմսերի տարեկան եկամտաբերությունը կազմում է 5․3 %:
Փոխցուցակման շնորհիվ օտարերկրյա ներդրողները կարող են գնել Յունիբանկի պարտատոմսերն առանց Հայաստանում արժեթղթերի հաշիվ բացելու։ Պարտատոմսեր ձեռքբերելու համար բավական է ունենալ արժեթղթերի հաշիվ Ռուսաստանի Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիայում (ԱՀԴ) կամ ԱՀԴ-ի ենթապահառուի մոտ։ Նման արժեթղթերի ձեռքբերումը մասնավոր ներդրողներին հնարավորություն է տալիս նվազեցնել պորտֆելի ռիսկերը և բարձրացնել արտարժույթով կատարված ներդրումների շահութաբերությունը: Ֆիզիկական անձանց պարտատոմսերը ենթակա են ապահովագրման Հայաստանի ավանդների երաշխավորման հիմնադրամի կողմից: Մոսկվայի բորսայում Յունիբանկի պարտատոմսերի շուկա ստեղծողն է GX2 Invest ընկերությունը։
«Փոխցուցակումը օտարերկրյա ներդրողներին հնարավորություն է տալիս գնել հայկական բանկի պարտատոմսեր առանց Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայում (ՀԿԴ) հաշիվ բացելու։ Cbonds-ը խթանում է պարտատոմսերի շուկայում նորարարական լուծումները՝ հույս ունենալով, որ ապագայում նույնպես կիրականացվեն նմանատիպ գործարքներ։ Սա կօգնի Հայաստանի և ԱՊՀ այլ երկրների ֆինանսական գործիքների մասին իրազեկվածության բարձրացմանը ռուսական շուկայում։ Շնորհավորում ենք գործարքի մասնակիցներին», - ասաց Cbonds Խմբի Ռուսասատանի և ԱՊՀ երկրների պարտքային գործիքների շուկայի ղեկավար Ելենա Ավդոնիչևան։
«Նմանատիպ հեղինակավոր մրցանակ ստանալը հաստատում է մեր պարտատոմսերի՝ ռուսական շուկա մուտք գործելու կարևորությունը։ Հայաստանի բանկային համակարգում այս ուղղությամբ առաջինը դառնալով` մենք ռուս ներդրողներին ծանոթացրեցինք նոր շահավետ գործիքի հետ և, ինչպես ցույց են տալիս արդյունքները, նրանց հետաքրքրեցինք այս առաջարկով: Մեր թիմի անունից շնորհակալություն եմ հայտնում համաժողովի կազմակերպիչներին մեր ձեռքբերումները գնահատելու համար: Շնորհակալ ենք Հայաստանի և Մոսկվայի բորսաների մեր գործընկերներին ևս համակարգված աշխատանքի համար: Համատեղ ջանքերի շնորհիվ կարողացանք կարևոր քայլ կատարել պարտատոմսերի շուկայում միջազգային համագործակցության զարգացման համար», - նշեց Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը։
«Սա հրաշալի հնարավորություն է արժեթղթերի շրջանառությունը մեծացնելու, ռուսական շուկայից փոխցուցակման միջոցով ներդրումներ ներգրավելու, ինչպես նաև թողարկող կազմակերպությունների ճանաչելիությունը միջազգայնորեն մեծացնելու համար։ Հայաստանի կապիտալի շուկան շարունակաբար զարգանում է, և դրա վառ վկայությունն են տեխնոլոգիական արդիականցումը, բորսայական առևտրի դինամիկան և ցուցակման աճը։ Յունիբանկի թողարկած պարտատոմսերը գրավիչ են Մոսկվայի բորսայում, ինչը խոսում է բանկի հանդեպ վստահության մասին»,- ասաց Հայաստանի ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը։
«Հայաստանն ունի զարգացման մեծ հեռանկար՝ շնորհիվ բարենպաստ օրենսդրական միջավայրի, դեպոզիտար համակարգում կանոնավոր նորարարությունների և կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերի առկայության։ ՀԿԴ-ն շարունակում է իրագործել ներդրողներին և շուկայի մասնակիցներին դեպոզիտար ծառայություններին հասանելիություն տալու իր ռազմավարությունը։ Մենք բաց ենք նոր համագործակցությունների համար և պատրաստ ենք ցուցադրել շահագրգիռ ընկերություններին և ներդրողներին մեր շուկայի գրավչությունն ու տեխնոլոգիական հնարավորությունները»,- ասաց Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի գլխավոր տնօրեն Վահան Ստեփանյանը։
«Տեխնոլոգիաների զարգացմանը և կատարելագործմանն ուղղված՝ Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի և Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիայի համագործակցությունը հնարավորություն տվեց մեզ հայկական թողարկողների արժեթղթեր սպասարկել և կարճ ժամանակում իրականացնել դրանց փոխցուցակումը Մոսկվայի բորսայում: Ուրախ ենք, որ ներդրված ծրագիրը բարձր գնահատվեց ինչպես փորձագետների, այնպես էլ շուկայի մասնակիցների կողմից»,- ասաց ԱՀԴ-ի դեպոզիտար գործառնությունների ղեկավար Դենիս Բուրյակովը:
Կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկայի կապիտալիզացիան Հայաստանում եռապատկվել է 2018-2020 թվականներին: 2020 թվականին բորսայական առևտրի ծավալն աճել է ավելի քան 6%-ով, իսկ գործարքների քանակը՝ 54% -ով: Պարտատոմսերի հիմնական ծավալը թողարկվում է բանկերի և այլ ֆինանսական ընկերությունների կողմից:

Кросс-листинг облигаций Юнибанка на Московской бирже признан лучшей сделкой Армении
В Санкт-Петербурге прошёл XVII Облигационный конгресс стран СНГ и Балтии Cbonds Awards CIS-2021, на котором лучшей сделкой Армении был признан кросс-листинг облигаций ОАО «Юнибанк». Долларовые облигации Юнибанка прошли вторичный листинг на Московской бирже в 2020 году. Процедура кросс-листинга была проведена при участии и содействии Фондовой биржи Армении (AMX) и Московской биржи.
14 июля этого года к торгам на Московской Бирже был допущен еще один выпуск долларовых облигации Юнибанка. Ставка купона – 5.3% годовых.
Благодаря кросс-листингу российские инвесторы приобретают облигации Юнибанка без открытия банковского счета и счёта ценных бумаг в Армении. Для покупки облигаций армянского банка физическим и юридическим лицам достаточно иметь счёт в Национальном расчетном депозитарии или у кастодиана в России. Поддержанием цен на покупку и продажу облигаций на торгах занимается АО «Джи Экс Ту Инвест» (GX2 Invest).
«Кросс-листинг позволил российским инвесторам приобретать облигации армянского банка без необходимости открывать счёт в Армении. Cbonds поддерживает инновации на облигационном рынке и надеется, что похожие сделки будут совершаться и в будущем, способствуя повышению популярности финансовых инструментов из Армении и других стран СНГ на российском рынке. Поздравляем участников сделки!», — отметила Елена Авдоничева, начальник отдела долговых рынков России и СНГ Группы компаний Cbonds.
«Столь авторитетная профессиональная награда подтверждает значимость выхода наших облигаций на российский рынок. Став в этом направлении первопроходцами среди банков Армении, мы ознакомили российских инвесторов с новым доходным продуктом и, как показывают результаты, заинтересовали выгодным предложением. От лица коллектива выражаю организаторам конгресса благодарность за внимание к нашим достижениям. Благодарю за слаженную работу коллег из Армянской и Московской бирж: наши общие усилия позволили совершить важный шаг в развитии международного сотрудничества на облигационном рынке», — прокомментировал председатель правления Юнибанка Месроп Акопян.
«Совместная работа с Центральным депозитарием Армении (ЦДА) по развитию и совершенствованию технологий взаимодействия между НРД и ЦДА позволила в короткие сроки начать приём на обслуживание ценных бумаг эмитентов Армении и осуществить их кросс-листинг на Московской бирже. Мы рады, что реализованный проект высоко оценили эксперты и участники рынка», — отметил Управляющий директор по депозитарной деятельности НРД Денис Буряков.
Долларовые облигации небольшого номинала с возможностью совершения сделок через любого брокера пользуются повышенным спросом в России. Приобретение таких ценных бумаг позволяет частным инвесторам снизить риски портфеля и увеличить доходность его валютной части. На облигации физических лиц распространяется страхование от Фонда гарантирования возмещения вкладов Армении — аналог российского АСВ.
«Это отличная возможность увеличить оборот ценных бумаг, привлечь инвестиции с российского рынка с помощью кросс-листинга, а также повысить узнаваемость компаний-эмитентов на международном уровне в целом. Рынок капитала Армении постоянно развивается, о чем свидетельствуют технологическая модернизация, динамика биржевых торгов и рост листинга. Как и ожидалось, облигации Юнибанка оказались очень привлекательны для Московской биржи, что говорит о доверии к банку», — прокомментировал генеральный директор Фондовой биржи Армении Айк Еганян.
«Армения имеет большой потенциал для развития, которому способствуют благоприятная законодательная среда, постоянные инновации в депозитарной системе и наличие накопительных пенсионных фондов. ЦДА продолжает свою стратегию облегчения доступа к депозитарным услугам для участников рынка и инвесторов. Мы открыты для сотрудничества и готовы продемонстрировать заинтересованным финансовым институтам и инвесторам привлекательность и технологические возможности нашего рынка», — сообщил генеральный директор Центрального депозитария Армении Ваган Степанян.
В 2018–2020 годах капитализация биржевого рынка корпоративных облигаций Армении увеличилась в три раза. Объём биржевой торговли за 2020 год вырос более чем на 6%, а количество сделок — на 54%. Основные объёмы выпуска облигаций приходятся на банки и другие финансовые организации.