Մարվեց «Հայ գրատպության 500-ամյակը. Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» թեմայով նամականիշը
Այսօր նախագահ Սերժ Սարգսյանի ներկայությամբ «Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» հռչակման պաշտոնական արարողության ժամանակ տեղի ունեցավ «Հայ գրատպության 500-ամյակը. Երևանը` գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» թեմայով գեղաթերթիկի մարման պաշտոնական արարողությունը:
Մարումն իրականացրին Վենետիկի և Երևանի քաղաքապետեր Ջորջիո Օրսոնին, Տարոն Մարգարյանը, ՀՀ տրասպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը և «Հայփոստ թրասթ մենեջմենթ»-ի հավատարմագրային կառավարիչ Խուան Պաբլո Գեչիջյանը:
Մարված գեղաթերթիկը զարդարված է մանրանկարներով, Մատենադարանի, Վենետիկի պատկերներով: Գեղաթերթիկի կենտրոնում տեղադրված նամականիշի վրա պատկերված է հայ առաջին տպագրիչ, հայկական տպագրության սկզբնավորող և հիմնադիր Հակոբ Մեղապարտը` իր հիմնադրած տպարանի նշանով: Նամականիշի խորքում հայերեն առաջին տպագիր գիրքն է` Ուրբաթագիրքը, վերևի աջ անկյունում պատկերված է «Երևանը` 2012 թ. գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» ծրագրի պատկերանշանը:
2012թ.-ից Հայփոստը սկսում է նույնատիպ թողարկումների նոր շարք` նվիրված Հայ Գրատպության 500-ամյակին: 2007թ.-ից նույնատիպ թողարկման նամականիշերի վրա պատկերված է Տիգրան Մեծի դիմանկարը, սակայն այս տարվանից դրանք պատկերելու են հայկական այբուբենի տառերը: 2012 թ.-ի ընթացքում շրջանառության մեջ կդրվեն Այբ տառից Է տառը պատկերող 7 նամականիշեր: Մնացյալ տառերի պատկերներով նամականիշերը կթողարկվեն հաջորդող տարիներին:
Ի թիվս այլոց, այս տարի կթողարկվեն «Հնագիտական գտածո» թեմայով նամականիշեր, որոնք նվիրված կլինեն Հայաստանում հայտնաբերված հնագույն կոշիկին, ինչպես նաև ավելի քան 5900 տարեկան կանացի ծղոտե փեշին:
Կթողարկվեն Կոնյակագործության հիմնադրման 125-ամյակին, Լուսինե Զաքարյանի 75-ամյակին նվիրված և այլ նամականիշեր:
2012թ. կշարունակվի անցյալ տարի սկիզբ դրված մանկական ֆիլատելիայի թեման:
Այս տարի առաջին անգամ շրջանառության մեջ է դրվել նոր փոստային վճարման միջոց` նամականիշով ծրար: Առաջին նամականիշով ծրարը նվիրված է Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակին:
Ընդհանուր առմամբ, 2012 թ.-ին նախատեսված է թողարկել 6 հատ փոստային բացիկ, 29 թեմա նամականիշ (55 հատ), 1 նամականիշով ծրար:

Stamp Dedicated to the “500th Anniversary of the Armenian Book Printing. Yerevan - World Book Capital” Gets Postmarked
On April 22, a souvenir sheet dedicated to the theme “500th Anniversary of the Armenian Book Printing. Yerevan - World Book Capital”, during the official ceremony of the declaration of Yerevan as the World Book Capital, was postmarked in the presence of Serzh Sargsyan, President of the RA.
The souvenir sheet is decorated with miniatures from Armenian books, views of Matenadaran, Ancient Book Depository in Yerevan, and Venice. In the centre of the s/sheet the stamp is placed which portrays Hakob Meghapart, the first Armenian printer and founder of the Armenian printing house, under the arm of which we see the logotype of his printing house.  Against the background we see Urbatagirk, Book of Friday, and the logotype of the “Yerevan-World Book Capital in 2012” project in the upper right corner.
Starting from 2012, haypost is releasing a new edition of definitive issues dedicated to the 50th anniversary of Armenian Book Printing. Starting from 2007, definitive issues of stamps has portrayed Aremnian King Tigran the Great. From this year on, Armenian alphabet will be on the stamps of definitive issues. During 2012, 7 stamps with Armenian letters will put into circulation.
Among others, stamps dedicated to the theme “Archeological finds» dedicated to the oldest shoe and woman's straw dress made around 5900 yearsago will be released this year. 125th anniversary of brandy making, Lusine Zakaryan's 75th anniversary, junior philately (started last year) and many other themes will find their place in the list of stamps to be released in 2012.
This year, an envelope with stamp dedicated to the «20th anniversary of establishment of Armenian-Russian diplomatic relations» has been released for the first time.
In sum, it is planned to put into circulation 6 postcards, 26 themes of stamps and 1 envelope with stamp in 2012.