ԱԺ փոխխոսնակների թեկնածուներն են Ռուբեն Ռուբինյանը, Հակոբ Արշակյանը, Իշխան Սաղաթելյանը
Սկսվել է ԱԺ ութերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի մեկնարկի նիստը, որտեղ խորհրդարանն ընտրելու է ղեկավար կազմին: Այսօր խորհրդարանն ընտրելու է ԱԺ նախագահի երեք տեղակալներին: ԱԺ նախագահի առաջին տեղակալի պաշտոնում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն առաջադրեց Ռուբեն Ռուբինյանի թեկնածությունը, երկրորդ տեղակալի պաշտոնում`Հակոբ Արշակյանի թեկնածությունը:
ԱԺ նախագահի երրորդ տեղակալին առաջադրելու իրավունք ունի ընդդիմադիր խմբակցությունը, խորհրդարանական երկրորդ խմբակցությունը` «Հայաստան» դաշինքը, առաջադրեց Իշխան Սաղաթելյանի թեկնածությունը:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ փոխխոսնակները ևս, ինչպես խոսնակը, ընտրվում են փակ-գաղտնի քվեարկությամբ` պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:

Рубен Рубинян, Акоп Аршакян, Ишхан Сагателян – кандидаты на должности вице-спикеров НС
На открывшемся сегодня первом заседании первой сессии нового Национального Собрания будет избран руководящий состав. Сегодня, в частности, состоятся выборы трех заместителей председателя НС. На должность первого вице-спикера фракция “Гражданский договор” выдвинула кандидатуру Рубена Рубиняна, на должность второго вице-спикера – кандидатуру Акопа Аршакяна.
Третьего заместителя председателя НС предлагает вторая по численности оппозиционная фракция. Это блок “Айастан”, который выдвинул кандидатуру Ишхана Сагателяна.
Напомним, что вице-спикеры, как и спикер парламента, избираются большинством голосов депутатов путем закрытого тайного голосования.