ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը շնորհավորել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին խորհրդարանական ընտրություններում տարած հաղթանակի և նոր կառավարության ձևավորման առթիվ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը։
ԱՄՆ նախագահի ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է հետևյալը․
«Վերջին երեք տարիների ընթացքում Հայաստանն առաջընթաց է գրանցել այս ոլորտներում: Միացյալ Նահանգներն ուրախ է օգնել այս ջանքերում, որոնց թվում են աջակցությունը նոր պարեկային ոստիկանության գործարկման և կոռուպցիոն ցանցերի դեմ պայքարի անկախ ինստիտուտների ձևավորման հարցերում: Մենք շարունակելու ենք լինել վստահելի գործընկեր այս նպատակներին հասնելու ձեր աշխատանքում:
Հասկանում եմ այն դժվարին անվտանգային մարտահրավերները, որոնք ի հայտ են եկել 2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատճառով: Միացյալ Նահանգները հանձնառու է աջակցել կողմերին բանակցելու համապարփակ, խաղաղ կարգավորման շուրջ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո: Մենք հորդորում ենք Հայաստանին և Ադրբեջանին հնարավորինս շուտ ներգրավվել առարկայական բանակցություններում:
ԱՄՆ-ն ուրախ էր աջակցելու Ադրբեջանից հայ ռազմագերիներին ազատ արձակելու ջանքերում, և մենք շարունակելու ենք կոչ անել անվտանգ վերադարձնել բոլոր գերիներին: Հուսով ենք, որ այս հարցում Վրաստանի աջակցությամբ մեր ունեցած առաջընթացը կարևոր հիմք կհանդիսանա հետագա տարածաշրջանային համագործակցության համար` ի հավելումն Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից նախաձեռնված քննարկումների:
ԱՄՆ-ն պատրաստակամ է սերտացնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների և ինստիտուտների հիմքի վրա: Ակնկալում եմ աշխատել Ձեզ և Ձեր նոր կառավարության հետ՝ խորացնելու և ընդլայնելու մեր երկկողմ հարաբերությունները»։

Президент США Джо Байден направил поздравительное послание премьер-министру Николу Пашиняну
Президент Соединенных Штатов Америки Джо Байден поздравил премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна по случаю победы на парламентских выборах и формирования нового правительства.
В своем поздравительном послании Джо Байден подчеркнул, что проведение честных и прозрачных выборов подчеркивает стремление армянского народа к более демократическому, справедливому и процветающему обществу, в которой нет коррупции.
“За последние три года Армения добилась прогресса в этих областях. Соединенные Штаты рады помочь в этих усилиях, включая поддержку создания новой патрульной полиции и формирование независимых институтов для борьбы с коррупционными сетями. Мы продолжим быть надежным партнером в Вашей работе по достижению этих целей.
Понимаю сложные вызовы безопасности, которые возникли в 2020 году из-за нагорно-карабахского конфликта. Соединенные Штаты привержены оказанию помощи сторонам в переговорах по всеобъемлющему мирному урегулированию под эгидой Минской группы ОБСЕ. Мы призываем Армению и Азербайджан как можно скорее подключиться к предметным переговорам.
Соединенные Штаты были рады помочь в усилиях по освобождению армянских военнопленных из Азербайджана, и мы продолжим призывать к безопасному возвращению всех военнопленных. Мы надеемся, что достигнутый при поддержке Грузии прогресс в этой области станет важной основой для дальнейшего регионального сотрудничества в дополнение к обсуждениям, инициированным сопредседателями Минской группы.
Соединенные Штаты Америки готовы тесно сотрудничать с Арменией на основе общих демократических ценностей и институтов. Ожидаю возможности работать с Вами и Вашим новым правительством над углублением и расширением наших двусторонних отношений”, - говорится в послании Джо Байдена.