Երևանում Ռուսական տունը նախագծեր է իրականացնում Սյունիքի համար
Այսօր՝ օգոստոսի 9-ին, «Բարև, Ռուսաստան» ավանդական ծրագրի շրջանակներում Հայաստանից Մոսկվա է մեկնել 29 հոգանոց խումբ, որից տասը առաջին անգամ սահմանամերձ Սյունիքի և Տավուշի մարզերի երեխաներն են:
Երևանում «Ռուսական տուն»-ը սահմանամերձ շրջանների նպատակային աջակցության համատեքստում առաջնահերթությունը տվել է ոչ թե մայրաքաղաքից, այլ Սյունիքի և Տավուշի մարզերից երեխաներին, քանի որ նրանք առավելապես են տուժել պատերազմից և տարածաշրջանում տեղի ունեցող քաղաքական զարգացումներից: Այս մասին հայտնում է «Ռուսական տան» լրատվական ծառայությունը։
Հայաստանում «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի ղեկավար Վադիմ Ֆեֆիլովի նշանակվելուց ի վեր Երևանում Ռուսական տունը ակտիվորեն ծրագրեր է իրականացնում հանրապետության սահմանամերձ շրջաններում, հատկապես Սյունիքի մարզում:
2021 թվականի փետրվարին Կապան քաղաքի թիվ 3 միջնակարգ դպրոցում տեղի ունեցավ Ռուսաց լեզվի կենտրոնի հանդիսավոր բացումը: Կենտրոնը կահավորված է ժամանակակից պահանջներին համապատասխան (Wi-Fi, պրոյեկտոր և այլն), ապահովված է համապատասխան գրականությամբ:
Օգոստոսի 30-ին կսկսվեն ռուսաց լեզվի անվճար դասընթացներ Հայաստանի Սյունիքի մարզի ոստիկանների համար: Դասընթացներն անցկացվելու են իրենց հարթակում ՝ շաբաթական երկու անգամ, երկու ժամ տևողությամբ (18:00 - 20:00), ամբողջ տարվա ընթացքում:
Եվ հենց օգոստոսի 30-ին` Կապանի օրվա առթիվ, քաղաքային գրադարանում նախատեսված է ռուս գրականության ընթերցասրահի բացումը՝ «Ռուսական տան տեղեկատվական կենտրոն» նախնական անվանմամբ:
Երևանում «Ռուսական տան» նախագծերի շրջանակներում «Россияне» հասարակական կազմակերպությունը կմասնակցի «Добро. РФ» մարդասիրական առաքելությունների ծրագրին: Կազմակերպությունը, նախնական պայմանավորվածության համաձայն, սեպտեմբերի վերջին - հոկտեմբերի սկզբին ընդունելու է Սյունիքի մարզում 21 կամավորների Ռուսաստանից: Ագարակ, Դավիթ Բեկ, Եղվարդ, Ուժանիս, Ճակատեն, Շիկահող, Ծավ, Շիշկերտ գյուղերի դպրոցներում կամավոր մասնագետները կանցկացնեն ռուսաց լեզվի և ՏՏ-տեխնոլոգիայի դասեր 5-8-րդ դասարանների աշակերտների համար: Բացի այդ, առողջապահության ոլորտի մասնագետներ կուղարկվեն Սյունիք՝ հիվանդանոցներում, ծերանոցներում և այլն օգնություն ցուցաբերելու համար: Երևանի Ռուսական տունն արդեն համակարգել է այս նախագիծը Սյունիքի մարզի իշխանությունների հետ:
Ստորագրության է պատրաստ հուշագիր Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Կապանի մասնաճյուղի հետ` բուհում «Ռուսաց լեզվի կոնտակտային կենտրոնի» բացման վերաբերյալ:

Приграничье в приоритете: проекты Русского дома в Ереване для Сюника
В рамках традиционной программы «Здравствуй, Россия!» впервые от Армении в Москву 9 августа вылетела команда детей в составе 29 человек, десять из которых – уроженцы приграничных регионов Сюник и Тавуш. Приоритет им, а не столичным ребятам, был отдан именно в контексте целевой поддержки Русским домом в Ереване приграничных областей, наиболее пострадавших вследствие войны и политических развитий в регионе. Об этом сообщает пресс центр Русского дома в Ереване.
Русский дом в Ереване с момента назначения на должность руководителя представительства Россотрудничества в Армении Вадима Фефилова активно реализует проекты в приграничных регионах республики, особенно в Сюникской области. Куратор этих проектов – Людмила Агаханян.
Еще 11–12 февраля 2021 года в средней школе № 3 города Капан состоялось торжественное открытие Центра русского языка. Центр оборудован по современным требованиям (Wi-Fi, проектор и др.), обеспечен соответствующей литературой.
30 августа стартуют Бесплатные курсы русского языка для полицейских Сюникской области Армении. Занятия будут проводиться на их платформе, дважды в неделю, по два часа (с 18:00 до 20:00), на протяжении всего года.
По случаю отмечаемого в этом месяце Дню Капана, намечено открытие в городской библиотеке читального зала русской литературы под предварительным названием «Информцентр Русского дома».
В рамках проектов Русского дома в Ереване общественная организация «Россияне» примет участие в программе Гуманитарных миссий «Добро. РФ». Организация, согласно предварительной договоренности, примет волонтеров из России в количестве 25 человек на 21 день в конце сентября - начале октября в Сюникской области Армении. В школах сел Агарак, Давид бек, Егвард, Ужанис, Чакатен, Шикахох, Цав, Шишкерт волонтеры-специалисты будут проводить для учеников 5-8 классов уроки русского языка, IT-технологиям. Кроме того, в Сюник будут направлены специалисты в области здравоохранения для оказания помощи в больницах, поликлиниках, домах престарелых и т.д. Русский дом в Ереване уже согласовал этот проект с властями Сюникской области.
Также готов к подписанию Меморандум с Капанским филиалом Национального политехнического университета Армении об открытии на базе вуза «Контактного центра русского языка».