Գյուղացիները գոհ են. ՊԵԿ-ից փոխհատուցել են պատճառված վնասը
Ապրիլի 17-ին «Հետքում» հրապարակված` «Բավրայի մաքսակետում գյուղացիների թարխունը փչացրել են. ո՞վ է պատասխան տալու» հոդվածին արձագանքել է պետեկամուտների կոմիտեն:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 16-ին Արմավիրի մարզի Աղավնատուն գյուղի 5 բնակիչներ մոտ 30.000 կապ թարխուն վաճառելու նպատակով փորձել են Բավրայի անցակետով անցկացնել Վրաստան, սակայն մի քանի ժամ հայաստանյան մաքսատան աշխատակիցները գյուղացիներին պահել են սահմանին` պատճառաբանելով, թե համակարգիչների հետ կապված խնդիրներ կան, իսկ գիշերը` ժամը 3-ի սահմաններում, պատասխանել են, թե իրենք հրահանգ չունեն կանաչեղենը սահմանն անցկացնելու: Գյուղացիները ստիպված հետ էին բերել արկղերով փաթեթավորած թարխունը եւ նետել աղբարկղը, քանի որ ամբողջությամբ փչացել էր:
Տուժած գյուղացիներից մեկը` Հայկազ Հարությունյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ երեկ գյուղ է եկել պետեկամուտների կոմիտեի հատուկ բաժնի գլխավոր տեսուչ Սահրադյանը եւ տեղում ծանոթացել իրենց խնդիրներին: Վերջինս մեզ հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի հրահանգով անմիջապես ուսումնասիրվել է հոդվածում բարձրացված խնդիրը եւ առաջիկայում Բավրայի անցակետում աշխատողներից մի քանիսը նկատողություն կստանան` ճկուն չգտնվելու եւ տվյալ դեպքում գյուղացիներին պատշաճ չսպասարկելու համար: Հարցը նաեւ ՊԵԿ հատուկ բաժնի պետ Կարեն Խաչատրյանի ուշադրության կենտրոնում է:
Հրապարակումից հետո, Բավրայի անցակետում ուժեղացվել է նաեւ հսկողությունը եւ այսուհետ ինտերնետի խափանումների դեպքում տեսուչները անցակետում կօգտագործեն ինտերնետ-ֆլեշկաներ, որպեսզի մարդկանց չսպասեցնեն:
Հայկազ Հարությունյանն ասաց, որ իրենք բավարարված են, քանի որ փոխհատուցվել է նաեւ իրենց պատճառված վնասը:

Крестьяне довольны: КГД компенсировал понесенный ими ущерб
17 апреля “Hetq” опубликовал статью под названием “На Баврском пропускном пункте у крестьян испортилась зелень. Кто должен ответить за это?” На публикацию откликнулся Комитет госдоходов.
Напомним, что 16 апреля пять жителей села Агавнатун Армавирской области с целью продажи 30 тысяч пучков эстрагона попытались проехать через Баврский пропускной пункт в Грузию. Однако сотрудники армянской таможни на несколько часов задержали крестьян, после чего сказали, что возникли проблемы с компьютерами, а около 3 часов ночи заявили, что у них нет распоряжения относительно вывоза зелени за границу. Крестьяне вынуждены были выбросить ящики с эстрагоном, поскольку зелень полностью испортилась.
В беседе с “Hetq”-ом один из понесших убытки крестьян, Айказ Арутюнян, рассказал, что вчера в село приехал главный инспектор спецотдела Комитета госдоходов Саградян. Последний сообщил нам, что по указанию председателя КГД Гагика Хачатряна поднятая в статье проблема была изучена, и в ближайшее время некоторым сотрудникам Баврского пропускного пункта будет объявлен выговор за ненадлежащее выполнение своих обязанностей.
После появления публикации на пропускном пункте в Бавре усилен контроль, и впредь в случае перебоев с интернетом будут использоваться флешки.