Հայաստանը պետք է հրաժարվի ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների ակտիվիստի նկատմամբ քրեական մեղադրանքներից․ ՄԱԿ-ի փորձագետներ
«Մարդու իրավունքների եզդիական կենտրոն» իրավապաշտպան ՀԿ-ն ներկայացնում է Սաշիկ Սուլթանյանի նկատմամբ ԱԱԾ-ի կողմից ապօրինի քրեական հետապնդման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի ազգային փոքրամասնությունների, խոսքի ազատության, իրավապաշտպանների վիճակի հարցերով հատուկ զեկուցող-փորձագետների հայտարարությունը:
Հայտարարության տեքստը՝ ստորև:
ԺՆև (10 օգոստոսի 2021թ․) -«Հայաստանը պետք է դադարեցնի իրավապաշտպան, «Մարդու իրավունքների եզդիական կենտրոնի» հիմնադիր Սաշիկ Սուլթանյանի նկատմամբ հետապնդումը, որին քրեական մեղադրանք է առաջադրվել փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությամբ հանդես գալու համար»,- ասված է այսօր ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների փորձագետների տարածած հայտարարության մեջ:
ՄԱԿ-ի փորձագետները կոչ են անում Հայաստանին դադարեցնել հետապնդումը Սաշիկ Սուլթանյանի նկատմամբ, ով մեղադրվում է ատելություն և թշնամանք հարուցելու մեջ՝ անցյալ տարի տված առցանց հարցազրույցի կապակցությամբ:
«Ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների առնչությամբ մտահոգությունների բարձրաձայնումը թշնամանքի հարուցում կամ բռնության հրահրում չէ», - նշում են փորձագետները։ «Ընդհակառակը, դա կարծիքի ազատության իրավունքի հիման վրա պաշտպանվող խոսք է»։
«Ազգային փոքրամասնությունները, ինչպիսիք են եզդիները, սպառնալիք չեն ազգային անվտանգության համար», - ավելացրել են նրանք: «Մենք կոչ ենք անում Հայաստանին հրաժարվել այս քրեական մեղադրանքներից, որոնք նախագծված են՝ ահաբեկելու Սաշիկ Սուլթանյանին և մյուսներին, ովքեր պաշտպանում են փոքրամասնությունների իրավունքները: Դրանք կարող են նաև լռեցնող ազդեցություն ունենան այլ իրավապաշտպանների, հատկապես երիտասարդների վրա»:
Հատուկ փորձագետները նշել են, որ իրավապաշտպանը թիրախավորվում է Հայաստանում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների խնդիրների բարձրաձայնման և եզդիների իրավունքների պաշտպանության համար (էթնիկ խումբ, որոնց նախնիները հաստատվել են այնտեղ 19-րդ դարի վերջում և 20-րդ դարի սկզբում Օսմանյան կայսրությունում կրոնական հալածանքներից փախչելուց հետո)։
Սաշիկ Սուլթանյանը երիտասարդ հայտնի ակտիվիստ և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի նախկին գործընկեր է։ Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը սկսել է քրեական հետապնդում նրա նկատմամբ դեռևս նախորդ տարվա նոյեմբերից, բայց այդ մասին նա տեղեկացվել է միայն այս տարվա մայիսին։ Խնդիրն առաջացել է, երբ նա հարցազրույց է տվել Yezidinews.am կայքին՝ խոսելով Հայաստանի եզդիների խնդիրների վերաբերյալ: Գործը դատարան է հասել օգոստոսի 4 -ին, և մեղավոր ճանաչվելու դեպքում նրան սպառնում է երեքից վեց տարվա ազատազրկում:
«Սաշիկ Սուլթանյանը և իր կազմակերպությունը արժեքավոր դերակատարություն ունեն՝ Հայաստանի իշխանությունների ուշադրությունը մարդու իրավունքների խնդիրներին սևեռելու տեսանկյունից»․- նշում են փորձագետները։ «Կառավարությունը պետք է անմիջականորեն եզդիների և այլ փոքրամասնությունների հետ քննարկի հասարակության մեջ նրանց մասնակցության վերաբերյալ դժգոհությունները, այլ ոչ թե օգտագործի շինծու քրեական մեղադրանքներ` նրանց լռեցնելու համար»:

The United Nations Human Rights Office of the High Commissioner released the following statement, penned by three UN Special Rapporteurs, regarding the case of Sashik Sultanyan, a Yezidi human rights activist in Armenia.
Armenia must stop intimidating human rights defender Sashik Sultanyan, founder of the Yezidi Center for Human Rights, who faces criminal charges for speaking out in support of minority rights,  UN human rights experts* said today.
The experts called on Armenia to drop charges against Mr. Sultanyan, who is accused of criminal incitement of hatred and violence in connection with an online interview he gave last year.
“It is not incitement to hatred or violence to raise human rights concerns about the treatment of minorities,” the experts said. “On the contrary, it is protected speech under the right to freedom of expression.
“Nor are minorities such as the Yezidis a threat to national security,”  they added. “We call on Armenia to drop these criminal charges, which appear designed simply to intimidate Mr. Sultanyan and others who stand up for minority rights. They may also have a chilling effect on other human rights defenders, especially young people.”
The  experts said the human rights defender is being targeted for raising minority issues in Armenia and advocating for the human rights of Yezidis, an ethnic group in the country whose ancestors settled there in the 19th and early 20th century after fleeing religious persecution in the Ottoman Empire.
Mr. Sultanyan is a prominent youth activist and a former minority fellow at the Office of the High Commissioner for Human Rights (OHCHR). Armenia’s National Security Service  began a criminal investigation against him last November, but he was only informed in May this year. At issue is an interview he gave to the website Yezidinews.am about the problems of Yezidis in Armenia. The case has come to court on the 4th of August, and  if convicted he  could face three to six years in prison.
“People like Mr. Sultanyan and his organisation perform a valuable role by bringing human rights issues to the attention of the Armenian authorities,”  they said. “The government should discuss grievances about their participation in society directly with the Yezidis and other minorities, not use spurious criminal charges to try to silence them.”
The three experts are in  dialogue with the Government of Armenia on this issue.
* The experts: Mr. Fernand de Varennes , Special Rapporteur on Minority Issues; Ms. Mary Lawlor, Special Rapporteur on the situation of human rights defenders; Ms. Irene Khan, Special Rapporteur on the promotion and protection of the right to freedom of expression.
(Special Rapporteurs are part of what is known as the Special Procedures of the Human Rights Council. Special Procedures, the largest body of independent experts in the UN Human Rights system, is the general name of the Council's independent fact-finding and monitoring mechanisms that address either specific country situations or thematic issues in all parts of the world. Special Procedures' experts work on a voluntary basis; they are not UN staff and do not receive a salary for their work. They are independent from any government or organization and serve in their individual capacity.)