Հայաստանն ու Ղրղզստանը կակտիվացնեն տնտեսական կապերը. վարչապետը հանդիպում է ունեցել Ղրղզստանի նախագահի հե
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը օգոստոսի 19-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Ղրղզստանի Հանրապետություն՝ Իսիկ Կուլի շրջանի Չոլպոն-Ատա քաղաք, որտեղ մասնակցելու է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին։ Այս մասին հայտնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը։
«Հայաստանի վարչապետի այցը մեկնարկել է Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովի հետ հանդիպմամբ։
«Չոլպոն-Ատա» պետական համալիրում դիմավորումից և արարողակարգային տեսալուսանկարահանումից հետո կայացել է Հայաստանի վարչապետի և Ղրղզստանի նախագահի հանդիպումը, որի ընթացքում նրանք հանդես են եկել ողջույնի խոսքերով։
Ղրղզստանի նախագահն իր խոսքում նշել է.
«Օգտվելով առիթից՝ թույլ տվեք անկեղծ շնորհավորանքներ հայտնել Հայաստանի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հաղթանակի կապակցությամբ։
Ընթացիկ տարում Հայաստանը, ինչպես և Ղրղզստանը, նշում են անկախության 30-ամյա հոբելյանը։ Ուրախ եմ այս հնարավորության համար՝ շնորհավորելու Ձեզ և ի դեմս Ձեզ ողջ հայ ժողովրդին այդ կարևոր տոնի առիթով»։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և շնորհավորանքի համար՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Շատ ուրախ եմ անձամբ հանդիպել Ձեզ։ Սա մեր առաջին դեմ առ դեմ հանդիպումն է Ղրղզստանի նախագահի պաշտոնում Ձեր ընտրվելուց հետո։ Ցանկանում եմ սրտանց շնորհավորել Ձեզ այդ առիթով և մաղթել հաջողություններ ի բարօրություն բարեկամ Ղրղզստանի և ղրղզ ժողովրդի։
Այո, Դուք ճիշտ նշեցիք, այս տարի մեր երկրները նշում են անկախության 30-ամյակը, և ես նույնպես շնորհավորում եմ Ձեզ այդ հոբելյանի առիթով։ Պետք է մտածենք և աշխատենք մեր երկրների հետագա զարգացման ուղղությամբ։ Հատկապես որ մենք Եվրասիական տնտեսական միության անդամ ենք, որը նոր հնարավորություններ է բացում առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար։
Իհարկե, ցավոք, մեր երկրների միջև փոխադարձ ապրանքաշրջանառության ծավալը մեծ չէ։ Մենք պետք է աշխատենք այդ ուղղությամբ։ Վստահ եմ՝ Դուք նույնպես տրամադրված եք այդ աշխատանքին, և շատ ուրախ եմ այսօրվա հնարավորության համար, որպեսզի քննարկենք մեր երկկողմ օրակարգի բոլոր հարցերը»։
Հայաստանի վարչապետը և Ղրղզստանի նախագահը գոհունակություն են հայտնել քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակից և վերահաստատել փոխգործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամությունը։ Երկուստեք կարևորվել են բարձրաստիճան պաշտոնական փոխայցերը, միջխորհրդարանական գործընկերության ակտիվացումը։ Կողմերը համակարծիք են եղել, որ երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության չիրացված ներուժ կա, և պետք է նոր ազդակ հաղորդել տնտեսական կապերին։ Այս համատեքստում կարևորվել է Հայ-ղրղզական միջկառավարական հանձնաժողովի՝ այս տարի աշնանը նախատեսված նիստի անցկացումը։
ՀՀ վարչապետը և Ղրղզստանի նախագահը երկու կողմերի համապատասխան գերատեսչությունների ղեկավարներին հանձնարարել են՝ ակտիվ աշխատել նիստի շրջանակում հայ-ղրղզական բիզնես համաժողով կազմակերպելու և էներգետիկայի, ջրային ռեսուրսների, թվայնացման, բիզնեսի, զբոսաշրջության ոլորտներում հեռանկարային ծրագրերի փաթեթ մշակելու ուղղությամբ։
Նիկոլ Փաշինյանը և Սադիր Ժապարովը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի և մարտահրավերների շուրջ։ Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ հակամարտությունները, առկա խնդիրները պետք է կարգավորվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով»,- նշված է կայքում։

Армения и Кыргызстан активизируют экономические связи: премьер-министр Пашинян встретился с президентом Кыргызстана
Премьер-министр Никол Пашинян 19 августа с рабочим визитом прибыл в г. Чолпон-Ата Иссык-Кульской области Республики Кыргызстан, где примет участие в очередном заседании Евразийского межправительственного совета.
Визит премьер-министра Армении начался со встречи с президентом Кыргызстана Садыром Жапаровым.
После церемонии встречи в государственном комплексе “Чолпон-Ата” и протокольного фотографирования состоялась встреча премьер-министра Армении и президента Кыргызстана, в ходе которой они выступили с приветственными речами.
Президент Кыргызстана в своей речи отметил:
“Пользуясь случаем, позвольте выразить искренние поздравления по случаю победы партии “Гражданский договор” на внеочередных парламентских выборах в Армении. В текущем году Армения, как и Кыргызстан, отмечает свой 30-летний юбилей Дня независимости. Рад этой возможности поздравить Вас и в Вашем лице весь армянский народ с этой важной датой”.
Выразив благодарность за теплый прием и поздравления, Никол Пашинян отметил:
“Уважаемый Садыр Нургожоевич, очень рад очно встретиться с Вами. Это наша первая очная встреча после Вашего избрания на пост президента Кыргызстана. Я хочу сердечно поздравить Вас по этому поводу и пожелать успехов на благо дружественного Кыргызстана и кыргызского народа.
Да, Вы правильно отметили, наши страны в этом году отмечают 30-летие независимости, и я тоже поздравляю Вас с этим юбилеем. Нужно думать и работать над дальнейшим развитием наших стран. Тем более что мы являемся членами Евразийского экономического союза, который открывает новые возможности для развития торгово-экономических отношений.
Конечно, к сожалению, объем взаимного торгового оборота между нашими странами невелик. Мы должны работать над этим, и я уверен, что Вы тоже настроены на такую работу. Я очень рад, что сегодня мы имеем такую возможность обсудить все вопросы нашей двусторонней повестки”.
Премьер-министр Армении и президент Кыргызстана выразили удовлетворение высоким уровнем политического диалога и подтвердили готовность к развитию сотрудничества. Двусторонне была подчеркнута важность официальных взаимных визитов на высоком уровне и активизации межпарламентского сотрудничества. Стороны согласились, что существует нереализованный потенциал торгово-экономического сотрудничества между двумя странами и необходимо придать новый импульс экономическим связям. В этом контексте была подчеркнута важность проведения намеченного на осень текущего года заседания Армяно-кыргызской межправительственной комиссии.
Премьер-министр Республики Армения и президент Кыргызстана поручили руководителям соответствующих ведомств двух сторон активно работать над организацией в рамках заседания армяно-кыргызского бизнес-форума и разработкой пакета перспективных программ в области энергетики, водных ресурсов, цифровизации, бизнеса и туризма.
Никол Пашинян и Садыр Жапаров также обменялись мнениями по вопросам и вызовам региональной безопасности. Собеседники сошлись во мнении, что конфликты и существующие проблемы должны быть урегулированы исключительно мирным путем.