Հայաստանում անցկացվել է Հայկական ԱԵԿ-ի կրկնակի երկարաձգման առաջին աշխատանքային հանդիպումը
Հայաստանում տեղի է ունեցել Հայկական ԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարաձգման առաջին աշխատանքային հանդիպումը: Աշխատանքային խմբում ընդգրկված են եղել Հայաստանի և Ռուսաստանի ոլորտային ընկերություններ և կազմակերպություններ: Այս մասին տեղեկացնում է «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի հանրային կապերի բաժինը:
«Հայկական կողմից ընդգրկված են «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի, ՀՀ կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի, «Հայատոմ» ԳՀԻ ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչները, իսկ ռուսական կողմից՝ «Ռուսատոմ սերվիս» ԲԸ, АО «Концерн Росэнергоатом»-ի, АО ОКБ «ГИДРОПРЕСС»-ի, АО «Атомэнергопроект»-ի և НИЦ «Курчатовский институт»-ի ներկայացուցիչներ:
Կողմերը քննարկել են Հայկական ԱԷԿ-ի մշակած թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման (ՇԺԿԵ) հայեցակարգի նախագիծը։ Դիտարկվեցին Հայկական ԱԷԿ-ի ՇԺԿԵ հայեցակարգի նախագծում առաջարկվող միջոցառումներն ու մոտեցումները, ինչպես նաև Ռուսաստանի ВВЭР-440 տիպի ռեակտորներով ԱԷԿ-ների էներգաբլոկների շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարաձգման ընթացքում կիրառված մոտեցումները, մասնավորապես Կոլայի ԱԷԿ-ի № 1, 2 էներգաբլոկներում, Նովովորոնեժյան ԱԷԿ-ի № 4 էներգաբլոկում։
«Մեր ընդհանուր խնդիրը ռուսաստանցի մասնագետների հետ համատեղ՝ Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման անվտանգության, հուսալիության և արդյունավետության առավելագույնս բարձրացումն է: Արդեն կատարվել են նախնական հաշվարկներ, ըստ որոնց ՝ կայանը կարող է լրացուցիչ շահագործվել 2026 թվականից հետո», - ասաց «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը:
Աշխատանքային խմբի գործունեությունը համակարգում է «Ռուսատոմ սերվիս» ԲԸ-ն: Ըստ «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովի, Ռոսատոմի ձեռնարկությունները կուտակել են ատոմակայանների շահագործման ժամկետը երկարացձգելու հսկայական փորձ, և դա օգտակար կլինի Հայկական ատոմակայանի կրկնակի երկարաձգման հայեցակարգի պատրաստման համար: «2019-ին Կոլայի ԱԷԿ-ում հաջողությամբ ավարտվեց էներգաբլոկների լայնածավալ արդիականացումը, ինչը հնարավորություն տվեց մեծացնել նրանց անվտանգության մակարդակը և երկարաձգել շահագրծման ծամկետները մինչև 2033 և 2034 թվականները: Այժմ Կոլայի ատոմակայանը Մուրմանսկի շրջանում և Կարելիայում հուսալիորեն ապահովում է էլեկտրաէներգիայով սպառողների մեծ մասին», - ընդգծեց Եվգենի Սալկովը:
Հանդիպման արդյունքում աշխատանքային խմբի մասնակիցներն արդեն ծրագրել են հետագա քայլեր՝ կրկնակի երկարաձգման և Հայաստանում ԱԷԿ-ի անվտանգության բարձրացման հայեցակարգի վերամշակումը, ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի անվտանգության բարելավման աշխատանքների ցանկի որոշումը, Հայաստանում ԱԷԿ-ի կրկնակի երկարաձգման շրջանակներում ռադիոակտիվ թափոնների և ծախսված միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման ապահովումը և այլ կարևոր աշխատանքները:
Հայկական ԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հայեցակարգի համաձայնեցման համատեղ աշխատանքային խմբի հաջորդ հանդիպումը նախատեսվում է անցկացնել մինչև 2021 թվականի վերջ», ասված է «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի հաղորդագրության մեջ:

В Армении состоялась первая рабочая встреча по повторному продлению Армянской АЭС
В Армении состоялась первая рабочая встреча по повторному продлению срока эксплуатации энергоблока № 2 Армянской АЭС. В состав рабочей группы вошли отраслевые компании и организации Армении и России.
С армянской стороны во встрече приняли участие представители ЗАО «ААЭК», Комитета по регулированию ядерной безопасности при правительстве Республики Армения и ЗАО НИИ «Арматом», а с российской – представители АО «Русатом Сервис», АО «Концерн Росэнергоатом», АО ОКБ «ГИДРОПРЕСС», АО «Атомэнергопроект» и НИЦ «Курчатовский институт».
Стороны обсудили проект концепции повторного продления срока эксплуатации (ППСЭ) энергоблока №2, разработанного Армянской АЭС. Были проанализированы мероприятия и подходы, предлагаемые в рамках концепции ППСЭ Армянской АЭС, а также подходы, которые применялись при повторном продлении срока эксплуатации энергоблоков АЭС с реакторами типа ВВЭР-440 в России, в частности энергоблоков № 1, 2 Кольской АЭС, энергоблока №4 Нововоронежской АЭС.
«Наша общая задача совместно с российскими атомщиками - максимальное повышение безопасности, надежности и эффективности эксплуатации Армянской АЭС. Уже сделаны предварительные расчеты, согласно которым станцию можно дополнительно эксплуатировать после 2026 года», - отметил Эдуард Мартиросян, генеральный директор ЗАО «ААЭК».
Координацию деятельности рабочей группы осуществляет АО «Русатом Сервис». По словам Евгения Салькова, генерального директора АО «Русатом Сервис», у предприятий Росатома накоплен колоссальный опыт повторного продления сроков эксплуатации АЭС, и он будет полезен при подготовке концепции повторного продления Армянской атомной станции. «В 2019 году на Кольской АЭС успешно завершилась масштабная модернизация энергоблоков, которая позволила на порядок повысить уровень их безопасности и продлить срок эксплуатации до 2033 и 2034 гг. Сейчас Кольская атомная станция надежно обеспечивает электрической энергией более половины потребителей в Мурманской области и Карелии», – подчеркнул Евгений Сальков.
По итогам заседания участники рабочей группы уже запланировали дальнейшие шаги по доработке концепции повторного продления и повышения безопасности АЭС в Армении, определили перечень работ по повышению безопасности энергоблока №2 ААЭС, обеспечению безопасного обращения с РАО и отработавшим ядерным топливом в рамках повторного продления АЭС в Армении. Следующее совещание совместной рабочей группы по согласованию концепции повторного продления срока эксплуатации энергоблока № 2 Армянской АЭС запланировано провести до конца 2021 года.