Ն. Փաշինյան. «ԵԱՏՄ էներգետիկ ներուժի արդյունավետ օգտագործումը կնպաստի անդամ երկրների էներգետիկ անվտանգության ամրապնդմանը»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ղրղզստանի Հանրապետությունում։
Հայաստանի վարչապետը օգոստոսի 20-ին մասնակցել է ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի՝ ընդլայնված կազմով նիստի աշխատանքներին։
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդագրության համաձայն՝ նիստից առաջ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների վարչապետերին հյուրընկալել է Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը՝ ողջունելով նրանց Չոլպոն-Ատայում և արդյունավետ ընթացք մաղթելով ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդլայնված կազմով հանդիպմանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Կցանկանայի ելույթս սկսել Ուլուկբեկ Ասամիդինիին ուղղված շնորհակալական խոսքով` Ղրղզստանի այս գեղատեսիլ անկյունում մեզ ցուցաբերված ավանդական ջերմ ընդունելության և հյուրընկալության համար:
Սրտանց ողջունում եմ Ուզբեկստանի վարչապետ Աբդուլլա Նիգմատիին, ինչպես նաև Կուբայի կառավարության լիազոր ներկայացուցչին:
Երեկ՝ նեղ ձևաչափով նիստի ընթացքում, մենք արդեն փոխանակվել ենք մտքերով այսօրվա օրակարգի հայեցակարգային հարցերի շուրջ: Այժմ կցանկանայի կանգ առնել մեր քննարկած հարցերի որոշ ասպեկտների վրա, որոնք կարևոր նշանակություն ունեն մեր երկրների համար:
Սկսեմ տրանսպորտային ոլորտի կարգավորման միասնական սկզբունքների մշակման հարցից: Կարծում ենք, որ անդամ պետությունների՝ 2021-2023թթ․ Տրանսպորտային համակարգված քաղաքականության իրագործման ճանապարհային քարտեզը ոլորտի զարգացման հավասարակշռված ծրագիր է: Փաստաթուղթը նախատեսում է եվրասիական տրանսպորտային միջանցքների համալիր զարգացում և հետևողական աշխատանք այս ոլորտում մեր երկրների օրենսդրությունները ներդաշնակեցնելու ուղղությամբ:
Նախորդ տարի մենք համոզվեցինք, որ ԵԱՏՄ ներսում տրանսպորտային-լոգիստիկ համագործակցության պահանջարկ կա: Համավարակի ընթացքում Միության շրջանակում ձևավորվեցին «կանաչ միջանցքներ» առանցքային ապրանքների համար: Մեծամասամբ այս միջոցառումների շնորհիվ մեզ հաջողվեց կանխել Միության շուկայում պարենի դեֆիցիտի և փոխադարձ առևտրում ընդհատումների առաջացումը:
Կցանկանայի նշել նաև «Օրգանական գյուղատնտեսական արտադրանքի ընդհանուր շուկայի ձևավորման ճանապարհային քարտեզի» իրականացման արդիականությունը: Ակնհայտ է, որ սույն փաստաթղթով նախատեսված միջոցառումները կնպաստեն Միության ագրոարդյունաբերական համալիրի և ագրարային շուկայի կայուն զարգացմանը:
Հաջորդ հարցը, որի վրա կցանկանայի կանգ առնել, ներքին և արտաքին շուկաներում ԵԱՏՄ-ում արտադրվող արտադրանքի մրցունակության բարձրացումն է: Այս նպատակին հասնելու միջոցառումների համատեքստում ցանկանում եմ ընդգծել արտահանման համար համատեղ ապահովագրական աջակցության համակարգի ձևավորման կարևորությունը: Մենք աջակցում ենք Եվրասիական ընկերության ստեղծմանը, որը թույլ կտա, ապահովագրական լրացուցիչ կարողությունների ստեղծմամբ, ավելացնել ապահովագրական աջակցության ծավալները Միության ներսում առևտրի և երրորդ երկրներ արտահանման համար:
Մենք համոզված ենք, որ մեր միության արդյունավետ զարգացման առանցքային բաղադրիչներից է գազի, նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների նորմատիվային բազայի ստեղծման ուղղությամբ հետևողական և թափանցիկ աշխատանքը: Միության էներգետիկ ներուժի արդյունավետ օգտագործումը կարող է դառնալ բազմաթիվ մարտահրավերների պատասխան՝ նպաստելով էներգետիկ անվտանգության ամրապնդմանը և մեր երկրների տնտեսությունների կայուն զարգացմանը:
Հայաստանի Հանրապետությունն իր գոհունակությունն է հայտնում Հանձնաժողովի և անդամ պետությունների լիազոր մարմինների կողմից՝ Միության գազի, նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների ձևավորման ուղղությամբ կատարված նշանակալի աշխատանքի կապակցությամբ, ինչն արտացոլված է ներկայացված զեկույցներում:
Այս տարի անդամ երկրները, Հանձնաժողովի հետ միասին, սկսեցին Միության գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորման վերաբերյալ միջազգային պայմանագրի քննարկումը: Ակնկալում ենք շարունակական կառուցողական աշխատանք՝ հիմնված փոխըմբռնման վրա և հաշվի առնելով Միության բոլոր անդամ երկրների շահերը:
Գոհունակությամբ կցանկանայի նաև նշել, որ մեզ հաջողվեց համաձայնեցնել նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկայի ձևավորման հայեցակարգը՝ Միության բոլոր պետությունների կողմից հավանության արժանացած հինգ սկզբունքների հիման վրա:
Որպես եզրափակում՝ կցանկանայի անդրադառնալ բնապահպանության և կլիմայի հարցերին: Սա այն ուղղությունն է, որը պահանջում է լրացուցիչ ջանքեր և բազմակողմանի համագործակցություն: Մենք կարծում ենք, որ մեր Միության շրջանակում անհրաժեշտ է լուրջ բազմաշերտ երկխոսություն, որը թույլ կտա կրճատել կլիմայի փոփոխության վրա ազդող բացասական գործոնները՝ միևնույն ժամանակ ապահովելով տնտեսական աճի և զարգացման պայմաններ: Մենք աջակցում ենք ջերմոցային գազերի արտանետումների և բնապահպանական վճարների համակարգի կարգավորման մեխանիզմների ներդաշնակեցման ուղղությամբ բարձր մակարդակի աշխատանքային խմբի ստեղծման գաղափարին՝ ԵԱՏՄ-ում բնապահպանական գործունեությունը խթանելու նպատակով:
Եվս մեկ անգամ ողջունում եմ նիստի բոլոր մասնակիցներին և բոլորիս մաղթում արգասաբեր աշխատանք:»։
ԵԱՏՄ անդամ պետությունների վարչապետերը նիստի ընթացքում անդրադարձել են օրակարգում ընդգրկված մի շարք հարցերի։
Մասնավորապես, քննարկման առարկա են դարձել ԵԱՏՄ ներքին շուկայում՝ 2021-2022թթ. վերացման ենթակա բացառությունների և սահմանափակումների ցանկը, ԵԱՏՄ անդամ երկրների՝ 2021-2023թթ․ տրանսպորտային համակարգված քաղաքականության ճանապարհային քարտեզի իրականացման հիմնական ուղղությունների և փուլերի միջոցառումների ծրագիրը, ԵԱՏՄ շրջանակում օրգանական գյուղատնտեսական արտադրանքի ընդհանուր շուկայի ձևավորման միջոցառումների ծրագիրը, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական միության, ԵԱՏՄ անդամ երկրների և Չինաստանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման նպատակով երկաթուղային բեռնափոխադրումների թվայնացման առաջնահերթ միջոցառումների ծրագիրը։
Անդրադարձ է եղել ԵԱՏՄ անդամ երկրների բյուջեների միջև 2020թ. ներմուծվող մաքսատուրքերի գումարների հաշվառման և բաշխման հարցին, ԵԱՏՄ երկաթուղային տրանսպորտի տարանցիկ ներուժի զարգացման ուղղությամբ ինտեգրացիոն փոխգործակցության հնարավորություններին։ Որոշվել է ձևավորել Միությունում թվային փոխակերպման հարցերով բարձր մակարդակի աշխատանքային խումբ։
Ներկայացվել են 2020թ. ԵԱՏՄ գազի, նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների ձևավորման ընթացքի մասին զեկույցները, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի տարեկան հաշվետվությունը՝ Հանձնաժողովի 2020թ. որոշումների նախագծերի կարգավորիչ ազդեցության գնահատման մոնիթորինգի վերաբերյալ։
Փոփոխություններ են կատարվել ԵԱՏՄ միջազգային պայմանագրերի, ԵԱՏՄ և երրորդ երկրների, ինտեգրացիոն միավորումների, միջազգային կազմակերպությունների միջև ստորագրվող միջազգային պայմանագրերի, ԵԱՏՄ մարմինների որոշումների պաշտոնական հրապարակման կարգում և Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի՝ 2019թ. ապրիլի 30-ի որոշման մեջ։
Որոշվել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել այս տարվա հոկտեմբերին, Երևանում։
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի նեղ և ընդլայնված կազմով հանդիպումների արդյունքներով ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր։

Эффективное использование энергетического потенциала ЕАЭС будет способствовать укреплению энергетической безопасности стран-участниц Союза: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян находится с рабочим визитом в Республике Кыргызстан.
20 августа премьер-министр Армении принял участие в заседании Евразийского межправительственного совета в расширенном составе.
До начала заседания глав правительств государств-членов ЕАЭС принял президент Кыргызстана Садыр Жапаров, который приветствовал их в Чолпон-Ате и пожелал успешной работы участникам заседания.
Премьер-министр Пашинян выступил на заседании в расширенном составе с речью, в которой, в частности, отметил:
Хочу начать свое выступление со слов благодарности в адрес Улукбека Асамидиновича за традиционный теплый прием и гостеприимство, оказанное нам в этом живописном уголке Кыргызстана.
От всего сердца приветствую премьер-министра Узбекистана Абдуллу Нигматовича, а также уполномоченного представителя правительства Кубы в Евразийском экономическом союзе.
Вчера, на заседании в узком составе мы уже обменялись мнениями по концептуальным вопросам сегодняшней повестки дня. И сейчас я хотел бы остановиться на некоторых аспектах обсуждаемых нами вопросов, которые имеют важное значение для наших стран.
Начну с вопроса о выработке единых принципов в регулировании транспортной отрасли. Мы считаем, что Дорожная карта по реализации скоординированной транспортной политики государств-членов на 2021-2023 годы является сбалансированным планом развития отрасли. Документ предусматривает комплексное развитие евразийских транспортных коридоров и последовательную работу по гармонизации законодательств наших стран в данной области.
В прошлом году мы убедились в востребованности транспортно-логистического сотрудничества внутри ЕАЭС. В период пандемии в рамках объединения были сформированы «зелёные коридоры» для ключевых товаров. Во многом благодаря этим мерам нам удалось предотвратить возникновение дефицита продовольствия на рынке Союза и образование перебоев во взаимной торговле.
Также хотел бы отметить актуальность реализации «Дорожной карты по формированию общего рынка органической сельскохозяйственной продукции». Очевидно, что меры, предусмотренные в этом документе, будут способствовать устойчивому развитию агропромышленного комплекса и аграрного рынка Союза.
Следующий вопрос, на котором хотел бы остановиться, это повышение конкурентоспособности, производимой в ЕАЭС продукции на внутренних и внешних рынках. В контексте мер по достижению этой цели, хочу подчеркнуть важность формирования системы совместной страховой поддержки экспорта. Мы поддерживаем создание Евразийской компании, которая позволит увеличить объёмы страховой поддержки торговли внутри Союза и экспорта в третьи страны путём формирования дополнительной страховой ёмкости.
Мы убеждены, что одним из ключевых составляющих эффективного развития нашего союза является последовательная и прозрачная работа, направленная на создание нормативной базы общих рынков газа, нефти и нефтепродуктов. Эффективное использование энергетического потенциала Союза может стать ответом на многие вызовы, способствуя укреплению энергетической безопасности и устойчивому развитию экономик наших стран.
Республика Армения выражает своё удовлетворение в связи со значительной работой, проделанной Комиссией и уполномоченными органами государств-членов в вопросах формирования общих рынков газа, нефти и нефтепродуктов Союза, что нашло отражение в представленных докладах.
В этом году государства-члены вместе с Комиссией приступили к обсуждению международного договора о формировании общего рынка газа Союза. Надеемся на продолжение конструктивной работы на основе взаимопонимания и учета интересов всех государств-членов Союза.
С удовлетворением хочу отметить также, что нам удалось согласовать концепцию формирования общего рынка нефти и нефтепродуктов на основании пяти принципов, одобренных всеми государствами Союза.
И в заключении хотел бы затронуть вопросы экологии и климата. Это направление, которое требует дополнительных усилий и многопланового сотрудничества. Как нам видится, в рамках нашего Союза необходим серьёзный многоуровневый диалог, который позволит сократить негативные факторы, влияющие на изменение климата, обеспечив, при этом, условия для экономического роста и развития. Мы поддерживаем идею создания рабочей группы высокого уровня по разработке предложений, направленных на гармонизацию механизмов регулирования выбросов парниковых газов и системы экологических платежей для стимулирования природоохранной деятельности в ЕАЭС.
Еще раз приветствую всех участников заседания и желаю всем нам плодотворной работы.
Главы правительств государств-членов ЕАЭС затронули ряд вопросов, включенных в повестку дня заседания.
В частности, были обсуждены перечень изъятий и ограничений на внутреннем рынке Евразийского экономического союза, подлежащих устранению в 2021–2022 годах; план мероприятий («дорожную карту») по реализации Основных направлений и этапов реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств-членов ЕАЭС на 2021–2023 годы; план мероприятий («дорожную карту») по формированию общего рынка органической сельскохозяйственной продукции в рамках ЕАЭС, а также План первоочередных мероприятий по формированию евразийской части цифровых транспортных коридоров и маршрутов в интересах развития торгово-экономического сотрудничества между Евразийским экономическим союзом и Китайской Народной Республикой.
Были затронуты также вопросы зачисления и распределения сумм ввозных таможенных пошлин между бюджетами государств-членов в 2020 году и возможности содействия устойчивому развитию транзитного потенциала и экологической безопасности железнодорожного транспорта ЕАЭС. Принято решение о формировании рабочей группы высокого уровня по вопросам цифровой трансформации в ЕАЭС.
Был представлен доклад о ходе формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов ЕАЭС в 2020 году, а также заслушан ежегодный отчет ЕЭК о мониторинге проведения оценки регулирующего воздействия проектов решений Комиссии в 2020 году.
Принято решение о проведении очередного заседания Евразийского межправительственного совета в октябре текущего года в Ереване.
По итогам заседаний Евразийского межправительственного совета в узком и расширенном форматах подписан ряд документов.