«Մեզ անհրաժեշտ է Արտաքին գործերի նախարարություն, որը կկիսի քաղաքական պատասխանատվությունը երկրի այսօրվա և ապագայի համար». Նիկոլ Փաշինյան
Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Արտաքին գործերի նախարարություն և ԱԳՆ աշխատակազմին ներկայացրել նորանշանակ նախարար Արարատ Միրզոյանին: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը։
Իր խոսքում Փաշինյանը նշել է.
«Նախ ցանկանում եմ Արմեն Գրիգորյանին շնորհակալություն հայտնել Արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատարի կարգավիճակում իր կատարած աշխատանքի համար: Դա կարճ, բայց կարևոր մի շրջան էր, որտեղ, կարծում եմ, կարևոր որոշումներ կայացվեցին, և կարևոր ուղենիշներ դրվեցին: Ուզում եմ Արարատ Միրզոյանին շնորհավորել և հաջողություն մաղթել Արտաքին գործերի նախարարի կարգավիճակում:
Մեր երկիրը կանգնած է չափազանց լուրջ մարտահրավերների առաջ: Այդ մարտահրավերներն առաջին հերթին անվտանգային են, որոնք կառավարելու, մեր երկրի համար նպաստավոր արտաքին միջավայր ձևավորելու համար մեզ անհրաժեշտ է Արտաքին գործերի նախարարություն և դիվանագիտական ծառայություն, որը կկարողանա վերցնել իր վրա և կիսել քաղաքական պատասխանատվությունը երկրի այսօրվա և ապագայի համար:
Արարատ Միրզոյանը և Արմեն Գրիգորյանը մեր քաղաքական թիմի ներկայացուցիչներ են, և իմ տրամաբանությունն այն է, որ այս ժամանակաշրջանում հատկապես, պետական կառավարման համակարգը պետք է աշխատի որպես մեկ ամբողջություն, մեկ օրգանիզմ: Եվ ես համոզված եմ, որ մենք այդպես էլ կվարվենք:
Մենք ընդհանրապես պետական կառավարման համակարգում շատ լուրջ բարեփոխումների օրակարգի առաջ ենք կանգնած: Այդ օրակարգի կարևորագույն նպատակը պետական կառավարման համակարգի արդյունավետությունը բարձրացնելն է, կոնկրետ արդյունքներ, կոնկրետ նպատակներ ձևակերպելու և դրանց հասնելու ընդունակ համակարգ ձևավորելը: Եվ, կարծում եմ, ինչպես պետական կառավարման մյուս համակարգերում, Արտաքին գործերի նախարարությունում և դիվանագիտական ծառայության ոլորտում նույնպես մենք պետք է աշխատանքի գնահատման կոնկրետ չափորոշիչներ մշակենք ու սահմանենք և աշխատանքը գնահատենք ըստ այդմ:
Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ պարոն Գրիգորյանին շնորհակալություն հայտնել կատարված աշխատանքի համար և պարոն Միրզոյանին հաջողություններ մաղթել, մեզ բոլորիս հաջողություններ մաղթել՝ մեր առաջ կանգնած օրակարգը և մարտահրավերները պատշաճ ձևով սպասարկելու համար»:
Արմեն Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին՝ վստահության համար և ԱԳՆ աշխատակազմին՝ համատեղ կատարված աշխատանքի համար և նշել. «Պարոն վարչապետ, կարճ ժամանակաշրջան էր, բայց մենք կարողացել ենք ահագին մեծ, այսպես ասած, գործեր առաջ գցել և նաև հաջողություններ գրանցել: Անկեղծ լինեմ, նաև էմոցիոնալ կապ է ստեղծվել նախարարության հետ, և սրա համար ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել յուրաքանչյուր աշխատակցի, նույնիսկ նրանց, ում հետ անմիջապես շփվելու հնարավորություն չի եղել: Բայց կարծում եմ, որ կատարված աշխատանքը եղել է արդյունավետ»: Արմեն Գրիգորյանը շնորհավորել է Արարատ Միրզոյանին՝ ԱԳ նախարարի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել ԱԳՆ թիմի հետ միասին:
Արտաքին գործերի նորանշանակ նախարար Արարատ Միրզոյանը նշել է.
Շնորհակալություն եմ հայտնում բարձր վստահության համար: Մեր երկրի շուրջ ձևավորված և օրեցօր ձևավորվող նոր արտաքին քաղաքական, անվտանգային միջավայրի պայմաններում, բավական երկար ժամանակ՝ թերևս տասնամյակներ գոյություն ունեցած և ըստ էության լուծում չստացած մարտահրավերների ու մեր առջև ծառացած նոր մարտահրավերների պայմաններում, ինձ համար չափազանց բարդ և պատասխանատու, բայց նույնքան էլ չափազանց պատվաբեր է ստանձնել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկը:
Այս պահին պիտի վստահեցնեմ միայն, որ նախարարությունում, համակարգում անշուշտ առկա լավագույն ավանդույթների՝ մի կողմից, և մյուս կողմից, թերևս բոլորի համար արդեն ակնհայտ դարձած, անհրաժեշտ դարձած վերափոխումների արդիականացման համադրմամբ մեր ամենօրյա, ամենժամյա, ամեն րոպե աշխատանքի արդյունքում ջանք ու եռանդ չենք խնայելու, որպեսզի մեր երկիրը հնարավոր լավագույն կերպով հաղթահարի առկա մարտահրավերները, անցնի այս փորձությունների միջով: Մենք փորձելու ենք մեր համեստ ներդրումն ունենալ, որպեսզի հնարավոր լավագույն, անվտանգ, խաղաղ, զարգացող հանգրվանի հասցնենք մեր երկիրը:
Կրկին շնորհակալ եմ ինչպես վստահության, այնպես էլ հաջողության մաղթանքի համար: Ցանկանում եմ նաև առանձին շնորհակալություն հայտնել պարոն Արմեն Գրիգորյանին, ով իր չափազանց կարևոր այլ աշխատանքը ժամանակավորապես ընդմիջեց, որպեսզի ապահովի համակարգի անխափան աշխատանքը»:
Փաշինյանն արդյունավետ աշխատանք է մաղթել Արտաքին գործերի նորանշանակ նախարարին և ԱԳՆ աշխատակազմին՝ ի շահ Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի:

Нам нужно министерство иностранных дел, которое разделит политическую ответственность за настоящее и будущее страны: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство иностранных дел и представил аппарату МИД новоназначенного министра Арарата Мирзояна. В своей речи премьер-министр Пашинян отметил:
“Прежде всего, хочу поблагодарить Армена Григоряна за его работу на посту и.о. министра иностранных дел. Это был короткий, но важный период, когда, думаю, были приняты важные решения и установлены определенные ориентиры. Хочу поздравить Арарата Мирзояна и пожелать ему успехов на посту министра иностранных дел.
Наша страна стоит перед очень серьезными вызовами. Эти вызовы прежде всего в сфере безопасности, для решения которых и создания благоприятной внешней среды для нашей страны нам необходимо такое министерство иностранных дел и такая дипломатическая служба, которые смогут взять на себя политическую ответственность и разделить эту ответственность за настоящее и будущее страны.
Арарат Мирзоян и Армен Григорян - представители нашей политической команды, и моя логика такова, что особенно в этот период система государственного управления должна работать как единое целое, единый организм. И я уверен, что так и будет.
Мы поставили целью осуществить очень серьезную программу реформ в системе государственного управления в целом. Самая важная цель этой повестки дня - повышение эффективности системы государственного управления, формирование системы, способной достичь конкретных результатов, конкретных целей. И, я думаю, как в других системах государственного управления, так и в министерстве иностранных дел и в сфере дипломатической службы, мы должны разработать и установить конкретные критерии оценки работы и соответственно оценивать работу.
Хочу еще раз поблагодарить господина Григоряна за проделанную работу, пожелать успехов господину Мирзояну, пожелать успехов всем нам в достойной реализации нашей повестки и решении стоящих перед нами вызовов”.
Армен Григорян поблагодарил премьер-министра Пашиняна за доверие и сотрудников министерства за совместную работу, отметив: “Господин премьер-министр, это был короткий период, но мы смогли довольно многое сделать и также добиться определенного успеха. Честно говоря, сложилась эмоциональная связь с министерством, и за это я хочу поблагодарить каждого сотрудника, даже тех, с кем у меня не было возможности пообщаться напрямую. Но я считаю, что проделанная работа была эффективной”. Армен Григорян поздравил Арарата Мирзояна со вступлением в должность министра иностранных дел и пожелал успехов ему и всему аппарату МИД.
Новоназначенный министр иностранных дел Арарат Мирзоян отметил:
“Многоуважаемый господин премьер-министр, спасибо за высокое доверие. В условиях новой внешней политики и обстановки безопасности, формирующейся вокруг нашей страны день ото дня, в условиях нерешенных, по сути, проблем, которые существуют десятилетиями, и новых вызовов, с которыми мы сталкиваемся сейчас, для меня очень сложно и ответственно, в то же время очень почетно вступать в должность министра иностранных дел Республики Армения.
На данный момент я должен только заверить, что, сочетая лучшие традиции министерства и системы, с одной стороны, и модернизацию и реформы, необходимость которых уже очевидно для всех, с другой, мы не пожалеем усилий и энергии, чтобы в результате нашей ежедневной, ежечасной, ежеминутной работы наша страна наилучшим образом преодолела существующие проблемы, прошла через эти испытания. Мы постараемся внести свой скромный вклад, чтобы привести нашу страну к самой лучшей, безопасной, мирной, развивающейся гавани.
Еще раз спасибо за доверие и пожелания. Я также хотел бы отдельно поблагодарить г-на Армена Григоряна, который временно прервал свою другую очень важную работу для обеспечения бесперебойной работы системы”.
Премьер-министр пожелал новоназначенному министру и аппарату министерства иностранных дел плодотворной работы на благо Республики Армения и армянского народа.