COVID-19-ով վարակման նոր դեպքեր` սուր ընթացքով և արագ զարգացող թոքաբորբով
Հայաստանում, կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պայմանավորված, իրադրությունը շարունակում է մնալ լարված։ Երկրում շրջանառվող նոր շտամներով պայմանավորված` կորոնավիրուսի վերջին դեպքերի մշտադիտարկումը ցույց է տալիս, որ հիվանդությունը արագ տարածման և երիտասարդացման միտում ունի։
Ատողջապահության նախարարությունը հայտնում է, որ վարակված պացիենտների մոտ հիվանդությունն առավել սուր ընթացք ունի և հաճախ է ուղեկցվում արագ զարգացող թոքաբորբով։
Հիվանդության նոր ալիքը կանխելու համար անհրաժեշտ է հետևել կանխարգելիչ միջոցառումներին՝ կրել դիմակ, ախտահանել ձեռքերը, պահպանել սոցիալական հեռավորություն և պատվաստվել։

Новые случаи COVID-19: острое течение и быстро развивающаяся пневмония
Ситуация с коронавирусным заболеванием в Армении продолжает оставаться напряженной. Мониторинг последних случаев заражения новыми штаммами COVID-19 показывает, что болезнь проявляет тенденцию к быстрому распространению и омоложению.
Министерство здравоохранения сообщает, что у инфицированных коронавирусом пациентов болезнь протекает в острой форме и часто сопровождается быстро развивающейся пневмонией.
Для предупреждения новой волны COVID-19 необходимо соблюдать профилактические меры: носить маски, дезинфицировать руки, соблюдать социальную дистанцию и вакцинироваться.