Ամերիկահայությունը հատուկ ընդունելություն է պատրաստում Նյու Յորքում նախագահ Ալիևի համար
Ինչպե՞ս կարող է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը, որը պետք է խրախուսի աշխարհում խաղաղություն և անվտանգություն, արտոնի Ադրբեջանի ռազմամոլ նախագահին նախագահել այդ վսեմաշուք մարմինը: Դժբախտաբար, նման անարգանք հնարավոր է պարզապես որովհետև Ադրբեջանի հերթն է մայիս ամսին ստանձնելու Անվտանգության խորհրդի նախագահությունը:
Հաշվի առնելով Իլհամ Ալիևի հարատև հակահայկական հռետորությունը` ոչ ոք թող չզարմանա, երբ նա ՄԱԿ-ի հարթակը վերածի մի նոր ռազմադաշտի: Բարեբախտաբար, նրա զինուժը չունի ոչ վերապատրաստում և ոչ էլ ձգտում է օգտագործել իր խիստ արդիական զենքերը` ներառյալ Իսրայելից վերջերս գնված 1.6 միլիարդ դոլար արժողությամբ զինամթերքը: Հաշվի առնելով Ադրբեջանի` Արցախի դեմ պատերազմելու անկարողությունը և վախենալով, որ նման բախման հետևանքով կարող է կորցնել հավելյալ տարածքներ և վտանգի ենթարկել իր նավթի արդյունաբերությունն ու նավթատար խողովակները` Ալիևը փորձում է շեղել իր խեղճ ու կրակ ժողովրդի ուշադրությունը սպառնալիքներ հնչեցնելով և հայերի հետ բանավիճելով:
Խնդիրն այն է, որ միայն ադրբեջանցիները չեն, որ լսում են Ալիևի թշնամական հայտարարությունները: Ադրբեջանի սահմանակից երկրները՝ Իրանը, Թուրքիան և Ռուսաստանը, հատուկ ուշադրություն կդարձնեն ՄԱԿ-ում սուր ճոճելու նրա սպառնալիքներին: Հարևան երկրներին անհանգստացնում է, որ Ադրբեջանը հանդիսանում է իրենց տարածաշրջանում որպես Իսրայելի փոխանորդ: Եթե Իսրայելը հարձակվի Իրանի վրա՝ օգտագործելով Ադրբեջանի օդային բազաները, Իրանը կարող է հակահարված հասցնել` գրավելով Ադրբեջանը, քանի որ Իրանի հյուսիսում ավելի շատ ադրբեջանցիներ կան, քան Ադրբեջանի ամբողջ տարածքում:
ՄԱԿ-ում հավանաբար Ալիևը կմեջբերի այն թշնամական խոսքերը, որոնք ինքն օգտագործել է վերջերս Բաքվում: Նա հայերին անվանեց «ֆաշիստ»` բնութագրելով նրանց որպես Ադրբեջանի գլխավոր ոսոխ և մեղադրելով «հայկական լոբբիին» որպես իր «թիվ մեկ թշնամին»: Օգտագործելով անտիսեմիտներից փոխառված լեզուն և փոխարինելով«հրեաներ» բառերը «հայերով»` Ալիևը անում է հետևյալ ռասիստական մեղադրանքը. «Նրանց ազդեցության շրջանակը բավականին լայն է: Նրանք [հայերը] ներկայացված են տարբեր երկրների առաջատար տպագիր մամուլում: Երբեմն նրանք հանդես են գալիս տարբեր անուններով և թաքցնում են իրենց էթնիկ ծագումը»: Ալիևի ատելությամբ լի շարունակական ելույթները լավագույն ապացույցն են այն բանի, թե ինչու Արցախի հայերը երբեք այլևս չեն կարող ապրել նրա բռնապետական ռեժիմի ներքո:
Ալիևը նաև հայերին քննադատեց քանի որ նրանք Ադրբեջանին անվանել են «հետամնաց և ոչ ժողովրդավար», ինչը ճշգրտորեն նկարագրում է իր երկրի մարդու իրավունքների ցավալի իրավիճակը: «Միջազգային համաներում» կազմակերպությունը, Մարդու իրավունքների դիտորդը, Եվրոպական պառլամենտը և ԱՄՆ-ի Պետական դեպարտամենտը, ինչպես նաև արևմտյան մամուլը շարունակաբար քննադատել են Ադրբեջանին անթիվ լրագրողների, բլոգերների, այլախոհների, ընդդիմության անդամների և շարքային քաղաքացիների իրավունքները ոտնահարելու համար:
Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը անցյալ շաբաթ Ալիևին տվեց պատշաճ պատասխան, երբ վերջինս պարծեցավ, որ «կգա այն օրը, երբ Ադրբեջանի դրոշը կծածանվի Խանքենդի [Ստեփանակերտ] և Շուշայի [Շուշի] վրա»: Շարմազանովը հեգնանքով ասաց, որ Ադրբեջանի դրոշը կարող է ծածանվել Արցախում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա, միայն այն բանից հետո, երբ Բաքուն ճանաչի Արցախի Հանրապետության անկախությունը և դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատի նրա հետ:
Ալիևի թշնամական խոսքերին հակահարված տալու նպատակով ամերիկահայերը մարդու իրավունքների ջատագովների և ադրբեջանցի այլախոհների հետ վստահաբար իրենց բողոքի ձայնը կբարձրացնեն մայիսի սկզբին ՄԱԿ-ի կենտրոնի առջև, հենց որ Ադրբեջանի նախահագը սկսի դուրս տալ իր հակահայկական թույնը:
Դժբախտաբար Ալիևը մտադիր չէ գալ Ամերիկայի արևմտյան ափ, որտեղ անկասկած հայաշատ համայնքը կդիմավորի նրա հայատյաց խոսքերը և գործողությունները զանգվածային բողոքներով: Այնուամենայնիվ, Կալիֆորնիայի հայկական համայնքը կարող է օգտվել Ալիևի ԱՄՆ այցից` խնդրելով, որ Նահանգի օրենսդիր մարմինն ընդունի թիվ 96 բանաձևը, որն հիշատակում է Ադրբեջանի քաղաքներում` Սումգայիթում, Կիրովաբադում և Բաքվում հայերի դեմ իրականացված ջարդերը:
Ոտնահարելով ԱՄՆ օրենքները և ընդունված դիվանագիտական արարողակարգը` Լոս Անջելեսում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսարանը երկար մի նամակ ուղարկեց Կալիֆորնիա նահանգի օրենսդիր մարմնի բոլոր անդամներին` կոչ անելով չսատարել այդ բանաձևի ընդունումը: Ադրբեջանի ժամանակավոր գլխավոր հյուպատոս Ռամիլ Գուրբանովի կողմից ստորագրված այս նամակը ակնհայտորեն մշակված էր իր լոբբիստական ընկերություններից մեկի կողմից: Այս էժանագին քարոզչական գրությունը պարունակում է բազմաթիվ ծիծաղելի հայտարարություններ, սակայն դա «վարձու գրչակների» մտահոգությունը չէ, ովքեր ամենինչ կանեն որպեսզի իրենց վճարող արդբեջանցիներին երջանիկ պահեն, քանի դեռ շռայլորեն հատուցվում են իրենց կեղտոտ աշխատանքի համար:
Արևմտյան ափի ամերիկահայերը պետք է դիմեն Նահանգի օրենսդիր մարմնի անդամներին, մասնավորապես թիվ 96 բանաձևի համահեղինակներին`պատգամավոր Ֆելիպե Ֆուենտեսին, Կաչո Աչաջյանին և Մայք Գատոյին, և պահանջեն այս բանաձևը նորից առաջ քաշել մինչ նախագահ Ալիևը գտնվում է ԱՄՆ-ի հողատարածքի վրա: Մինչդեռ, արևելյան ափի ամերիկահայերը պետք է մայիսի սկզբներին ՄԱԿ-ի կենտրոնի առջև խուռներամ հավաքվեն` բողոքարկելու համար նախագահ Ալիևի, ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի ժամանակավոր «նախագահի» ռասիստական խոսքերը:
Ավելին, հայկական համայնքը պետք է բողոքի դաշնային և նահանգային իշխանություններին ԱՄՆ-ի ներքին գործերում Ադրբեջանի հյուպատոսի կողմից ապօրինի միջամտության համար և պահանջի Ռամիլ Գուրբանովի վտարումը Միացյալ Նահանգներից որպես «ոչ ցանկալի անձ»:

Armenian-Americans Preparing Special Welcome for Pres. Aliyev in New York
How could the warmongering President of Azerbaijan be permitted to chair the UN Security Council, the august body that is supposed to promote peace and security in the world? Unfortunately, such an outrage is possible simply because it is Azerbaijan’s turn to take over the rotating chairmanship of the Security Council in the month of May.
Given Ilham Aliyev’s persistent anti-Armenian rhetoric, no one should be surprised when he transforms the UN podium into a battlefield. Fortunately, his military has neither the training nor the motivation to use its highly sophisticated weapons, including those purchased recently from Israel for $1.6 billion. Given Azerbaijan’s inability to unleash an actual war against Artsakh (Karabagh), and fearing that such a confrontation may end with the loss of more territory and devastate his country’s petroleum industry and oil pipelines, Aliyev is trying to distract his destitute people’s attention by issuing threats and launching a war of words against Armenians!
The problem is that Azeris at home won’t be the only ones listening to Aliyev’s hostile statements. The countries bordering Azerbaijan -- Iran, Turkey and Russia, will be taking special note of his saber-rattling at the UN. These neighboring states are alarmed by Azerbaijan acting as a surrogate for Israel in their backyard. Should Israel attack Iran by using Azerbaijan’s air bases, Iran may retaliate by annexing Azerbaijan, since there are many more Azeris in Northern Iran than in all of Azerbaijan.
Aliyev’s UN diatribe will probably include some of the same hostile words that he has used recently in Baku. He called Armenians "fascists" and described them as Azerbaijan’s chief adversary. He then blamed "the Armenian lobby" for being his "number one enemy." Using language borrowed from anti-Semites, and substituting "Armenians" for "Jews," Aliyev made the following racist accusation: "The scope of their influence is quite broad. They [Armenians] are represented in the leading print media outlets of various countries. Sometimes they go under different names and hide their ethnic origin." Aliyev’s on-going hateful speeches provide the best evidence as to why Artsakh Armenians can never again live under his despotic regime.
The Azeri President also objected to Armenians calling Azerbaijan "backward and undemocratic," which accurately describe his country’s dismal human rights record. Amnesty International, Human Rights Watch, the European Parliament, the State Department, and the Western media have repeatedly criticized Azerbaijan for violating the rights of countless journalists, bloggers, dissidents, opposition members, and common citizens!
Eduard Sharmazanov, Deputy Speaker of Armenia’s Parliament, gave an fitting response to Aliyev last week, when he bragged that "the day will come when the Azerbaijani flag will fly in Khankendi [Stepanakert] and Shusha [Shushi]." Sharmazanov quipped that the Azeri flag can fly in Azerbaijan’s embassy in Artsakh, only after Baku recognizes the independence of the Republic of Artsakh and establishes diplomatic relations with it.
To counter Aliyev’s war of words, Armenian-Americans, along with human rights activists and Azeri dissidents, will certainly raise their voices in protest in front of the UN headquarters in early May, as Azerbaijan’s President begins spewing his usual anti-Armenian venom.
Unfortunately, Aliyev has no plans to come to the West Coast where the large Armenian community would have surely welcomed him with massive protests against his Armenophobic speeches and activities. However, the California Armenian community could take advantage of Aliyev’s US visit by urging the State legislature to adopt Assembly Concurrent Resolution 96 that commemorates the massacres of Armenians in the Azeri cities of Sumgait, Kirovabad, and Baku.
Violating US laws and established diplomatic protocol, the Consulate General of Azerbaijan in Los Angeles sent a lengthy letter to all members of the California State Assembly urging them not to support this resolution. The letter, signed by Ramil Gurbanov, Acting Consul General of Azerbaijan, is obviously drafted by one of its lobbying firms. This piece of propaganda contains many ridiculous statements, but that is not the concern of the "hired guns,” which will do anything to keep their Azeri paymasters happy, as long as they are compensated handsomely for their dirty work.
West Coast Armenian-Americans should contact their State legislators, in particular, the co-authors of Resolution 96 -- Assemblymen Felipe Fuentes, Katcho Achadjian, and Mike Gatto, and urge them to bring this bill to a vote while Pres. Aliyev is still on US soil. Meanwhile, East Coast Armenian-Americans should turn out in large numbers in front of the UN headquarters in early May to protest Pres. Aliyev’s racist remarks as "Chairman" of the UN Security Council!
Furthermore, the Armenian community should complain to Federal and State authorities about the Azerbaijani Consulate’s illegal interference in internal US affairs and demand expulsion of Ramil Gurbanov from the United States as "persona non grata."