«Հակահամաճարակային կանոնները պահպանելով՝ առկա ուսուցում ենք անելու». Ժաննա Անդրեասյան
«Սեպտեմբերի մեկից ուսումնական պրոցեսը իրականացվելու է առկա եղանակով, եւ մենք փորձելու ենք ամբողջ ուսումնական տարին այս ռեժիմը պահպանել»,- այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսին ասաց ԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ հավելելով, որ առկա ուսուցումը շարունակվելու է հակահամաճարակային կանոնների պահպանմամբ՝ դիմակների կրում, դպրոցների ախտահանում։ Դպրոցները կարող են դիմել մարզպետարաններ եւ նախարարություն՝ անցնելու ամենօրյա ուսուցման ռեժիմի, իրականացնել ամբողջական դասարանի ներկայությամբ դասապրոցես։
14 օրվա ընթացքում 10% վարակվածության դեպքում դպրոցը կանցնի ժամանակավորապես հեռավար կրթության։ Ռիսկի խմբում գտվող երեխաների համար կպահպանվի կենտրոնացված հեռավար կրթությունը։ Անդրեասյանի խոսքով՝ դպրոցը կարող է կազմակերպել առաջին դասարանցիների հանդիսավոր մուտքը օգոստոսի 31-ին, ինչպես նաեւ դպրոցն է որոշելու անցնել 5-օրյա, թե 6-օրյա ռեժիմի։
Անդրադառնալով ուսուցիչների պատվաստմանը՝ Անդրեասյանն ասաց, որ որեւէ մեկին չեն պարտադրում, ուղղակի խրախուսում են, նշեց, որ պետք է սպասել մինչեւ Առողջապահության նախարարությունը ներկայացնի վերջնական իրավական ակտը, որից հետո պարզ կլինի հակացուցումներ ունեցող, հղի անձանց ցանկը, ովքեր մեկ ամսվա մեջ երկու ՊՇՌ թեստի պատասխան չեն ներկայացնի եւ չեն պատվաստվի։ Ըստ փոխնախարարի՝ եթե դպրոցը պահանջները պահպանի, ապա հնարավորություն կունենա իրականացնել առկա ուսուցում. «Հակահամաճարակային կանոնները պահպանելով՝ առկա ուսուցում ենք անելու»,- հավելեց Անդրեասյանը։

“Занятия в школах будут проводиться с соблюдением всех противоэпидемиологических правил”
“С первого сентября учебный процесс будут проводиться в школах. Мы попытаемся сохранить этот режим в течение всего учебного года”,- сообщила на сегодняшнем брифинге заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян. По ее словам, учебный процесс будет осуществляться с соблюдением всех противоэпидемиологических правил, в частности ношением масок, дезинфекцией школьных зданий.
Если число случаев заражения увеличится до 10%, школа временно перейдет на дистанционное обучение. Для детей из группы риска будет обеспечено централизованное веб-обучение.
По словам замминистра, для первоклассников торжественное начало занятий можно организовать 31 августа. Кроме того, школа сама будет решать, проводить занятия в 5-дневном или 6-дневном режиме.
Касаясь вакцинации учителей, Ж.Андреасян отметила, что будут не принуждать, а поощрять сделать прививку. Вместе с тем Министерство ОНКС ждет получения окончательного правового акта Минздрава, после чего станет ясно, кто войдет в список лиц, имеющих противопоказания к вакцинации, в том числе беременные женщины. Все они могут не сдавать пцр-тесты дважды в месяц и не получать прививку от Covid-19.
В школах, где будут соблюдены все необходимые требования, занятия могут проходить в обычном режиме, отметила Жанна Андреасян.