Խաչատուր Սուքիասյան. «Երրորդ նախագահը 100 մլն դոլարից ավելի գումար կազինոներում կրվել է»
Իշխող ուժի պատգամավոր, «Սիլ կոնցեռն» ՍՊԸ-ի հիմնադիր Խաչատուր Սուքիասյանը Կառավարության հնգամյա ծրագրի քննարկմանը հայտարարեց` 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունը եղել է «հողերի տալը հետաձգելու համար»:
«Լավ գիտեք 2004-ի տուրուդմփոցը Բաղրամյան փողոցում ինչի համար եղավ, լավ գիտեք 2016-ի ՊՊԾ գնդի պատմությունը ինչի եղավ, նորից ժամանակ էին ուզում: Իսկ էդ ընթացքում հասարակությունն ունեզրկվում էր, մի քանի տասնյակ մարդիկ հարստանում էին, պարոն Գևորգյան, Դուք կյանքում բիզնես արե՞լ եք»,- հարցրեց նա` դիմելով ընդդիմադիր պատգամավոր Արմեն Գևորգյանին: Բացասական պատասխան ստանալուց հետո Սուքիասյանն ասաց` Գևորգյանը բիզնես չի արել, սակայն միլիոնատեր է, և հարց հնչեցրեց, թե ինչպե՞ս, ապա թվարկեց վերջինիս սեփականությունները Երևանի կենտրոնում:
«Մենք չորս եղբայրներով մեր ծնողի հետ տասնյակ տարիներ չենք քնել, աշխատել ենք, չենք կարողացել ստեղծել, ինձնից խելացի՞ մարդ է, ինձնից ուժեղ տղա է, էդ ո՞նց է էդպես լինում: Բոլորդ լավ գիտեք երրորդ նախագահը 100 միլիոն դոլարից ավելի գումար կազինոներում կրվել է, նույն Բադեն-Բադեններում: Երրորդ նախագահը եկել է Հայաստան, պարոն Օհանյանը լավ գիտի, կոշիկներից մեկը մյուսից մի համար մեծ է եղել»,- պնդեց քաղաքական մեծամասնության ներկայացուցիչը: Նա շարունակեց` այդ ամենը եղել է բանակի և պետության այլ ծախսերի հաշվին:
«Լայնամասշտաբ կոռուպցիա է եղել, մի մարդ է որոշել` ով ինչ անի, հիմա եկել, ինչն եք պաշտպանում»,- ասաց նա:
Սուքիասյանի վստահեցմամբ` նախկին իշխանությունները ներդրել են օլիգարխ գաղափարը, սակայն որևէ գործարար Հայաստանում նման հնարավորություն չի ունեցել: Ըստ բանախոսի` նման հնարավորություն են ունեցել միայն երկրի առաջին դեմքերը, որոնք ազդեցություն են ունեցել թե՛ քաղաքական համակարգի, թե՛ ուժայինների վրա:
Սուքիասյանը նաև հայտարարեց` եկել և իշխող կուսակցությունում այնպիսի կազմակերպված, գրագետ, հավասարակշռված, տարբեր լեզուների տիրապետող պատգամավորների է հանդիպել, ինչպիսիք չեն եղել նախկին գումարման խորհրդարաններում: Նա, դիմելով ընդդիմությանն, ասաց, որ այնպիսի կարգապահություն է տեսել ՔՊ-ում, որը չկա ընդդիմության մեջ: Պատգամավորը նաև ընդգծեց` իշխող ուժի պատգամավորները հարգալից են խոսում միմյանց հետ և դիմում «Դուք»-ով:

Х. Сукиасян: “Третий президент проиграл в казино свыше 100 миллионов долларов”
Депутат правящей фракции, основатель ООО “Сил концерн” Хачатур Сукиасян в время обсуждения 5-летней программы правительства заявил, что “теракт 27 октября 1999 года был совершен с целью “отложить сдачу земель”.
“Все вы знаете, почему произошла драка на проспекте Баграмяна в 2004 году, почему в 2016 году произошла история с захватом территории полка патрульно-постовой службы. Опять хотели выиграть время. Между тем общество в тот период обнищало, обогащались лишь несколько десятков людей. Господин Геворкян, Вы когда-нибудь занимались бизнесом?”- обратился Сукиасян к оппозиционному депутату Армену Геворкяну. Получив отрицательный ответ, он отметил, что Геворкян бизнесом не занимался, но при этом является миллионером, владеет несколькими единицами недвижимости в центре Еревана.
“Нас четверо братьев, и мы вместе с нашим отцом десятки лет работали, не спали по ночам, но не смогли добиться того, чего добился он. А разве он умнее или лучше меня? Как так происходит? Все вы хорошо знаете, что в Баден-Бадене третий президент проиграл в казино свыше 100 миллионов долларов. Когда он впервые приехал в Армению (господин Оганян хорошо это знает), одна его туфля была на размер больше другой”,- сказал Х.Сукиасян, добавив, что все делалось за счет бюджетных денег, выделившихся на армию и другие расходы государства.
“Существовала широкомасштабная коррупция. Что кому делать решал только один человек. И что вы теперь защищаете?”,- сказал Сукиасян. По его словам, понятие “олигарх” ввели прежние власти, между тем ни один предприниматель в Армении не имел таких возможностей. Они были только у первых лиц страны, которые оказывали влияние и на политическую систему, и на силовиков.
Хачатур Сукиасян заявил, что встретил в правящей партии организованных, грамотных, взвешенных, владеющих несколькими языками депутатов, которых не было в парламентах предыдущих созывов. Обратившись к оппозиции, он отметил, что у нее нет такой дисциплины, какая есть во фракции “Гражданский договор”.