Ադրբեջանցի զինծառայողները փակել են Գորիս-Որոտան ճանապարհը, մարդկանց տեղաշարժը դադարեցված է
Ադրբեջանական զինծառայողները քիչ առաջ փակել են Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքից Որոտան տանող ճանապարհը (լուսանկարի հատվածն է): «Այս փաստը հաստատվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին ներկայացվող ահազանգերի ստուգմամբ»,- հայտնում է ՄԻՊ աշխատակազմի հանրային կապերի բաժինը:
Այս միջպետական ճանապարհն ապահովում է ՀՀ քաղաքացիական բնակչության բնականոն տեղաշարժը և ուղիղ կապված է մարդկանց բնականոն կյանքի հետ:
Ըստ հաղորդագրության՝ ադրբեջանական զինված ծառայողների այս հանցավոր արարքները խախտում են մարդկանց ազատ տեղաշարժի իրավունքը և ամբողջությամբ խաթարել են մարդկանց բնականոն կյանքը: Ինքնին նրանց ներկայությունն այդ ճանապարհներին մարդկանց կյանքի իրավունքի և միջազգայնորեն երաշխավորված մյուս կենսական իրավունքների խախտում է:
Կապան համայնքի Դավիթ Բեկ գյուղին մոտ (Շուռնուխ-Կարմրաքար հատված) միջպետական ճանապարհը ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից երեկ գիշերը 23:00-ի սահմաններում փակելուց հետո այս հատվածով նույնպես մարդկանց տեղաշարժը դադարեցված է:

Азербайджанские военнослужащие перекрыли дорогу Горис-Воротан. Передвижение людей прекращено
Немногим ранее азербайджанские военнослужащие перекрыли дорогу из города Горис в село Воротан Сюникской области (изображенный на снимке участок). “Этот факт подтвердился в результате проверки сведений, полученных Защитником прав человека”,- сообщил отдел общественных связей администрации ЗПЧ.
Указанная межгосударственная дорога обеспечивает передвижение гражданского населения и от нее напрямую зависит нормальная жизнедеятельность людей.
Согласно сообщению, преступные деяния азербайджанскиех военносужащих нарушают право на свободное передвижение и полностью нарушают нормальную жизнь людей. Само по себе их присутствие на данной дороге является нарушением права людей на жизнь и другие гарантированные на международном уровне жизненно важные права.
После того, как вчера ночью около 23:00 вооруженные азербайджанские военносужащие перекрыли межгосударственную дорогу недалеко от села Давид-Бек общины Капан (участок Шурнух-Кармракар), передвижение людей на данном участке также было прекращено.