Ադրբեջանի պնդմամբ՝ Մարտակերտում ձերբակալված ադրբեջանցի զինծառայողը հոգեկան խնդիրներ ունի
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ օգոստոսի 25-ին Մարտակերտում հայտնաբերված ադրբեջանցի զինծառայող Ջամիլ Բաբաևը ինքնակամ լքել է Գյանջայի հիվանդանոցի հոգեբուժական բաժինը։ Այդ մասին հայտնում է interfax.az-ը։
«Ադրբեջանական բանակի զինծառայող Ջամիլ Բաբաևը ինքնակամ լքել է Գյանջայի հիվանդանոցի հոգեբուժական բաժանմունքը։ Զինծառայող Բաբաևի դեմ հարուցվել է քրեական գործ, իրականացվում է քննություն»,- գործակալությանը հայտնել են Ադրբեջանի ՊՆ-ից։
Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը հաստատել է զինծառայողի՝ Արցախի տարածքում հայտնվելու փաստը։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 25-ի երեկոյան «Բաղրամյան 26» տելեգրամյան ալիքը տեսանյութ էր տարածել, որտեղ երեւում է, թե ինչպես են ոստիկանները Արցախի Մարտակերտ քաղաքի տներից մեկից ձեռքերը ոլորած մի ադրբեջանցի դուրս հանում։
Արցախի դատախազության հանրային կապերի բաժինը օգոստոսի 26-ին, հաղորդագրություն է տարածել այդ առնչությամբ, որտեղ նշվում է, որ ԱՀ ոստիկանության, Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ստացված օպերատիվ տեղեկությունների հիման վրա ԱՀ Մարտակերտ քաղաքի Տերյան փողոցի մի բնակարանում հայտնաբերվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայող Ջամիլ Բաբաևը։
Նույն օրը վերջինս բերման է ենթարկվել ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայություն: Հարուցվել է քրեական գործ առերևույթ ԱՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, հիշյալ բնակարանի անչափահաս բնակիչներին սպանության սպառնալիք տալու և լրտեսության հատկանիշներով նախատեսված հանցավոր դեպքերի կապակցությամբ։ Ջ․ Բաբաևը ձերբակալվել է, կատարվում է հետաքննություն։

МО Азербайджана утверждает, что задержанный в Мартакерте азербайджанский военнослужащий страдает психическим расстройством
Министерство обороны Азербайджана распространило сообщение о том, что обнаруженный 25 августа в Мартакерте азербайджанский военнослужащий Джамиль Бабаев самовольно покинул психиатрическое отделение больницы в Гяндже. Об этом сообщает interfax.az.
“Против военнослужащего Бабаева возбуждено уголовное дело, ведется следствие”,- сообщило МО Азербайджана.
Оборонное ведомство этой страны подтвердило факт нахождения своего военнослужащего на территории Арцаха.
Напомним, что вечером 25 августа телеграм-канал Баграмян, 26 распространил видео, в котором видно, как полицейские, скрутив руки азербайджанцу, выводят его из дома одного из жителей города Мартакерт в Арцахе.
26 августа отдел общественных связей прокуратуры Республики Арцах сообщил о том, что в доме по улице Терьяна в городе Мартакерте был обнаружен военнослужащий вооруженных сил Азербайджана Джамиль Бабаев.
В тот же день он был доставлен в Службу национальной безопасности Арцаха. Возбуждено уголовное дело о незаконном пересечении государственной границы Республики Арцах, угрозах убийства несовершеннолетних жителей вышеупомянутого дома и шпионаже. Дж.Бабаев задержан, ведется следствие.