Ն. Փաշինյան. «Մենք պետք է հստակ գնանք մեր առաջադրած խաղաղության օրակարգով»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այն համոզմունքին է, որ ընտրությունների արդյունքներով ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարվել է, և այն գործիչները, որոնք վիճարկում են՝ ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարված է, թե՞ ոչ, արտաքին ճգնաժամերի հույս ունեն:
Այս մասին խորհրդարանում իր եզրափակիչ ելույթում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: Նա անդրադարձավ ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի ելույթին, որտեղ նա մտահոգություն էր հնչեցնում Սյունիքի` Հայաստանից կտրվելու մասին:
«Բա ձեզ ներկայացնում էիք Սյունիքի ներկայացուցիչներ, դժվա՞ր էր նիստի գալուց առաջ զանգել իմանալ, տեսնո՞ւմ եք, որ դուք կապ չունեք Սյունիքի հետ, մենք ենք Սյունիքի մասին ձեզ տեղեկություն տալու և ստանալու աղբյուրը, դուք ի՞նչ կապ ունեք Սյունիքի ժողովրդի հետ, որ ուզում էիք ներկայանայիիք որպես Սյունիքի դոն կառլեոնեներ։ Հիմա մեկը փախել է Անտարկտիդա, դե էնտեղ Ինտերպոլի գրասենյակ չկա, մյուսն էլ, որ փորձում էր իրեն ներկայացնել նորօրյա Մուհամեդ Ալի»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա անդրադարձավ ընդդիմության մեղադրանքներին, թե գաղտնի նոր փաստաթուղթ է ստորագրել: Փաշինյանը հիշեցրեց դեկտեմբերի 19-ի իր ուղերձը, որտեղ խոսել է Գորիս-Կապան և Գորիս-Որոտան-Շուռնուխ հատվածների մասին: Ըստ իր այդ օրվա ուղերձի` հայկական կողմը ջանքեր է գործադրել եռակողմ փաստաթուղթ ստորագրելու և այդ խնդիրները կարգավորելու համար, սակայն նման փաստաթուղթ չի ստորագրվել: Նա հիշեցրեց հաջորդիվ տարածված ՊՆ հաղորդագրությունը, ըստ որի՝ խոսվում է Գորիս-Դավիթ Բեկ ճանապարհի վիճարկելի տարածքների մասին, որտեղ տեղակայվելու են ռուս սահմանապահներ:
«Սյունիքի մարզը, իհարկե, Հայաստանից կտրված չէ, մենք նման իրավիճակներ կանխատեսել էինք, որ կարող են լինել, և էնպես ենք պայմանավորվել, որ տրանսպորտային երթևեկությունը կարգավորենք և երաշխավորենք, և այդ աշխատանքները կշարունակվեն»,-ասաց նա:
Փաշինյանն ընդգծեց` շատ պինդ նյարդեր են հարկավոր, քանի որ այս գործընթացը մեկ օրում կամ մի ժամում չի կարգավորվելու, ապա վստահեցրեց` իր իշխանությանը հաջողվելու է ստեղծել լիարժեք կայուն միջավայր: Նա հիշեցրեց կառավարության ծրագիրը, որի առաջնային խնդիրը իրավիճակի կայունացումն է:
«Եւ դա նշանակում է ահազանգ մարտահրավերների մասին, մենք պետք է հստակ գնանք մեր առաջադրած խաղաղության օրակարգով, որովհետև սադրանքներն արվում են նաեւ Հայաստանի ներսում այդ օրակարգի նկատմամբ դիմադրություն ձևավորելու և Հայաստանին այդ սադրանքների մեջ ներքաշելու համար: Մենք մեր ռազմավարական գծից պետք է չշեղվենք»,-ասաց նա:
Վարչապետը հայտնեց այսօրվա դրությամբ մահվան վկայականներով արձանագրված պատերազմի զոհերի թիվը՝ 3702 զինծառայող, 75 քաղաքացիական անձ, անհետ կորած է համարվում 243 քաղաքացի:

Н. Пашинян: “Мы должны твердо следовать предложенной нами повестке мира”
Премьер-министр Никол Пашинян убежден, что проведение внеочередных парламентских выборов позволило преодолеть внутриполитический кризис в Армении. Об этом Пашинян заявил в своей заключительной речи в парламенте.
Касаясь выступления бывшего директора Службы национальной безопасности, ныне руководителя парламентской фракции “Честь имею” Артура Ванецяна, выразившего озабоченность тем, что Сюник отрезают от Армении, премьер сказал: “Вы же выдавали ссебя за представителей Сюника. Неужели трудно было до начала заседания позвонить и узнать? Видите, что вы никакого отношения к Сюнику не имеете. Это мы являемся источником предоставления и получения информации о Сюнике”.
Комментируя обвинение оппозиции в подписании нового секретного документа, Пашинян напомнил о своем послании от 19 декабря, в котором говорил об участках Горис-Капан и Горис-Воротан-Шурнух. Согласно этому посланию, армянская сторона приложила усилия для подписания трехстороннего документа и урегулирования этих проблем, однако подобный документ не был подписан. Пашинян также напомнил о распространенном затем сообщении Минобороны, в котором говорилось о спорных участках дороги Горис-Давид Бек, где будут размещены российские пограничники. “Сюникская область, конечно, не отрезана от Армении, мы знали, что такие ситуации могут возникнуть, и договорились таким образом, чтобы транспортное движение было отрегулировано и гарантировано. Эти работы будут продолжены”,- заявил Никол Пашинян.
По его словам, нужны крепкие нервы, поскольку этот процесс не может быть осуществлен за несколько часов или за один день. Пашинян заверил, что его власть добьется создания полноценно стабильной среды. В связи с этим он напомнил о программе правительства, первоочередной задачей которой является стабилизация ситуации.
“Мы должны твердо следовать предложенной нами повестке мира, поскольку в Армении провокации осуществляются с целью формирования сопротивления этой повестке и втягивания Армении в провокации. Мы не должны отклоняться от нашей стратегической линии”,- заявил Н.Пашинян.
Премьер также привел последние данные о потерях армянской стороны во время второй Арцахской войны: погибли 3702 военнослужащих и 75 гражданских лиц, без вести пропали 243 человека.