Յուրաքանչյուր անհետ կորած համարվող մարդու անվան հետևում ընտանիքի ցավ ու դժբախտություն է․ Արման Թաթոյան
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ուղերձ է հղել Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրվա կապակցությամբ։ Ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է․
«Այսօր՝ օգոստոսի 30-ը նշվում է որպես Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օր: Ցավոք, 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի հետևանքով մեր հայրենակիցների թվում ունեցանք մեծաթիվ անհետ կորածներ, և նրանց որոնման աշխատանքները դեռ շարունակվում են:
Ադրբեջանական իշխանությունների կողմից մարդասիրական ու մարդու իրավունքների հարցերի բացահայ քաղաքականացումը, գերիների իրական թվի չհրապարակումը բերեց լրացուցիրչ զրկանքների, մարդկանց պատճառվող հոգեկան լրացուցիչ տանջանքների:
Ադրբեջանական հայատյաց քաղաքականության հետևանքով բռնի անհետացել, սպանվել ու խոշտանգվել են բազմաթիվ մարդիկ, որոնց վերաբերյալ կան փաստական անհերքելի ապացույցներ։
Դրա հետ միասին, մեր պետությունը պետք է հնարավորին ինտենսիվ ջանքեր ներդնի մարմինների ԴՆԹ հետազոտությունների արդյունավետ և արագ իրականացման գործում։ Թեև, գործընթացի երկարացման հարցում կան նաև օբյեկտիվ գործոններ, սակայն այդ գործընթացում ընտանիքների հետ հաղորդակցության ճիշտ կազմակերպումը կարող է մեղմել ընտանիքների հոգեբանական լրացուցիչ տանջանքները։
Պետք է գիտակցենք բոլորս, որ յուրաքանչյուր անհետ կորած համարվող մարդու անուն ազգանվան հետևում ընտանիքի ցավ ու դժբախտություն է, ծնողի վերադարձի անվերջանալի սպասում երեխաների համար։
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասության շրջանակում մենք ձեռնարկում ենք բոլոր անհրաժեշտ քայլերը մարդկանց իրավունքների երաշխավորմանը նպաստելու համար»։

Armenian HRD Marks International Day of the Victims of Enforced Disappearances
Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan issued the following statement today to mark International Day of the Victims of Enforced Disappearances.
Today, August 30, is International Day of the Victims of Enforced Disappearances. Unfortunately, due to the war in September-November 2020, we had many missing people among our compatriots and the search for them is still ongoing.
The open politicization of humanitarian and human rights issues by the Azerbaijani authorities, the non-disclosure of the real number of prisoners, led to additional deprivation and additional mental suffering.
Many people have been forcibly disappeared, killed and tortured as a result of Azerbaijan's anti-Armenian policy, about which there is undeniable factual evidence.
At the same time, our state must make every effort to carry out the effective and fast DNA exams of the bodies. While there are also objective factors in prolonging the process, but the correct organization of communication with families in that process can alleviate the additional psychological suffering of families.
We must all realize that behind the name of every missing person lies a family pain and misery, an endless wait of parents for their children.
Within the purview of the Human Rights Defender of Armenia, we are taking all necessary steps to promote the guarantee of human rights.