Արարատ Միրզոյան. «Մենք կարգավորումը տեսնում ենք միմիայն խաղաղ բանակցությունների միջոցով, այնպես որ պատրաստ ենք հանդիպման ադրբեջանական կողմի հետ»
ԱԳ նախարարությունը հրապարակել է նախարար Արարատ Միրզոյանի խոսքը և պատասխանները լրագրողների հարցերին Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին: Այն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Առաջին հերթին, կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին՝ ջերմ ընդունելության և քիչ առաջ տեղի ունեցած բովանդակալից զրույցի համար։
Անկասկած, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բացառիկ բնույթի հարաբերությունները կանխորոշել են ինչպես իմ օտարերկրյա առաջին այցի աշխարհագրությունը, այնպես էլ` այսօրվա բանակցությունների մթնոլորտը, որոնց արդյունքները, վստահ եմ, ամբողջությամբ տեղավորվում են մեր պետությունների դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդման ջանքերի տրամաբանության մեջ։
Բաց և վստահելի մթնոլորտում քննարկվել են երկկողմ փոխգործակցության հիմնական հարցերը, որոնք լայն դաշտ են ստեղծում նաև բազմակողմ հարթակներում արտաքին քաղաքական համակարգման համար:
Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի լայն շրջանակի, և, առաջին հերթին՝ իհարկե, մեր տարածաշրջանում անվտանգության և խաղաղության թեմային։
Բնականաբար, պատշաճ ուշադրություն ենք դարձրել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծմանը՝ նշելով այն ուղղությունները, որոնց շուրջ պետք է ակտիվացնել համատեղ ջանքերը։
Հիմնական շեշտը դրվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ընդունված հայտարարությունից հետո ստեղծված իրավիճակի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո խաղաղ գործընթացի վերսկսման հետ կապված հարցերի քննարկմանը:
Ռուսաստանն առանցքային դեր է խաղացել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի կասեցման գործում։ Արցախում ռուսական խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը՝ որպես Բաքվի կողմից սադրանքներ կանխելու և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովող գործոն, նախադրյալներ է ստեղծում բնականոն կյանքի վերականգնման համար: Այս կապակցությամբ կցանկանայի երախտագիտությամբ նշել Ռուսաստանի Դաշնության և նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինի հետևողական ջանքերը։
Մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի Դաշնության ջանքերը՝ ուղղված պայմանավորվածությունների իրականացմանը, որոնց թվում խիստ արդիական է ռազմագերիների վերադարձի հարցը։ Այդ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր դարձավ հայ գերիների մի մասի վերադարձը հայրենիք: Դրա հետ մեկտեղ, 10 ամիս անց Ադրբեջանը, խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքը, ոտնահարում է ինչպես տվյալ հարցի վերաբերյալ, այնպես էլ հայտարարության այլ դրույթների իրագործումը՝ միևնույն ժամանակ տարածելով դրանց վերաբերյալ սեփական մեկնաբանությունը: Եվ այս ամենը մատնանշում է Բաքվի՝ պայմանավորվածությունները հարգելու կարողության աստիճանը, որը շարունակում է դիմել ակնհայտ սադրանքների՝ լուրջ հարվածի տակ դնելով տարածաշրջանում, առանց այդ էլ, երերուն իրադրությունը։
2021 թվականի մայիսի 12-ից Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներթափանցումը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք անընդունելի է և միջազգային իրավունքի բացահայտ խախտում է:
Մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանումը մեր երկարաժամկետ ռազմավարությունն է, և մենք պատրաստ ենք այդ օրակարգի շուրջ ակտիվ բանակցություններ վարել։ Սակայն Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների չկատարումը, ինչպես նաև Հայաստանի նկատմամբ տարածքային անհիմն պահանջները և ադրբեջանական իշխանությունների շարունակական ագրեսիվ հռետորաբանությունը որևէ կերպ չեն նպաստում տարածաշրջանում երկարաժամկետ և կայուն խաղաղության մթնոլորտի ձևավորմանը։
Այսօր իմ կողմից ևս մեկ անգամ արձանագրվեց այն փաստը, որ Հայաստանի դիրքորոշումը համընկնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դիրքորոշման հետ, համաձայն որի` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական կարգավորման հարցը շարունակում է մնալ բաց: Մենք հիմք ենք ընդունում այն, որ բացառապես բանակցությունների միջոցով կարելի է հասնել խնդրի կարգավորմանը, որը խաղաղություն և կայունություն կհաստատի Հարավային Կովկասում։ Նման կարգավորման հիմքում պետք է, առաջին հերթին, ընկած լինի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը։
Տարածաշրջանի վերականգնման գործում համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների ներգրավման հարցի շուրջ կարծիքների փոխանակման ժամանակ իմ կողմից արձանագրվեց, որ հումանիտար հասանելիությունը Արցախ չպետք է քաղաքականացվի․ խոսքը մարդու իրավունքների պաշտպանության մասին է: Չափազանց հրատապ է Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ հայտնված մի շարք մշակութային, այդ թվում՝ հայկական կրոնական հուշարձանների պահպանության խնդիրը։
Չափազանց հրատապ է նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ անցած Արցախի բազմաթիվ մշակութային, այդ թվում` հայկական կրոնական հուշարձանների պահպանման խնդիրը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը՝ նշվել է, որ հաղորդակցման ուղիների բացումը կարող է փոխել տարածաշրջանի պատկերը, դիվերսիֆիկացնել լոգիստիկ կապը Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև: Հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունը ուրվագծում է այդ գործընթացի շրջանակները։ Այստեղ նույնպես, մեր համոզմամբ, դրույթների կամայական մեկնաբանումն անթույլատրելի է։
Արտաքին քաղաքականության համակարգման համատեքստում քննարկել ենք ՄԱԿ, ԵԱՀԿ, ԵԱՏՄ, ԱՊՀ և ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցությունը, որտեղ Հայաստանը շուտով կստանձնի նախագահությունը, որը միտված կլինի կազմակերպության ներուժի բարձրացմանը՝ ի շահ հավաքական հիմունքներով անվտանգության ապահովման և համաչափ զարգացման:
Եվ վերջում կցանկանայի ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել ջերմ ընդունելության և կառուցողական երկխոսության համար: Սպասում ենք Ձեզ Երևանում` Ձեզ հարմար ցանկացած ժամանակ:
Հարց․ Ծրագրվա՞ծ են արդյոք հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև հանդիպումներ որևէ ձևաչափով, կամ նախատեսվու՞մ է համատեղ հանդիպում։
Ադրբեջանը մինչև օրս չի կատարել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետը, համաձայն որի՝ պետք է տեղի ունենար ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց փոխանակումը՝ «բոլորի բոլորի դիմաց» սկզբունքով: Փաստորեն, ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է այսչափ կարևոր հարցի շուրջ պայմանավորվածությունների կյանքի կոչմանը, որը կարող էր նպաստել մնացած հարցերի քննարկման համար որոշակի նախադրյալների ստեղծմանը։ Ի վերջո, ինչպես եք պատկերացնում այս հրատապ մարդասիրական հարցի լուծումը, որը տառապանք է պատճառել բազում հայ ընտանիքների։
Արարատ Միրզոյան․ Հայաստանը վաղուց արդեն կատարել է իր պարտավորություններն այս հարցի վերաբերյալ․ հայկական կողմը ազատ է արձակել և Ադրբեջանին է վերադարձրել ադրբեջանցի բոլոր ռազմագերիներին՝ «բոլորի բոլորի դիմաց» սկզբունքով։ Մենք կարծում ենք, ինչպես արդեն ասել է նախարար Լավրովը, որ Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի բոլոր հայ ռազմագերիներին և այլ պահվող անձանց՝ ոչ միայն ի կատարումն նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ իր կողմից ստանձնած դրույթների, այլ նաև փոխադարձ վստահության մթնոլորտ ստեղծելու համար, և այդ մթնոլորտում արդեն կարելի է ձեռնամուխ լինել բոլոր հարցերի վերջնական կարգավորման շուրջ քննարկումների հետագա գործընթացներին: Ինչ վերաբերում է նախորդ հարցին, ապա Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ մենք պատրաստ ենք, և մենք կարգավորումը տեսնում ենք միմիայն խաղաղ բանակցությունների միջոցով, այնպես որ մենք պատրաստ ենք հանդիպման։
Հարց․ Թալիբանը հայտարարել է Աֆղանստանում վերջնական հաղթանակի մասին՝ վերջին ամերիկյան զինծառայողի հեռանալուց հետո։ Որպես ՀԱՊԿ անդամներ, Ռուսաստանը և Հայաստանն ինչպիսի՞ ընդհանուր դիրքորոշում ունեն աֆղանական հարցի շուրջ։
Արարատ Միրզոյան․ Իհարկե, մենք հետևում ենք Աֆղանստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Վստահաբար կարելի է ասել, որ մենք հավատարիմ ենք տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը։ Մենք ողջունելու ենք և, սկբունքորեն, հարգելու ենք իրենց ապագայի վերաբերյալ Աֆղանստանի ժողովուրդի կայացրած որոշումը: Ինչ վերաբերում է Հայաստանին` որպես ՀԱՊԿ անդամ պետության, մենք կցանկանայինք հավաստիանալ, որ բոլոր տարածաշրջաններում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտու ողջ երկայնքով, այդ թվում՝ այն տարածաշրջանում, որտեղ գտնվում է Աֆղանստանը, տիրի խաղաղություն և կայունություն։ Ուստի մենք նույնպես ջանքեր կգործադրենք արդեն սեպտեմբերյան գագաթնաժողովի շրջանակներում, որպեսզի այս հարցի վերաբերյալ ընդհանուր դիրքորոշում մշակված լինի։
Հարց. Կարո՞ղ եք Ձեր կարծիքը հայտնել Ադրբեջանի այն դիրքորոշման վերաբերյալ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաշտության պայմանագիրը պետք է ներառի Երևանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը:
Արարատ Միրզոյան․ Պատասխանելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ենթադրյալ հաշտության պայմանագրի վերաբերյալ երկրորդ հարցին` Ադրբեջանի իշխանությունների փոխարեն ես այժմ կկենտրոնանայի 2020թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021թ. հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների շրջանակներում արդեն իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման վրա: Այս փուլում խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ չեն վարվում: Եթե երբևէ նման բանակցություններ սկսվեն, ապա դրանք անպայմանորեն պետք է ներառեն Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը` Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից արդեն իսկ ամրագրված սկզբունքների հիման վրա»:

Речь и ответы Арарата Мирзояна на вопросы журналистов на совместной пресс-конференции с Сергеем Лавровым
Речь и ответы министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна на вопросы журналистов на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым по итогам переговоров
Арарата Мирзоян: В первую очередь хотел бы поблагодарить Министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова за тёплый приём и только что состоявшийся содержательный диалог.
Несомненно, исключительный характер отношений между Арменией и Россией предопределил как географию моего первого зарубежного визита, так и атмосферу сегодняшних переговоров, итоги которых, уверен, всецело укладываются в русло усилий по наращиванию союзнических отношений наших государств.
В открытой и доверительной атмосфере были рассмотрены основные вопросы двустороннего взаимодействия, генерирующего широкое поле также для внешнеполитической координации на многосторонних площадках.
Подробно затронули широкий спектр международной и региональной тематики, и в первую очередь, конечно же, тематику безопасности и мира в нашем регионе.
Естественно, уделили должное внимание нагорно-карабахскому урегулированию, обозначив направления, по которым нужно активизировать совместные усилия.
Основной акцент пришёлся на обсуждение вопросов, связанных с положением дел, сложившемся после принятого 9 ноября 2020 года заявления глав Армении, России и Азербайджана, а также возобновлением мирного процесса под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Россия сыграла ключевую роль в приостановлении азербайджанской агрессии, развязанной против народа Нагорного Карабаха. Развертывание российских миротворческих сил в Арцахе, как фактор недопущения провокаций со стороны Баку и фактор, обеспечивающий безопасность народа Нагорного Карабаха, создаёт условия для восстановления нормальной жизни. В этой связи, хотел бы с благодарностью отметить последовательные усилия Российской Федерации и президента Владимира Владимировича Путина.
Мы высоко ценим усилия Российской Федерации, направленные на выполнение договорённостей, среди которых крайне актуальным является вопрос возвращения военнопленных. Благодаря этим усилиям стало возможным возвращение на Родину части армянских пленных. Вместе с тем, спустя 10 месяцев, Азербайджан, нарушая международное гуманитарное право, торпедирует выполнение как данного, так и других положений Заявления. Или же тиражирует их вольную интерпретацию, что в совокупности указывает на степень договороспособности Баку, который продолжает прибегать к открытым провокациям, ставя под серьезный удар и без того шаткое положение в регионе.
Проникновение подразделений Вооруженных Сил Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения с 12 мая 2021 года неприемлемо и является неприкрытым нарушением международного права.
Мир и стабильность в нашем регионе- наша долгосрочная стратегия, и мы готовы начать активный диалог вокруг этой повестки дня. Однако, невыполнение Азербайджаном обязательств, взятых на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября, а также ложные территориальные претензии к Армении и в целом постоянная агрессивная риторика азербайджанских властей никак не способствуют установлению атмосферы, способствующей долгосрочному и устойчивому миру и стабильности в регионе.
Сегодня мною еще раз былօ констатировано совпадение позиции Армении с позицией сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в соответствии с которой вопрос политического урегулирования нагорно-карабахского конфликта продолжает оставаться открытым. Исходим из того, что исключительно посредством переговоров можно выйти на решение, которое принесёт мир и стабильность на Южный Кавказ. В основе такого урегулирования должен в первую очередь лежать вопрос статуса Нагорного Карабаха.
В ходе обмена мнениями по вопросу о подключении к реабилитации региона соответствующих международных организаций мною было констатировано, что гуманитарный доступ в Арцах не должен политизироваться: здесь речь идёт о защите прав человека.
Крайне остро стоит также задача сохранения многочисленных культурных, в том числе армянских религиозных памятников Арцаха, оказавшихся под контролем вооружённых сил Азербайджана.
Рассмотрев тему разблокировки экономических и транспортных связей в регионе, было отмечено, что открытие коммуникаций может изменить палитру региона, диверсифицировать логистическую связь между Арменией и Россией. Трёхстороннее заявление от 11 января фиксирует рамки этого процесса. И здесь вольная интерпретация положений также неприемлема, по нашим убеждениям.
В контексте внешнеполитической координации затронули вопросы взаимодействия в рамках ООН, ОБСЕ, ЕАЭС, СНГ и ОДКБ, где в скором времени Армения примет председательство, которое будет ориентировано на повышение потенциала Организации в интересах обеспечения на коллективных началах безопасности и сбалансированного развития.
И в завершение, хотел бы еще раз поблагодарить Сергея Викторовича за тёплый приём и конструктивный диалог. Сергей Викторович, ждём Вас в Ереване в любое удобное для Вас время.
Вопрос: Запланированы ли встречи между армянской и азербайджанской сторонами в каком-либо формате или совместная встреча?
Азербайджан до сих пор не выполнил 8-й пункт заявления от 9-го ноября, согласно которому должен был состояться обмен военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами по принципу «всех на всех». Фактически, азербайджанская сторона препятствует воплощению в жизнь договоренностей по столь важному вопросу, которое могло бы способствовать созданию определенных предпосылок для обсуждения остальных вопросов. В конце концов, как Вы видите решение этого острого гуманитарного вопроса, который принес страдания стольким армянским семьям?
Арарат Мирзоян: Армения давно уже выполнила свои обязательства по этому вопросу по принципу всех на всех армянская сторона освободила, вернула Азербайджану всех азербайджанских военнопленных. Мы считаем, как уже министр Лавров сказал, что Азербайджан также со своей стороны должен вернуть всех армянских военнопленных и других удерживаемых лиц не только во имя выполнения своих обязательств по положениям заявлений от 9 ноября, но еще и для того, чтобы создать атмосферу взаимного доверия, и при этой атмосфере уже можно приступить к дальнейшим процессам обсуждений уже конечного урегулирования всех вопросов. Что касается предыдущего вопроса, то Армения неоднократно заявляла, что мы готовы, мы видим урегулирование только через мирные переговоры, так что мы готовы к встрече.
Вопрос: Талибан сейчас объявил об окончательной победе в Афганистане, после ухода последнего американского военнослужащего. Как члены ОДКБ, Россия и Армения какую общую позицию принимают по афганскому вопросу?
Арарат Мирзоян: Мы конечно следим за событиями в Афганистане. Можно точно сказать, что мы привержены к миру в регионе, и мы будем приветствовать и, в принципе, уважать выбор, который сделает о своем будущем сам афганский народ. Что касается Армении, как члена ОДКБ, то мы хотели бы, как партнер по ОДКБ удостовериться, что по всему периметру зоны ответственности ОДКБ во всех регионах, в том числе и в регионе, где находится Афганистан, царили мир и спокойствие, так что мы тоже приложим усилия, чтобы уже в рамках сентябрьского саммита была проработана единая позиция по этому поводу.
Вопрос: Могли бы Вы высказаться по заявленной Азербайджаном позиции о том, что в мирном договоре между Арменией и Азербайджаном должно быть признание Ереваном территориальной целостности Азербайджана?
Арарат Мирзоян: Отвечая на второй вопрос, что касается относительно предполагаемого мирного договора между Арменией и Азербайджаном, на месте азербайджанских властей я бы сейчас сконцентрировался на выполнении уже достигнутых договоренностей в рамках трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. На данном этапе никакие переговоры по мирному договору не ведутся. Если такие когда-либо начнутся, то обязательно частью таких переговоров должен быть вопрос статуса Нагорного Карабаха на основе уже зафиксированных сопредседателями Минской группы ОБСЕ принципов.