Արարատ Միրզոյան. «Մենք կարգավորումը տեսնում ենք միմիայն խաղաղ բանակցությունների միջոցով, այնպես որ պատրաստ ենք հանդիպման ադրբեջանական կողմի հետ»
ԱԳ նախարարությունը հրապարակել է նախարար Արարատ Միրզոյանի խոսքը և պատասխանները լրագրողների հարցերին Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին: Այն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Առաջին հերթին, կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին՝ ջերմ ընդունելության և քիչ առաջ տեղի ունեցած բովանդակալից զրույցի համար։
Անկասկած, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բացառիկ բնույթի հարաբերությունները կանխորոշել են ինչպես իմ օտարերկրյա առաջին այցի աշխարհագրությունը, այնպես էլ` այսօրվա բանակցությունների մթնոլորտը, որոնց արդյունքները, վստահ եմ, ամբողջությամբ տեղավորվում են մեր պետությունների դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդման ջանքերի տրամաբանության մեջ։
Բաց և վստահելի մթնոլորտում քննարկվել են երկկողմ փոխգործակցության հիմնական հարցերը, որոնք լայն դաշտ են ստեղծում նաև բազմակողմ հարթակներում արտաքին քաղաքական համակարգման համար:
Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի լայն շրջանակի, և, առաջին հերթին՝ իհարկե, մեր տարածաշրջանում անվտանգության և խաղաղության թեմային։
Բնականաբար, պատշաճ ուշադրություն ենք դարձրել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծմանը՝ նշելով այն ուղղությունները, որոնց շուրջ պետք է ակտիվացնել համատեղ ջանքերը։
Հիմնական շեշտը դրվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ընդունված հայտարարությունից հետո ստեղծված իրավիճակի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո խաղաղ գործընթացի վերսկսման հետ կապված հարցերի քննարկմանը:
Ռուսաստանն առանցքային դեր է խաղացել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի կասեցման գործում։ Արցախում ռուսական խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը՝ որպես Բաքվի կողմից սադրանքներ կանխելու և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովող գործոն, նախադրյալներ է ստեղծում բնականոն կյանքի վերականգնման համար: Այս կապակցությամբ կցանկանայի երախտագիտությամբ նշել Ռուսաստանի Դաշնության և նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինի հետևողական ջանքերը։
Մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի Դաշնության ջանքերը՝ ուղղված պայմանավորվածությունների իրականացմանը, որոնց թվում խիստ արդիական է ռազմագերիների վերադարձի հարցը։ Այդ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր դարձավ հայ գերիների մի մասի վերադարձը հայրենիք: Դրա հետ մեկտեղ, 10 ամիս անց Ադրբեջանը, խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքը, ոտնահարում է ինչպես տվյալ հարցի վերաբերյալ, այնպես էլ հայտարարության այլ դրույթների իրագործումը՝ միևնույն ժամանակ տարածելով դրանց վերաբերյալ սեփական մեկնաբանությունը: Եվ այս ամենը մատնանշում է Բաքվի՝ պայմանավորվածությունները հարգելու կարողության աստիճանը, որը շարունակում է դիմել ակնհայտ սադրանքների՝ լուրջ հարվածի տակ դնելով տարածաշրջանում, առանց այդ էլ, երերուն իրադրությունը։
2021 թվականի մայիսի 12-ից Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներթափանցումը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք անընդունելի է և միջազգային իրավունքի բացահայտ խախտում է:
Մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանումը մեր երկարաժամկետ ռազմավարությունն է, և մենք պատրաստ ենք այդ օրակարգի շուրջ ակտիվ բանակցություններ վարել։ Սակայն Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների չկատարումը, ինչպես նաև Հայաստանի նկատմամբ տարածքային անհիմն պահանջները և ադրբեջանական իշխանությունների շարունակական ագրեսիվ հռետորաբանությունը որևէ կերպ չեն նպաստում տարածաշրջանում երկարաժամկետ և կայուն խաղաղության մթնոլորտի ձևավորմանը։
Այսօր իմ կողմից ևս մեկ անգամ արձանագրվեց այն փաստը, որ Հայաստանի դիրքորոշումը համընկնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դիրքորոշման հետ, համաձայն որի` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական կարգավորման հարցը շարունակում է մնալ բաց: Մենք հիմք ենք ընդունում այն, որ բացառապես բանակցությունների միջոցով կարելի է հասնել խնդրի կարգավորմանը, որը խաղաղություն և կայունություն կհաստատի Հարավային Կովկասում։ Նման կարգավորման հիմքում պետք է, առաջին հերթին, ընկած լինի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը։
Տարածաշրջանի վերականգնման գործում համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների ներգրավման հարցի շուրջ կարծիքների փոխանակման ժամանակ իմ կողմից արձանագրվեց, որ հումանիտար հասանելիությունը Արցախ չպետք է քաղաքականացվի․ խոսքը մարդու իրավունքների պաշտպանության մասին է: Չափազանց հրատապ է Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ հայտնված մի շարք մշակութային, այդ թվում՝ հայկական կրոնական հուշարձանների պահպանության խնդիրը։
Չափազանց հրատապ է նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ անցած Արցախի բազմաթիվ մշակութային, այդ թվում` հայկական կրոնական հուշարձանների պահպանման խնդիրը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը՝ նշվել է, որ հաղորդակցման ուղիների բացումը կարող է փոխել տարածաշրջանի պատկերը, դիվերսիֆիկացնել լոգիստիկ կապը Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև: Հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունը ուրվագծում է այդ գործընթացի շրջանակները։ Այստեղ նույնպես, մեր համոզմամբ, դրույթների կամայական մեկնաբանումն անթույլատրելի է։
Արտաքին քաղաքականության համակարգման համատեքստում քննարկել ենք ՄԱԿ, ԵԱՀԿ, ԵԱՏՄ, ԱՊՀ և ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցությունը, որտեղ Հայաստանը շուտով կստանձնի նախագահությունը, որը միտված կլինի կազմակերպության ներուժի բարձրացմանը՝ ի շահ հավաքական հիմունքներով անվտանգության ապահովման և համաչափ զարգացման:
Եվ վերջում կցանկանայի ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել ջերմ ընդունելության և կառուցողական երկխոսության համար: Սպասում ենք Ձեզ Երևանում` Ձեզ հարմար ցանկացած ժամանակ:
Հարց․ Ծրագրվա՞ծ են արդյոք հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև հանդիպումներ որևէ ձևաչափով, կամ նախատեսվու՞մ է համատեղ հանդիպում։
Ադրբեջանը մինչև օրս չի կատարել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետը, համաձայն որի՝ պետք է տեղի ունենար ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց փոխանակումը՝ «բոլորի բոլորի դիմաց» սկզբունքով: Փաստորեն, ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է այսչափ կարևոր հարցի շուրջ պայմանավորվածությունների կյանքի կոչմանը, որը կարող էր նպաստել մնացած հարցերի քննարկման համար որոշակի նախադրյալների ստեղծմանը։ Ի վերջո, ինչպես եք պատկերացնում այս հրատապ մարդասիրական հարցի լուծումը, որը տառապանք է պատճառել բազում հայ ընտանիքների։
Արարատ Միրզոյան․ Հայաստանը վաղուց արդեն կատարել է իր պարտավորություններն այս հարցի վերաբերյալ․ հայկական կողմը ազատ է արձակել և Ադրբեջանին է վերադարձրել ադրբեջանցի բոլոր ռազմագերիներին՝ «բոլորի բոլորի դիմաց» սկզբունքով։ Մենք կարծում ենք, ինչպես արդեն ասել է նախարար Լավրովը, որ Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի բոլոր հայ ռազմագերիներին և այլ պահվող անձանց՝ ոչ միայն ի կատարումն նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ իր կողմից ստանձնած դրույթների, այլ նաև փոխադարձ վստահության մթնոլորտ ստեղծելու համար, և այդ մթնոլորտում արդեն կարելի է ձեռնամուխ լինել բոլոր հարցերի վերջնական կարգավորման շուրջ քննարկումների հետագա գործընթացներին: Ինչ վերաբերում է նախորդ հարցին, ապա Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ մենք պատրաստ ենք, և մենք կարգավորումը տեսնում ենք միմիայն խաղաղ բանակցությունների միջոցով, այնպես որ մենք պատրաստ ենք հանդիպման։
Հարց․ Թալիբանը հայտարարել է Աֆղանստանում վերջնական հաղթանակի մասին՝ վերջին ամերիկյան զինծառայողի հեռանալուց հետո։ Որպես ՀԱՊԿ անդամներ, Ռուսաստանը և Հայաստանն ինչպիսի՞ ընդհանուր դիրքորոշում ունեն աֆղանական հարցի շուրջ։
Արարատ Միրզոյան․ Իհարկե, մենք հետևում ենք Աֆղանստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Վստահաբար կարելի է ասել, որ մենք հավատարիմ ենք տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը։ Մենք ողջունելու ենք և, սկբունքորեն, հարգելու ենք իրենց ապագայի վերաբերյալ Աֆղանստանի ժողովուրդի կայացրած որոշումը: Ինչ վերաբերում է Հայաստանին` որպես ՀԱՊԿ անդամ պետության, մենք կցանկանայինք հավաստիանալ, որ բոլոր տարածաշրջաններում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտու ողջ երկայնքով, այդ թվում՝ այն տարածաշրջանում, որտեղ գտնվում է Աֆղանստանը, տիրի խաղաղություն և կայունություն։ Ուստի մենք նույնպես ջանքեր կգործադրենք արդեն սեպտեմբերյան գագաթնաժողովի շրջանակներում, որպեսզի այս հարցի վերաբերյալ ընդհանուր դիրքորոշում մշակված լինի։
Հարց. Կարո՞ղ եք Ձեր կարծիքը հայտնել Ադրբեջանի այն դիրքորոշման վերաբերյալ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաշտության պայմանագիրը պետք է ներառի Երևանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը:
Արարատ Միրզոյան․ Պատասխանելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ենթադրյալ հաշտության պայմանագրի վերաբերյալ երկրորդ հարցին` Ադրբեջանի իշխանությունների փոխարեն ես այժմ կկենտրոնանայի 2020թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021թ. հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների շրջանակներում արդեն իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման վրա: Այս փուլում խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ չեն վարվում: Եթե երբևէ նման բանակցություններ սկսվեն, ապա դրանք անպայմանորեն պետք է ներառեն Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը` Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից արդեն իսկ ամրագրված սկզբունքների հիման վրա»:

The Armenian Ministry of Foreign Affairs published the following transcript (in Armenian) of the remarks made by Foreign Minister Ararat Mirzoyan at a joint press conference with Russian FM Sergey Lavrov today in Moscow. Mirzoyan also fielded questions from reporters.
First, I would like to thank the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov for the warm reception and meaningful conversation that took place a while ago.
Undoubtedly, the exceptional relations between Armenia and Russia have predetermined both the geography of my first foreign visit and the atmosphere of today's talks, the results of which, I am sure, fully fit into the logic of the efforts to strengthen the allied relations of our states.
The main issues of bilateral cooperation were discussed in an open and credible atmosphere, which also create a wide field for foreign policy coordination on multilateral platforms.
A wide range of international and regional issues was discussed in detail. Firstly, of course, the topic of security and peace in our region.
Naturally, we have paid due attention to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, noting the areas around which joint efforts should be intensified.
The main emphasis was on the situation following the November 9, 202o statement adopted by the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan, as well as the discussion of issues related to the resumption of the peace process under the auspices of the OSCE Minsk Group.
Russia has played a key role in stopping Azerbaijani aggression against the people of Nagorno Karabakh. The deployment of Russian peacekeepers in Artsakh, as a factor in preventing provocations by Baku and ensuring the security of the people of Nagorno-Karabakh, creates preconditions for the restoration of normal life. In this regard, I would like to express my gratitude for the joint efforts of the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
We appreciate the efforts of the Russian Federation to implement the agreements, including the issue of the return of prisoners of war. Thanks to those efforts, it became possible for some of the Armenian captives to return to their homeland. At the same time, ten months later, in violation of international humanitarian law, Azerbaijan violates the implementation of both the provisions of the statement and other provisions of the statement, while spreading its own interpretation of them. All this points to the degree to which Baku respects the agreements, and, by continuing to resort to obvious provocations, deals a serious blow to the already shaky situation in the region.
The incursion of Azerbaijani military units into the sovereign territory of the Republic of Armenia since May 12, 2021 is unacceptable. It is a clear violation of international law.
Maintaining peace and stability in our region is our long-term strategy. We are ready to hold active negotiations on that agenda. However, the non-fulfillment of the commitments made by Azerbaijan in the November 9 trilateral statement, as well as the unfounded territorial claims against Armenia, the continuous aggressive rhetoric of the Azerbaijani authorities, do not contribute to the formation of a lasting atmosphere of peace in the region.
Today, I once again noted the fact that Armenia's position coincides with the position of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, according to which the issue of the political settlement of the Nagorno Karabakh conflict remains open. We accept that the settlement of the issue, which will establish peace and stability in the South Caucasus, can be achieved only through negotiations. The basis for such a settlement should, first, be the issue of the status of Nagorno Karabakh.
During the exchange of views on the involvement of relevant international organizations in the reconstruction of the region, I stated that humanitarian access to Artsakh should not be politicized. It is about the protection of human rights. The issue of protection of several cultural, including Armenian religious monuments under the control of the Azerbaijani Armed Forces is extremely urgent.
The issue of preservation of many cultural, including Armenian religious monuments of Artsakh, which came under the control of the Azerbaijani Armed Forces, is also extremely urgent.
Referring to the unblocking of economic and transport ties in the region, it was noted that the opening of communication channels can change the image of the region, diversify the logistical connection between Armenia and Russia. The tripartite statement of January 11 outlines the framework of that process. Here, too, we believe, arbitrary interpretation of the provisions is inadmissible.
In the context of foreign policy coordination, we discussed cooperation within the UN, OSCE, EEU, CIS and CSTO, where Armenia will soon assume the presidency, which will be aimed at increasing the potential of the organization for the benefit of collective security and balanced development.
Finally, I would like to thank you once again for the warm welcome and constructive dialogue. We are waiting for you in Yerevan at any time convenient for you.
Question: Are any meetings between the Armenian and Azerbaijani sides planned, or is a joint meeting planned?
To date, Azerbaijan has not complied with paragraph 8 of the November 9 statement, which called for the exchange of prisoners of war, hostages and other detainees on a "one-for-all" basis. In fact, the Azerbaijani side is hindering the implementation of agreements on such an important issue, which could have contributed to the creation of certain preconditions for the discussion of other issues. After all, how do you imagine the solution of this urgent humanitarian issue, which has caused suffering to many Armenian families?
Ararat Mirzoyan: Armenia has long fulfilled its obligations on this issue ․ The Armenian side released and returned to Azerbaijan all the prisoners of war of Azerbaijan on the principle of "one for all". We believe, as Minister Lavrov has already said, that Azerbaijan should return all Armenian prisoners of war and other detainees, not only in fulfillment of the provisions undertaken by them in the November 9 statement, but also in order to create an atmosphere of mutual trust. Further discussions on the final settlement of all issues can be undertaken. As for the previous question, Armenia has repeatedly stated that we are ready and see the settlement only through peaceful negotiations. Thus, we are ready for a meeting.
Question. The Taliban announced its final victory in Afghanistan after the departure of the last American soldier. As CSTO members, what is the common position of Russia and Armenia on the Afghan issue?
Ararat Mirzoyan: Of course, we are following the events in Afghanistan. It is safe to say that we are committed to peace in the region. We will welcome, in principle, the decision made by the people of Afghanistan on their future. As for Armenia, as a CSTO member state, we would like to make sure that there is peace and stability in all regions along the CSTO area of responsibility, including in the region where Afghanistan is located. Therefore, we will also make efforts within the framework of the September summit to work out a common position on this issue.
Question: Can you express your opinion on Azerbaijan's position that the peace treaty between Armenia and Azerbaijan should include Yerevan's recognition of Azerbaijan's territorial integrity?
Ararat Mirzoyan: Answering the second question about the supposed peace agreement between Armenia and Azerbaijan, instead of the Azerbaijani authorities, I will now focus on the implementation of the November 9, 2020 and January 11, 2021 trilateral statements. No peace agreement is being negotiated at this stage. If such talks ever start, they must include the status of Nagorno-Karabakh, based on the principles already established by the Minsk Group Co-Chairs.