Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Արցախի Հանրապետության հռչակման 30-ամյակի կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Արցախի Հանրապետության հռչակման 30-ամյակի կապակցությամբ: Ուղերձում ասվում է.
«30 տարի առաջ այս օրը Արցախի ժողովուրդը, իր իշխանության օրինական մարմինների կողմից ընդունված հռչակագրի միջոցով, հայտարարեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ստեղծման մասին։
Դրանով արցախահայությունը հաստատեց իր կյանքն ու ապագան տնօրինելու և ազատ ապրելու իրավունքը։ Այդ որոշումը ամրապնդվեց նույն տարվա դեկտեմբերի 10-ին կայացած համընդհանուր հանրաքվեի միջոցով։ Այդպիսով, ժողովրդի կամքի այս դրսևորումը, որը 1988-ին սկիզբ առած ղարաբաղյան շարժման արգասիքն էր և իր հիմքում ուներ ժողովրդավարացման ու ազատության հաստատման մեր ժողովրդի ձգտումը, դարձավ 20-րդ դարում ազգերի ինքնորոշման իրավունքի արտահայտման օրինակներից մեկը։
Այն կատարվել էր ԽՍՀՄ օրենսդրության և սահմանադրական իրավունքի տառին և ոգուն համապատասխան և անթերի էր ինչպես իր ձևով, այնպես էլ բովանդակությամբ։
Արցախի ժողովուրդն օգտվեց իր օրինական իրավունքից և դրա դեմ գործադրած ցանկացած բռնություն ուղղված է մարդկության, մարդկային քաղաքակրթության և մարդու բնական իրավունքի դեմ։
Այդպիսին էր Արցախի ժողովրդի դեմ անկախության հռչակումից անմիջապես հետո գործադրած բռնությունը՝ պատերազմը, որի հետևանքով «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն» եզրույթը մտավ միջազգային հարաբերությունների օրակարգ։ Ստեղծվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որի երեք համանախագահ երկրներն օժտվեցին հակամարտության կարգավորմանն ուղղված միջնորդական առաքելությամբ։ Ցավոք, հակամարտությունը լուծում չգտավ, և բռնությունը շարունակվեց՝ իր ամենազազրելի դրսևորումը ստանալով 2020 թվականին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմով, որը հետապնդում էր բռնի ուժով հակամարտությունը լուծելու նպատակ։
Այդ պատերազմը, չնայած հակառակորդի գործադրած բոլոր ջանքերին, չհասավ իր նպատակին։ Արցախն այսօր թեկուզ վիրավոր, բայց կանգուն է և ունի Հայաստանի և համայն հայության ամբողջական աջակցությունն ու զորակցությունը։
Մենք հիշում ենք Արցախի ազատության համար մղված պայքարում ընկած մեր բոլոր նահատակներին և գլուխ ենք խոնարհում նրանց առջև։
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը սրբազան է։ Այն չի կարող կասեցվել ուժի կիրառման միջոցով։ Այդ իսկ պատճառով միջազգային բոլոր հարթակներում մենք այսօր պնդում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորված չէ։ Դա են փաստում նաև համանախագահ պետությունների հայտարարությունները։ Հակամարտությունն սպասում է իր համապարփակ կարգավորմանը՝ խաղաղ գործընթացի միջոցով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից առաջարկված և պաշտպանվող հանրահայտ սկզբունքների հիման վրա։
Գործընթացի արդյունքում պետք է վերջնական հստակեցում ստանա Արցախի կարգավիճակը՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա։ Մինսկի խմբի համանախագայության շրջանակում խաղաղ գործընթացի վերսկսումը նաև նշանակալից գործոն կդառնա տարածաշրջանում կայունության հաստատման և պահպանման համար։
Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ 21-րդ դարում ազգերը չեն կարող գոյատևել, լինել մրցունակ և զարգանալ՝ առանց տնտեսական և գիտական առաջընթացի համար անհրաժեշտ բարենպաստ պայմանների։ Ուստի արտաքին միջավայրի կայունությունը, տևական խաղաղությունն իրապես դառնում են ժամանակի հրամայական տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների համար։
Սիրելի հայրենակիցներ, բոլորիս շնորհավորում եմ Արցախի Հանրապետության օրվա կապակցությամբ։
Արցախցիներին մաղթում եմ քաջառողջություն և ոգու տոկունություն։ Հավատում եմ, որ Արցախը կարող է դառնալ մեր տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության խորհրդանիշ»։

30 years ago on this day, the people of Artsakh announced the establishment of the Nagorno Karabakh Republic through a declaration adopted by the legitimate authorities.
With this, the Armenians of Artsakh confirmed their right to dispose of their life and future and live freely. That decision was reinforced through a general referendum held on December 10 of the same year. Thus, this manifestation of the will of the people, which was the result of the Karabakh movement that had begun in 1988 and was based on our people's aspiration for democratization and freedom, became one of the examples of the expression of the right of nations to self-determination in the 20th century.
This was carried out in accordance with the letter and spirit USSR legislation and constitutional law և spirit and was flawless both in its form and content.
The people of Artsakh exercised their legal right; any violence against it is directed against humanity, human civilization, natural human rights.
This was the case with the violence against the people of Artsakh immediately after the declaration of independence, the war, after which the term "Nagorno Karabakh conflict" entered the agenda of international relations. The OSCE Minsk Group was established, the three Co-chair countries of which were endowed with a mediation mission aimed at the settlement of the conflict. Unfortunately, the conflict was not resolved, the violence continued, reaching its most disgusting manifestation in 2020, unleashing war against the Republic of Artsakh which pursued the goal of resolving the conflict by force.
That war, despite all the efforts of the adversary, did not achieve its goal. Today, Artsakh, though wounded, is still standing and enjoys the full support and assistance of Armenia and all Armenians.
We remember all our martyrs who fell in the struggle for the freedom of Artsakh, and we bow to them.
The right of the people of Artsakh to self-determination is sacred. It cannot be suspended using force. That is why we insist at all international platforms today that the Nagorno Karabakh conflict is not settled. This is also evidenced by the statements of the Co-chair states. The conflict is awaiting its comprehensive settlement through a peace process based on the well-known principles proposed by the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
As a result of the process, the status of Artsakh should be finally clarified based on the right of nations to self-determination. The resumption of the peace process within the framework of the Minsk Group Co-Chairs will also be a significant factor in establishing and maintaining stability in the region.
We well understand that in the 21st century nations cannot survive, be competitive, develop without favorable conditions for economic and scientific progress.
Therefore, the stability of the external environment, the lasting peace, really become imperative for all the peoples of the region.
I congratulate all of us on Artsakh Republic Day.
I wish the people of Artsakh good health and endurance of spirit. I believe that Artsakh can become the symbol of lasting peace and stability in our region.