Լավրովի սխալն ու Միրզոյանի անուղղակի մեղադրանքը
Օգոստոսի 31-ին աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող ՀՀ նորանշանակ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին։ Սա Միրզոյանի առաջին բանակցություններն էին արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի պաշտոնում։ Հանդիպմանը հաջորդել էր համատեղ մամուլի ասուլիսը, որտեղ կողմերն արտահայտել են տեսակետներ, որոնք միանշանակ քննարկման և մտորումների տեղիք են տալիս։
Մամուլի ասուլիսի թերևս ամենակարևոր հատվածը վերաբերում էր Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիներին։ Լավրովն իր ելույթում անուղղակիորեն պաշտպանում է Բաքվին՝ նշելով, որ ադրբեջանական կողմը կատարել է իր պարտավորությունը և վերադարձրել նոյեմբերի 9-ի դրությամբ իր մոտ գտնվող գերիներին։ «Եթե հստակ լինենք, ապա նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում խոսք էր գնում այն ռազմագերիների մասին, որոնք գերության մեջ էին գտնվում այդ պահին։ Այսօր ադրբեջանցիները պահում են հայ ռազմագերիների այն խմբերին, որոնք այնտեղ էին հայտնվել նոյեմբերի վերջին՝ այն բանից հետո, երբ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունն ուժի մեջ էր մտել և պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ցանկացած թշնամական գործողությունների դադարեցման մասին»,- նշել էր Լավրովը՝ միաժամանակ Բաքվին կոչ անելով վերադարձնել նաև մյուս գերիներին։
Այստեղ իհարկե ռուսական դիվանագիտության երկարամյա առաջնորդը սխալվում է` առնվազն երկու գերիների մասով։ Ալյոշա Խոսրովյանն (գերեվարվել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 3-ին) ու Լյուդվիգ Մկրտչյանը (գերեվարվել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 20-ին) գերեվարվել են պատերազմական գործողությունների ընթացքում։ Այդ փաստը հաստատել է նաև Բաքուն, երբ հունիս-օգոստոս ամիսներին Ադրբեջանում ընթանում էր հայ գերիների շինծու գործերով դատավարությունը։
Միևնույն ժամանակ ստացվում է, որ ՀՀ ռազմավարական գլխավոր դաշնակիցը չի պնդում, որ ադրբեջանական կողմը հետ վերադարձնի գերիներին, այլ միայն կոչ է անում՝ դրանով նաև անուղղակիորեն ուժեղացնելով ադրբեջանական դիրքերը հնարավոր բանակցություններում։ Բաքուն տեսնում է իր գործողությունների անպատիժ մնալն ու շարունակում վարել լավ մշակված հարձակողական քաղաքականությունը։
Պատասխանելով գերիների վերաբերյալ հարցին՝ Արարատ Միրզոյանը նշում է. «Հայաստանը վաղուց արդեն կատարել է իր պարտավորություններն այս հարցի վերաբերյալ․ հայկական կողմը ազատ է արձակել և Ադրբեջանին է վերադարձրել ադրբեջանցի բոլոր ռազմագերիներին՝ «բոլորի բոլորի դիմաց» սկզբունքով։ Մենք կարծում ենք, ինչպես արդեն ասել է նախարար Լավրովը, որ Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի բոլոր հայ ռազմագերիներին և այլ պահվող անձանց՝ ոչ միայն ի կատարումն նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ իր կողմից ստանձնած դրույթների, այլ նաև փոխադարձ վստահության մթնոլորտ ստեղծելու համար, և այդ մթնոլորտում արդեն կարելի է ձեռնամուխ լինել բոլոր հարցերի վերջնական կարգավորման շուրջ քննարկումների հետագա գործընթացներին»։ Փաստորեն Արարատ Միրզոյանը նշում է հայկական կողմի բանակցությունների հիմնական փուլ մտնելու նախապայմանը. գերիների վերադարձը։ Մեղադրելով Ադրբեջանին նոյեմբերի 9-ի պարտավորությունների չկատարման մեջ, փաստորեն Արարատ Միրզոյանն առաջին հերթին մեղադրանքն ուղղում է Ռուսաստանի դեմ, որովհետև հայտարարության կետերի իրագործման գլխավոր պատասխանատուն պաշտոնական Մոսկվան է, որը չի հետևում եռակողմ հայտարարության կետերի իրագործմանը։
Միրզոյանի խոսքում մտահոգիչ է նաև հետևյալ միտքը. «Եվ այդ մթնոլորտում արդեն կարելի է ձեռնամուխ լինել բոլոր հարցերի վերջնական կարգավորման շուրջ քննարկումների հետագա գործընթացներին»։ Ի՞նչ է նշանակում բոլոր հարցերի վերջնական կարգավորում։ Սահմանազատում/սահմանագծո՞ւմ, ականապատ տարածքների քարտեզների հանձնու՞մ, թե՞ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչում։ Հայկական կողմը լավ կլինի լուսավորի՝ իրականում ինչի շուրջ ենք մենք բանակցում։
Ամեն դեպքում կարևոր է արձանագրել մի փաստ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը հայտարարում է, որ Երևանը չի հրաժարվել Արցախի կարգավիճակի նախապայմանից։ «Այս փուլում խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ չեն վարվում: Եթե երբևէ նման բանակցություններ սկսվեն, ապա դրանք անպայմանորեն պետք է ներառեն Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը` Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից արդեն իսկ ամրագրված սկզբունքների հիման վրա»,- հայտարարել է Միրզոյանը։ Նույն պնդումը արտաքին գործերի նախարարը վերահաստատել է նաև РИА Новости-ին տված հարցազրույցում։ Իրականում շատ կարևոր է նման հայտարարություն անել հենց Մոսկվայում, որովհետև ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ Ռուսաստանը հայ-ադրբեջանական հակամարտության «գլխավոր մրցավարն է»։
Մնում է միայն հասկանալ, թե պատերազմից հետո ինչ մոտեցում ունի ռուսական կողմն այս ուղղությամբ։ Համանախագահ մյուս երկրները պնդում են, որ հակամարտությունը չի ավարտվել, անորոշ է մնացել Արցախի կարգավիճակի հարցը։ Սակայն նրանք էլ չեն նշում, թե ինչպես է լուծվելու այն։ Միակ լուծումը ՀՀ ակտիվ արտաքին քաղաքականությունն է. անդադար բանակցություններ վարել համանախագահ երկրների հետ՝ Արցախի կարգավիճակի հարցը բանակցությունների օրակարգից դուրս չթողնելու համար։

Lavrov's Misstatement on Armenian POWs: Armenian Foreign Minister Indirectly Accuses Moscow of Inaction
On August 31, in Moscow, newly appointed Armenian Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan, met with Russian Minister of Foreign Affairs Sergey Lavrov. This was Mirzoyan's first round of negotiations as Foreign Minister. The meeting was followed by a joint press conference, the focus of which was the status of Armenian POWs held in Baku.
Lavrov, in his speech, indirectly defended Baku, noting that Azerbaijan had fulfilled its obligation to return the captives it held as of November 9.
"If we are clear, the November 9 document was about the prisoners of war who were in captivity at that time. Today, Azeris are holding groups of Armenian prisoners of war who arrived there in late November, after the November 9 declaration came into force. An agreement has been reached to cease all hostilities," Lavrov said, calling on Baku to release the remaining captives.
Here, Lavrov is wrong about at least two prisoners. Alyosha Khosrovyan (captured on October 3, 2020) and Ludwig Mkrtchyan (captured on October 20, 2020) were taken prisoner during the war. This fact was also confirmed by Baku, when in June-August the fake cases of Armenian captives were being tried in Azerbaijan.
Russia, Armenia’s main strategic ally, is not insisting that Azerbaijan return the captives and only issues calls to do so, thereby indirectly strengthening Azerbaijan’s position in future possible negotiations. Baku sees that its actions go unpunished and continues to pursue a well-designed offensive policy.
Answering a question about the captives, Ararat Mirzoyan said that Armenia has long fulfilled its obligations on this issue ․
“Armenia has released and returned to Azerbaijan all the prisoners of war of Azerbaijan on the all for all principle. We believe, as Minister Lavrov has already said, that Azerbaijan should return all Armenian prisoners of war and other detainees, not only in fulfillment of the provisions undertaken by it in the November 9 statement, but also to create an atmosphere of mutual trust. It is possible to start further discussions on the final settlement of all issues.”
Mirzoyan thus concedes that the precondition for Armenia entering the main stage of negotiations is the return of the Armenian captives. Accusing Azerbaijan of non-fulfillment of its November 9 obligations, Mirzoyan is first directing blame at Russia, since the main responsible party for the implementation of the points of the statement is Moscow, who is failing to follow up on the implementation of the points of the trilateral statement.
In Mirzoyan's words, the following thought is also worrying. "And in that mood, we can start further discussions on the final settlement of all issues."
What does the final settlement of all issues mean? Does this mean demarcation/delineation, handing over of maps of minefields or recognition of the territorial integrity of Azerbaijan? Armenia would do well to clarify what it is negotiating about.
In any case, one fact can be recorded.
Armenian Foreign Minister Mirzoyan has declared that Yerevan has not given up on the issue of Artsakh's status as a precondition for negotiations.
"At this stage, there are no negotiations on a peace agreement. If such talks ever start, they must include the status of Nagorno Karabakh, based on the principles already established by the Minsk Group Co-Chairs," Mirzoyan said.
Mirzoyan reaffirmed this declaration in an interview with RIA Novosti. In fact, it is very significant to make such a statement in Moscow, because it is no secret that Russia is the "chief arbiter" of the Armenian-Azerbaijani conflict.
What remains is to understand what approach Russia has adopted in this regard after the war. The other Minsk Group Co-Chair countries claim that the conflict is not over and that the issue of Artsakh's status remains uncertain.
However, they do not say how it will be solved. The only solution is for Armenia to adopt a pro-active foreign policy and to hold continuous talks with the co-chair countries so that the issue of Artsakh’s status is not removed from the negotiations’ agenda.