ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արարատ Միրզոյանին
ԱԳՆ տեղեկացնում է, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արարատ Միրզոյանին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, ուղերձն ամբողջությամբ՝ ստորև.
«Հարգելի՛ պարոն նախարար, Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ։ Միացյալ Նահանգները երկարամյա հանձնառություն ունի աջակցելու Հայաստանի ժողովրդի ժողովրդավարական ձգտումներին, և մենք ակնկալում ենք համագործակցել Ձեզ հետ՝ ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված առավել ամուր երկկողմ կապերի ձևավորման համար։
Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր՝ վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը Ձեզ հետ աշխատելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական քաղաքական կարգավորմանն աջակցելու նպատակով։ Խրախուսում ենք Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում օր առաջ բովանդակային բանակցությունների վերսկսումը։
Միացյալ Նահանգները Ձեր կառավարության գործընկերն է օրենքի գերակայության ամրապնդման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման գործում, ինչը պետք է իրականացվի մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանությանը զուգահեռ։ Երևանում ԱՄՆ դեսպանության թիմը պատրաստ է աջակցել Ձեզ և Ձեր կառավարությանը մեր երկու երկրների միջև ամուր կապերի պահպանման գործում:
Համատեղ կարող ենք առաջ մղել Հայաստանի ինքնիշխան, ժողովրդավարական, խաղաղ և բարեկեցիկ ապագայի մեր միասնական շահերը»:

U.S. Secretary of State Antony Blinken congratulated Ararat Mirzoyan on his appointment as Armenian Foreign Minister. (The Armenian Foreign Ministry issued the following transcript of Blinken’s message.)
Dear Mr. Minister,
I warmly congratulate you on your appointment as foreign minister. The United States has a longstanding commitment to supporting the Armenian people's democratic aspirations, and we look forward to cooperating with you to forge stronger bilateral ties based on our shared democratic values.
As a co-chair of the OSCE Minsk Group, we remain committed to working with you to support a comprehensive and sustainable political settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. We encourage reengagement in substantive negotiations under the auspices of the Minsk Group Co-Chairs as soon as possible.
The United States is a partner in your government's efforts to strengthen the rule of law, combat corruption, and bolster democratic institutions, while respecting human rights and fundamental freedoms. The U.S. Embassy team in Yerevan is ready to assist you and your government maintain robust ties between our two countries. Together, we can advance our joint interests in Armenia's sovereign, democratic, peaceful, and prosperous future.”