Վարչապետը և Եվրասիական զարգացման բանկի վարչության նախագահը քննարկել են համագործակցության զարգացման հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) վարչության նախագահ Նիկոլայ Պոդգուզովին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետի պաշոտնական կայքը տեղեկացնում է , որ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԵԱԶԲ-ՀՀ գործընկերության զարգացումը՝ նշելով, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո ՀՀ կառավարությունը հավակնոտ ծրագրեր է նախանշել և դրանց իրականացման գործում կարևորում է միջազգային կառույցների, այդ թվում՝ ԵԱԶԲ հետ գործակցությունը: Նիկոլ Փաշինյանը հեռանկարային է համարել ճանապարհաշինության, ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտներում, ինչպես նաև փոխշահավետ այլ ուղղություններով համագործակցությունը: Վարչապետը նաև բարձր է գնահատել կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքների հաղթահարման գործում Հայաստանին ԵԱԶԲ կողմից ցուցաբերված աջակցությունը և ընդգծել Բանկի դերը ԵԱՏՄ ինտեգրացիոն զարգացման գործում:
Նիկոլայ Պոդգուզովն իր հերթին նշել է, որ ԵԱԶԲ-ն կարևորում է ՀՀ հետ գործընկերությունը և մտադիր է էլ ավելի ընդլայնել գործունեությունը մեր երկրում: ԵԱԶԲ վարչության նախագահը հետաքրքրական է համարել ենթակառուցվածքների բարելավման, թվայնացման, ֆինանսական ոլորտներում համատեղ ծրագրերը, նաև ԵԱՏՄ շրջանակում խոշոր ինտեգրացիոն նախագծերը: Նա շնորհակալություն է հայտնել նաև «Ճամփորդում եմ առանց COVID-19» ծրագրին Հայաստանի միանալու համար, որը հայ-ռուսական պլատֆորմային գործակցության հաջող օրինակ է, (այժմ ծրագրին միացել է 10 երկիր) և ընդգծել, որ ՀՀ թվային պլատֆորմը կարող է հիմք ծառայել ԵԱՏՄ-ում թվային տեխնոլոգիաների զարգացման համար:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկուստեք նշված ոլորտներում գործակցության զարգացման կոնկրետ անելիքների շուրջ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ շարունակել ակտիվ երկխոսությունն այդ ուղղությամբ:

Премьер-министр Пашинян и председатель правления ЕАБР обсудили вопросы развития сотрудничества
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня председателя правления Евразийского банка развития (ЕАБР) Николая Подгузова и возглавляемую им делегацию.
Премьер-министр отметил важность развития партнерства между ЕАБР и Арменией, подчеркнув, что после внеочередных парламентских выборов правительство Армении наметило амбициозные программы и придает особое значение сотрудничеству с международными организациями, в том числе с ЕАБР, в ходе реализации этих программ. Никол Пашинян посчитал перспективным сотрудничество в сфере дорожного строительства и развития инфраструктуры, а также по другим взаимовыгодным направлениям. Премьер-министр также высоко оценил поддержку, оказываемую ЕАБР Армении в преодолении эпидемии коронавируса, и подчеркнул роль Банка в развитии интеграции ЕАЭС.
Николай Подгузов, в свою очередь, отметил, что ЕАБР придает важность партнерским отношениям с Арменией и намерен еще более расширять свою деятельность в нашей стране. Председатель правления ЕАБР посчитал интересными совместные программы в сферах совершенствования инфраструктуры, цифровизации и в финансовой отрасли, а также крупные интеграционные проекты в рамках ЕАЭС. Он поблагодарил Армению за участие в программе “Путешествую без COVID-19”, которая является успешным примером армяно-российского сотрудничества (сейчас к программе присоединились 10 стран), и подчеркнул, что цифровая платформа Армении может служить основой для развития цифровых технологий в ЕАЭС.
Собеседники обменялись мнениями о конкретных шагах, которые необходимо предпринять для развития сотрудничества в указанных сторонами сферах, достигнута договоренность о продолжении активного диалога в этом направлении.