Փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ԵԱԶԲ կառավարման խորհրդի նախագահ Նիկոլայ Պոդգուզովին
Սեպտեմբերի 6-ին ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) կառավարման խորհրդի նախագահ Նիկոլայ Պոդգուզովին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը։
Ըստ կառավարության պաշտոնական կայքի՝ փոխվարչապետն արտահայտել է իր գոհունակությունը ԵԱԶԲ-ի հետ նախկինում ունեցած արդյունավետ համագործակցության կապակցությամբ։ Նա նշել է, որ ՀՀ կառավարության և ԵԱԶԲ-ի փոխգործակցությունը լավ հիմք է ապագայի ծրագրերը միասնաբար և հաջողությամբ իրականացնելու համար։
Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) կառավարման խորհրդի նախագահ Նիկոլայ Պոդգուզովը շնորհավորել է Սուրեն Պապիկյանին ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարության և ԵԱԶԲ-ի համատեղ աշխատանքն ու ներդրած ջանքերը հաջող հեռանկարներ են բացում տնտեսության զարգացման համար։ Նա հավելել է, որ ԵԱԶԲ-ը հետաքրքրված է առաջիկա 5 տարիներին Հայաստանի պորտֆելն էականորեն ավելացնելու հարցում՝ լրջորեն դիտարկելով տնտեսական ներդրումների հնարավորությունները։
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում տնտեսական զարգացման ուղղությունները՝ անդրադառնալով կոնկրետ ոլորտային ծրագրերին։ Անդրադարձ է կատարվել թվային ոլորտի, ֆինանսական շուկայի, ենթակառուցվածքների, այդ թվում՝ ճանապարհաշինության, երկաթուղային կարողությունների թարմացման ու զարգացման հեռանկարներին։ Որպես հայ-ռուսական պլատֆորմային գործակցության առաջին և հաջող օրինակ՝ մատնանշվել է «Путешествую без Covid-19» հավելվածի ստեղծումը, գործարկումն ու ընդլայնումը: Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են նաև ՀՀ կառավարության և ԵԱԶԲ-ի համագործակցության նոր ուղիները, դրանցում պետություն-մասնավոր ձևաչափի օգտագործման հնարավորությունը:

Вице-премьер Сурен Папикян принял председателя правления ЕАБР Николая Подгузова
Вице-премьер Сурен Папикян 6 сентября принял председателя правления Евразийского банка развития (ЕАБР) Николая Подгузова и возглавляемую им делегацию.
Приветствуя гостей, вице-премьер выразил удовлетворение налаженным с ЕАБР плодотворным сотрудничеством. Он отметил, что сотрудничество между правительством Армении и ЕАБР является хорошей основой для успешной совместной реализации будущих программ.
Председатель правления Евразийского банка развития (ЕАБР) Николай Подгузов поздравил Сурена Папикяна со вступлением в должность вице-премьера Республики Армения, подчеркнув, что совместная работа и усилия правительства Армении и ЕАБР открывают успешные перспективы для экономического развития. Он добавил, что ЕАБР, серьезно рассматривая возможности для экономических инвестиций, заинтересован в значительном увеличении портфеля Армении в ближайшие 5 лет.
Стороны обсудили направления экономического развития Армении, коснувшись конкретных отраслевых программ. Были затронуты перспективы цифровой сферы, финансового рынка, инфраструктуры, в том числе дорожного строительства, обновления и развития железнодорожных мощностей.
В качестве первого и успешного примера армяно-российского платформного партнерства было отмечено создание, запуск и расширение приложения “Путешествую без Covid-19”. В ходе встречи были обсуждены новые пути сотрудничества между правительством Армении и ЕАБР, а также возможность использования в них формата государство-частный сектор.