Ժոնաթան Լաքոտի մաղթանքը հայերին. «Պետք է հույսը ձեզ վրա դնեք եւ պահպանեք ազգային միասնությունը»
Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտն ավարտում է իր առաքելությունը։ Հրաժեշտից առաջ «Հետքը» զրուցել է դեսպանի հետ Արցախի հարցի, հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների, Հայաստանում նրա փորձառության մասին։
Պրն դեսպան, սեպտեմբերի 2-ին Արցախի անկախության հռչակման 30-ամյակն էր: Երեք տասնամյակ Արցախի ժողովուրդը պայքարում է ինքնորոշման, այդ տարածքում բնակվելու իր իրավունքի համար: Ձեր վերջին հարցազրույցում Դուք ասացիք, որ Ֆրանսիան մի երկիր է, որը պայքարում է բնակիչների՝ իրենց տարածքներում մնալու իրավունքի համար: Արցախի հարցում ո՞րն է Ֆրանսիայի դիրքորոշումը:
Պետք է արձանագրենք, որ 44-օրյա պատերազմից ամիսներ անց Ղարաբաղի հարցը բաց է, պատերազմը որեւէ լուծում չբերեց։ Պատերազմը ցույց տվեց, որ Ղարաբաղում ապրող հայերի համար գոյաբանական սպառնալիք կա։ Մենք 21-րդ դարում ենք ապրում, եւ 21-րդ դարում մենք չենք կարող ընդունել, որ մարդիկ չկարողանան ապրել իրենց տանը։ Չենք կարող ընդունել, որ նրանք առճակատվեն այնպիսի խնդիրների, ինչպիսիք են պատերազմը կամ արտաքսումը։ Նպատակը պետք է լինի՝ վերսկսել բանակցությունները եւ ապահովել Ղարաբաղի բնակչության անվտանգությունը։ Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը մեծ առաջընթաց է, քանի որ հրադադարի հնարավորություն է ընձեռել, սակայն կարգավիճակի հարցը բաց է։ Ֆրանսիայի առաջնահերթությունն է՝ ստեղծել պայմաններ, որպեսզի հնարավոր լինի վերսկսել բանակցությունները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ։ Մինսկի խմբի դերակատարումն այսօր ավելի կարեւոր է, քան անցյալում էր։ Մեր առաքելությունը Ղարաբաղի բնակչության պաշտպանությունն է։
Ադրբեջանը Ղարաբաղի հարցը համարում է լուծված եւ ընդգծում, որ Մինսկի խումբը 30 տարի անարդյունավետ է եղել: Համանախագահներն ազդեցության լծակ ունե՞ն Ադրբեջանի վրա: Հնարավո՞ր է վերականգնել Մինսկի խմբի գործունեությունը։
Իրականությունն այն է, որ միայն Մինսկի խումբը մանդատ ունի Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը քննարկելու։ Կարող ենք հուսալ, որ հակամարտությունը լուծվել է, բայց այդտեղ բնակվող մարդկանց անվտանգության հարցը լուծված չէ։ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեից բացի ոչ մի այլ միջազգային կազմակերպություն ներկայացված չէ։ Միայն Լաչինի միջանցքն է հնարավորություն տալիս կապ հաստատել Հայաստանի եւ Ղարաբաղի միջեւ։ Այդ տարածքում մենք ունենք շրջափակման մեջ գտնվող բնակչություն։ Այս ամենը եւս մեկ անգամ ապացուցում է բանակցությունները վերսկսելու անհրաժեշտությունը։ Համանախագահ պետությունները մի քանի անգամ առիթ ունեցել են նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո այդ մասին խոսելու՝ ընդգծելով, որ այդ անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության իրավիճակով, այլեւ այդ հայտարարությանը հետեւած մի շարք իրադարձություններով։
Ադրբեջանը չի վերադարձնում հայ ռազմագերիներին, չի կատարում եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները: Զուգահեռաբար ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը խոսում են տարածաշրջանային համագործակցության, տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման մասին: Դուք ինչպե՞ս եք դա պատկերացնում նման պայմաններում:
Որոշ հարցերի շուրջ փակուղում ենք։ Փակուղում ենք գերիների հարցում, հաղորդակցության ուղիների հարցում, ոչ մի քննարկում, բանակցություն չի ընթանում Ղարաբաղի հարցով։ Տեսնում ենք, որ այս ստատուս-քվոն վտանգավոր է։ Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո այլ խնդիրների ենք բախվել, մասնավորապես՝ Հայաստանի տարածքում, Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին։ Առաջնահերթությունը Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ բանակցությունների վերսկսումն է Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո։ Հակամարտող կողմերն իրենք պետք է որոշեն այն առաջնահերթ հարցերը, որ իրենք կքննարկեն։
Առաջընթաց կա՞ այս առումով։
Կարծում եմ, որ հանգում ենք այնպիսի մի պահի, որ կողմերից յուրաքանչյուրը շահագրգռված է վերսկսել բանակցությունները։ Ամեն դեպքում, Հայաստանի կողմից եղել են հայտարարություններ վարչապետի եւ ԱԳ նախարարի մակարդակով, որը մենք ողջունել ենք։
Դուք նույն հակվածությունը տեսնու՞մ եք Բաքվի կողմից։
Ես Ֆրանսիայի դեսպանը չեմ Ադրբեջանում։
Պրն դեսպան, Դուք ասել եք, որ Ֆրանսիայի դերը նոր հակամարտությունից խուսափելն է եւ խաղաղության քաղաքական գործընթացում Հայաստանին ուղեկցելը։ Բայց մենք տեսնում ենք, որ երկու երկրները՝ Ադրբեջանը եւ Հայաստանը նոր սպառազինություն են ձեռք բերում: Տեսակետ է հնչում, որ նրանք պատրաստվում են նոր պատերազմի: Ի՞նչ կասեք այս կապակցությամբ:
Կարծում եմ՝ միամիտ պետք է լինել՝ մտածելու համար, որ այս տարածաշրջանում կոնֆլիկտի ռիսկ չկա, նոր հակամարտություն հնարավոր չէ։ Սակայն, մեր դերը պետք է լինի ոչ թե պատրաստել կողմերին կամ որեւէ կողմի սատարել նոր հակամարտության դեպքում, այլ ամեն ինչ անել՝ նոր հակամարտությունից խուսափելու համար։
Կովկասյան տարածաշրջանում գերտերությունների մրցակցություն կա՞:
Հարավային Կովկասի համար մեծ հնարավորություն է այն, որ այստեղ համագործակցություն կա Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի միջեւ։ Դժվարությունները, որ առկա են Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի հարաբերություններում, գոյություն չունեն Ղարաբաղի հարցի պարագայում։ Նախագահներ Մակրոնը եւ Պուտինը հաճախակի հեռախոսազրույցներ են ունենում մի շարք վիճելի հարցերի շուրջ, բայց Ղարաբաղյան խնդրի շուրջ ընդհանրություն կա։
Արցախյան պատերազմի ելքի համար վճռորոշ էր թուրքական ԱԹՍ-ների՝ բայրաքթարների կիրառումը, որի բազմաթիվ դետալներ մատակարարում են ամերիկյան, կանադական եւ եվրոպական, այդ թվում` ֆրանսիական ընկերություններ: Դրանցից որոշները պատերազմից հետո վերանայեցին իրենց մատակարարումները: Ֆրանսիայում նման գործընթաց կամ մտադրություն կա՞:
Ֆրանսիան այն եզակի երկրներից է, որ 2019-ին էմբարգո է կիրառել Թուրքիայի նկատմամբ Սիրիայի գործողություններից հետո։
Դուք բազմիցս կարեւորել եք Արցախի կորսված տարածքներում հայկական մշակութային եւ հոգեւոր ժառանգության պաշտպանությունը: Որպես մեխանիզմ դիտարկվում է ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի առաքելության այցը, բայց դրա համար չի հաջողվում ստանալ Ադրբեջանի համաձայնությունը: Առաջընթաց կա՞ այս ուղղությամբ։
Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ստորագրումից անմիջապես հետո Լեռնային Ղարաբաղում եւ հարակից տարածքներում մշակութային եւ հոգեւոր ժառանգության պաշտպանությունը եղել է մեր առաջնահերթություններից մեկը, մասնավորապես այն պատճառով, որ այդ հարցը հիշատակված չէ նշված եռակողմ հայտարարության մեջ։ Անշուշտ, այդ ժառանգության պաշտպանությունն իրականացվում է ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի ոչ թե մեկ, այլ մի քանի առաքելության միջոցով։ Անհրաժեշտ է, որ այդ առաքելությունները կարողանան այցելել այն վայրեր, որոնք սպառնալիքի տակ են։ ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ն առանձին կառույց է, սակայն Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ մշակութային ժառանգության պահպանման երկկողմ համագործակցության հնարավորություն է հաստատվել, որպեսզի Հայաստանին հնարավորություն ընձեռենք գույքագրել իր ժառանգությունը, միեւնույն ժամանակ կրթական դասընթացներ կազմակերպենք վերականգնողների եւ ամրակայողների համար։ Սրանով հավաստում ենք, որ Հայաստանի մշակութային ժառանգությունը համամարդկային ժառանգության մասն է։ Որպեսզի այս անգամ ամեն ինչ արվի ավելի լավ, քան 2006-ին, երբ Ջուղայում ոչնչացվեցին հայկական խաչքարերը, եւ ավելի լավ, քան Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ։ Սա վերաբերում է բոլոր ժառանգություններին։ Հայկական մշակութային ժառանգության առանձնահատկությունն այն է, որ հաճախ դրանք փոքրիկ տարրեր են՝ փխրուն խաչքարի, գրառումների տեսքով: Այդ ժառանգության պահպանումը միայն դրա ֆիզիկական գոյությունը չէ, այլ ինքնության պահպանումը։ Պետք է շատ աչալուրջ լինենք, որպեսզի այդ ժառանգության վերարժեւորում չլինի քաղաքական համատեքստում։
Պետք է հուսանք, որ ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի առաքելությունը հնարավորինս շուտ կայցելի Ղարաբաղ։
Դուք ավարտում եք ձեր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում: Եթե ամփոփեք՝ ի՞նչ առաջընթաց գրանցվեց հայ-ֆրանսիական հարաբերություններում ձեր պաշտոնավարման տարիներին, եւ ի՞նչ բաց հարցեր մնացին, ո՞ր ոլորտում համագործակցությունը դեռեւս բարելավման կարիք ունի։
Անկախ Հայաստանում իմ իրականացրած առաքելությունից՝ այս պահին ֆրանս-հայկական հարաբերություններն ամենաբարձր մակարդակի վրա են, բայց դրանք զարգացման մեծ պոտենցիալ ունեն։ Վերջին տարիներին մենք ամրապանդեցինք կրթական ծրագրերի շուրջ մեր համագործակցությունը։ Ֆրանսիական նոր դպրոց ունենք, որը եւ’ հայկական, եւ’ ֆրանսիական բաժին ունի, զարգացրել ենք Ֆրանսիական համալսարանը, որը հինգ ֆակուլտետ ունի, այդ թվում՝ ինֆորմատիկայի եւ կիրառական մաթեմատիկայի։ Հայաստանը աշխարհի եզակի երկրներից է, որտեղ Ֆրանսիան կարողանում է կրթական ծրագիր ապահովել մանկապարտեզից մինչեւ ասպիրանտուրա։ Միեւնույն ժամանակ, ցանկացել ենք զարգացնել ֆրանսերենի ուսուցումը հայկական կրթական հաստատություններում։ Երբ ես ժամանեցի, Հայաստանում կար ընդամենը չորս դպրոց, որտեղ դասավանդվում էր ֆրանսերեն խորացված ուսուցմամբ, այսօր ունենք 18 դպրոց, եւ դրանք ծածկում են Հայաստանի աշխարհագրական ողջ տարածքը՝ Գյումրի, Վանաձոր, Իջեւան, Էջմիածին, Եղեգնաձոր, Գորիս, Սպիտակ։ Այս տարի ձեռնամուխ ենք եղել այդ ծրագրի ներդրմանն ավագ դպրոցում՝ շնորհիվ մեկ շաբաթ առաջ ԿԳՄՍ նախարարության հետ ստորագրված համաձայնագրի։ Սակայն, կան բնագավառներ, որոնք ինձ փոխարինող դեսպանը կստանձնի, ինչպես, օրինակ, Ֆրանսիական ինստիտուտի բացումը Ազնավուրի կենտրոնում, Ֆրանսիական համալսարանի փոխադրումը նոր մասնաշենք։ Բնականաբար, յուրաքանչյուր դեսպան գալիս է իր մտքերով, ծրագրերով, եւ անշուշտ, կլինեն համագործակցության նոր ոլորտներ։
Ձեզ համար տեսանելի՞ են կրթության համակարգում Ֆրանսիայի ներդրման օգուտները, արդյունքները Հայաստանի հասարակական-քաղաքական կյանքում:
ԱՆշուշտ, տեսնում ենք Ֆրանսիական համալսարանի ուսանողների միջոցով, որի շրջանավարտները պաշտոններ են զբաղեցնում տարբեր ձեռնարկություններում, վարչական կառույցներում։
Պրն դեսպան, Դուք շատ պոպուլյար եք սոցցանցերում։ Ձեր գրառումներով, լուսանկաներով հաճախ հանրայնացնում եք Հայաստանի մշակույթը, ճարտարապետությունը։ Ձեզ համարում են Հայաստանի իսկական բարեկամ: Սոցցանցերը ձեզ օգնու՞մ են դիվանագիտության մեջ: Եվ արդյոք էմոցիաները տեղ ունեն դիվանագիտության մեջ։
Անշուշտ, դա սոցցանցերի երկակիությունից է բխում։ Սոցցանցերում ես հանդես եմ գալիս որպես անհատ, բայց միեւնույն ժամանակ դեսպան եմ։ Ես այդտեղ ներկայացնում եմ իմ բացահայտումները, միեւնույն ժամանակ օգտագործում եմ այդ հարթակները հատուկ ուղերձներ հղելու համար։ Երբ հուլիսին Երասխում բախումներ էին, ինձ համար գիշերվա 3-ին բացահայտեցի, որ շատերն արթուն էին։ Այդ արթուն մարդկանց ցանկացա ասել, որ ինքս էլ նույն իրավիճակում եմ, որ երբ Երեւանից 60կմ հեռավորության վրա իրավիճակը սրվում է, Երեւանում մարդիկ չեն կարող քնել։ Չորս տարի շարունակ ես ապրել եմ Հայաստանում եւ հայերի հետ։ Դեսպանի դերը իր երկրի իշխանությունների եւ հասարակության մոտ արտացոլելն է այն երկրի իրականությունը, որտեղ ապրում է։ Այդ գրառման մեջ շատերը նկատել են աջակցություն Հայաստանին։ Բայց նպատակս էր ներկայացնել Ֆրանսիան եւ անել այնպես, որ Ֆրանսիան հայ հասարակության սպասումների բարձրության վրա լինի։
Ինչպիսի՞ն տեսաք Հայաստանը, երբ 2017-ին եկաք, եւ ինչպիսի՞ն է այն հիմա, երբ հեռանում եք։
Երբ 2017-ին ժամանեցի Հայաստան, հանդիպածս առաջին մարդիկ ինձ վրա քարացածի տպավորություն թողեցին, նրանք ասում էին, որ ոչ մի սպասում պետք չէ ունենալ քաղաքական ոլորտում, բայց մի քանի ամիս անց տեղի ունեցավ հեղափոխությունը։ Այս չորս տարիները եղել են շատ հարուստ, եղել են երջանիկ իրադարձություններ, ինչպես հեղափոխությունը եւ ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը, նաեւ ողբերգական իրադարձություններ, ինչպես համավարակը, որը շատ ծանր հետեւանքներ թողեց Հայաստանի վրա եւ տպավորություն էր, որ այդ ընթացքում Հայաստանն ավելի շրջափակվեց, եւ, անշուշտ, պատերազմը։ Ինձ համար միշտ հաճելի է հիշել 2018 թվականը, որը ես անվանում եմ երջանիկ տարի Հայաստանի համար։ Կարեւոր է, որ հայերը հիշեն՝ իրենք դատապարտված չեն դժբախտության, եղել են երջանիկ շրջաններ, եղել են ազգային միաբանության շրջափուլեր, եղել են նաեւ մեծ հաջողության տարիներ։
Դուք խոսում եք բազմաթիվ լեզուներով: Հայաստանում սկսեցիք նաեւ հայերենի ուսումնասիրությունը։ Որտե՞ղ եք պատրաստվում կիրառել հայերենը` թողնելով դեսպանի պաշտոնը։
Նշանակալի առաջընթաց չեմ գրանցել այս չորս տարվա ընթացքում, բայց այն, ինչ գիտեմ, կցանկանայի պահպանել եւ զարգացնել, պարզապես այն բանի համար, որ Հայաստանն այն երկիրը չէ, որը վերջնականապես լքում են։ Կցանկանայի պահպանել այն ամենը, ինչ սովորել եմ Հայաստանում գտնվելուս ընթացքում։
Ֆրանսիան կին դեսպան է ուղարկում Հայաստան։ Հայաստանի հայրիշխանական հասարակությունում, որի խորհրդարանում եւ կառավարությունում սակավաթիվ են կանայք, կին դեսպանի համար հե՞շտ կլինի աշխատել:
Հայերը պետք է ընտելանան կին դեսպանի հետ աշխատելուն։ Յուրաքանչյուր դեսպան գալիս է իր գաղափարներով, փորձով։ Յուրաքանչյուր նոր դեսպան նոր հնարավորություն է երկկողմ հարաբերությունների համար։ Հարցը պետք է լինի՝ ոչ թե կին, թե տղամարդ դեսպան, այլ, թե ինչ փորձառություն եւ նախագծեր ունի։
Կա՞ Հայաստանում մի բան, որ կկարոտեք։
Իմ մեկնումից առաջ գնալով համոզվում եմ, որ ես վերջնական չեմ հեռանում Հայաստանից, որ կվերադառնամ որպես անհատ։ Եվ մարդկանց ես ոչ թե հրաժեշտ եմ տալիս, այլ ցտեսություն եմ ասում։ Որովհետեւ երբ հեռանում ես երկրից, մարդկանց ես կարոտում, եւ ոչինչ չի խանգարում, որ քո ճանաչած մարդկանց կրկին տեսնես։
Ի պաշտոնե դուք չէիք կարող այցելել Արցախ։ Երբ ավարտեք դեսպանի առաքելությունը, իբրեւ շարքային ֆրանսիացի կայցելե՞ք, ունե՞ք նման ցանկություն։
Ես հատկապես կցանկանամ այցելել խաղաղ Ղարաբաղ, այնպիսի Ղարաբաղ, որի բնակչությունն ապրում է անվտանգ պայմաններում, եւ որտեղ իմ այցը չի դառնա քաղաքական շահարկումների գործիք։
Ի՞նչ կմաղթեք հայ ժողովրդին:
Բոլոր հայերին նախեւառաջ կմաղթեմ վստահ լինել իրենց ուժերին։ 2.5 մլն համախմբված եւ վճռական ժողովուրդը կարող է հրաշքներ գործել։ Ամեն ինչ դրսից պետք չէ սպասել, միեւնույն ժամանակ՝ ամեն ինչ պետք չէ կառավարությունից սպասել։ Պետք է հույսը ձեզ վրա դնեք, պահպանեք ազգային միասնությունը։ Հայաստանը պատրաստվում է նշել իր անկախության 30-ամյակը, կարծում եմ՝ պետք է այդ երեսուն տարիների քննությունը հանձնել եւ փորձել նախագծել գալիք երեսուն տարին։

Outgoing French Ambassador to Armenia Jonathan Lacôte: “2.5 million united and determined people can work miracles”
French Ambassador to Armenia Jonathan Lacôte is wrapping up his diplomatic mission in the country. Before saying goodbye, Hetq spoke with Lacôte about the Artsakh issue, Armenian-French relations, and his experience in Armenia.
September 2 marked the 30th anniversary of Artsakh's declaration of independence. For three decades, the people of Artsakh have been fighting for self-determination, for their right to live on that land. In your last interview, you said that France is a country that fights for the right of its inhabitants to stay on their land. What is France's position on Artsakh?
We must state that months after the 44-day war, the Karabakh issue remains open. The war did not provide any solution. The war showed that there is an existential threat to the Armenians living in Karabakh. We live in the 21st century, and in the 21st century we cannot accept that people cannot live in their own home. We cannot accept that they will face problems such as war or deportation. The goal should be to resume negotiations and ensure the security of the people of Karabakh. The November 9 statement is a big step forward, as it has provided an opportunity for a ceasefire, but the status issue is open. France's priority is to create conditions for the resumption of negotiations between Armenia and Azerbaijan. The role of the Minsk Group is more important today than in the past. Our mission is to protect the people of Karabakh.
Azerbaijan considers the Karabakh issue resolved and emphasizes that the Minsk Group has been ineffective for thirty years. Do the Co-Chairs have leverage over Azerbaijan? Is it possible to restore the activity of the Minsk Group?
The reality is that only the Minsk Group has a mandate to discuss the status of Karabakh. We can hope that the conflict has been resolved, but the issue of the security of the people living there has not been resolved. No other international organization is represented there except the International Committee of the Red Cross. Only the Lachin corridor allows for a connection between Armenia and Karabakh. We have a blockaded population in that area. All this once again proves the need to resume negotiations. The Co-Chairs have repeatedly spoken about this after the November 9 statement, emphasizing that this need is due not only to the situation in the Nagorno-Karabakh conflict, but also to several events following that statement.
Azerbaijan isn’t returning Armenian POWs, is not fulfilling its obligations under the trilateral statement. At the same time, the United States, France and Russia are talking about regional cooperation and unblocking of transport routes. Can such a thing happen given this backdrop?
We are deadlocked over some issues. We are deadlocked on the issue of prisoners, on the issue of communication channels. No discussion, no negotiations are underway on the Karabakh issue. We see that this status quo is dangerous. After the November 9 announcement, we faced other problems, particularly in the territory of Armenia, on the Armenia-Azerbaijan border. The priority is the resumption of talks between Yerevan and Baku under the Minsk Group co-chairmanship. The conflicting parties must decide for themselves the priority issues that they will discuss.
Is there any progress in this regard?
I think we are coming to a point where each of the parties is interested in resuming negotiations. In any case, there have been statements from Armenia at the level of the Prime Minister and Foreign Minister, which we have welcomed.
Do you see the same tendency on the part of Baku?
I am not the French Ambassador to Azerbaijan.
You said that the role of France is to prevent a new conflict and to accompany Armenia in the political process of peace. But we see that the two countries, Azerbaijan and Armenia, are acquiring new weapons. There’s the belief that they are preparing for a new war. What can you say about this?
I think one would be naive to think that there is no risk of conflict in this region, that a new conflict is not possible. However, our role should not be to prepare the parties or to support any party in case of a new conflict, but to do everything to avoid a new conflict.
Is there superpower competition in the Caucasus?
Cooperation between Russia, the United States and France provides a great opportunity for the South Caucasus. The difficulties that exist in the relations between Russia and the West do not exist in the case of the Karabakh issue. Presidents Macron and Putin often have telephone conversations on several controversial issues, but there is a common ground on the Karabakh issue.
The use of Turkish drones was crucial in the outcome of the Artsakh war. Many of the parts of the Bayraktar UAVs are supplied by American, Canadian and European companies, including French ones. Some of them reviewed their supply contracts to Turkey after the war. Is France doing the same?
France is one of the few countries that imposed an embargo on Turkey in 2019 after Syria's actions.
You have repeatedly stressed the importance of protecting the Armenian cultural and spiritual heritage in the lost territories of Artsakh. The visit of the UNESCO mission is considered a mechanism, but Azerbaijan hasn’t permitted any such mission. Is there progress in this direction?
Immediately after the signing of the November 9 statement, the protection of the cultural and spiritual heritage in Nagorno-Karabakh and surrounding areas has been one of our priorities, especially because the issue is not mentioned in the tripartite statement. Of course, the protection of that heritage is carried out not by one, but by several UNESCO missions. These missions must be able to visit places that are under threat. UNESCO is a separate body, but Armenia and France have established bilateral cooperation in the preservation of cultural heritage to enable Armenia to inventory its heritage, while at the same time organizing training courses for the preservers. We hereby certify that the cultural heritage of Armenia is a part of the universal heritage, so that this time everything is done better than in 2006, when the Armenian stone crosses were destroyed in Julfa, and better than during the first Karabakh war. This applies to all heritages. The peculiarity of the Armenian cultural heritage is that often they are small elements in the form of fragile stone crosses and inscriptions. The preservation of that heritage is not only its physical existence, but the preservation of identity. We must be very vigilant so that there is no revaluation of that heritage in the political context.
We must hope that the UNESCO mission will visit Karabakh as soon as possible.
You are completing your diplomatic mission in Armenia. Can you summarize what progress was registered in Armenian-French relations during your tenure and what open questions remain? In what spheres does such cooperation need to be improved?
Regardless of my mission in Armenia, now, French-Armenian relations are at their highest level, but they have great potential for development. In recent years, we have strengthened our cooperation on educational programs. We have a new French school, which has both Armenian and French departments. We have developed the French University, which has five faculties, including computer science and applied mathematics. Armenia is one of the few countries in the world where France can provide an educational program from kindergarten to postgraduate. At the same time, we wanted to develop the teaching of French in Armenian educational institutions. When I arrived, there were only four schools in Armenia where French was taught in depth. Today, we have 18 schools, and they cover the entire geographical area of Armenia: Gyumri, Vanadzor, Ijevan, Etchmiadzin, Yeghegnadzor, Goris, Spitak. This year we started the implementation of that program in high schools thanks to an agreement signed with the Ministry of Education and Science a week ago. However, there are areas that the ambassador to replace me will work on, such as the opening of the French Institute at the Aznavour Center and the move of the French University to a new building. Naturally, each ambassador comes with his own thoughts, programs, and of course, there will be new areas of cooperation.
Do you see the benefits of France's contribution to the education system, results in the social and political life of Armenia?
Of course. We see it through the students of the French University, whose graduates hold positions in various enterprises and administrative structures.
You are very popular on social networks. With your notes and photos, you often publicize the culture and architecture of Armenia. You are considered a true friend of Armenia. Do social media help you in diplomacy? Do emotions have a place in diplomacy?
Of course, it stems from the duality of social networks. I act as an individual on social networks, but at the same time I am an ambassador. I present my findings there. At the same time, I use those platforms to send special messages. When there were clashes in Yeraskh in July, I discovered that many were awake at three at night. I wanted to tell those people that I am in the same situation, that when the situation escalates 60 km away from Yerevan, people in Yerevan cannot sleep. I have lived in Armenia and with Armenians for four years. The role of the ambassador is to reflect to the authorities and the society of his country the reality of the country where he lives. In that post, many saw support for Armenia. But my goal was to represent France and make France live up to the expectations of the Armenian society.
How did you see Armenia when you first arrived in 2017, and what is it like now that you are leaving?
When I arrived in Armenia in 2017, the first people I met left a surprised impression on me. They said that one should not have any expectations in the political sphere, but a few months later the revolution took place. These four years have been very rich. There have been happy events, such as the revolution and the Francophonie summit, as well as tragic events, such as the epidemic, which heavily impacted Armenia and left the impression that Armenia was more besieged, and, of course, the war. It is always a pleasure for me to remember 2018, which I call a happy year for Armenia. It is important for Armenians to remember that they are not doomed to misery. There have been happy times. There have been periods of national unity. There have also been years of great success.
You speak many languages. You also started studying Armenian in Armenia. Where are you going to use the Armenian language after leaving the post of ambassador?
I have not made significant progress during these four years. But what I know, I would like to preserve and develop, simply because Armenia is not a country that one leaves for good. I would like to preserve everything I learned during my stay in Armenia.
France is sending a woman to replace you. In Armenia’s patriarchal society, where there are few women in parliament and government, will it be easy for a woman ambassador to operate?
Armenians should get used to working with a female ambassador. Each ambassador comes with his or her own ideas and experience. Each new ambassador is a new opportunity for bilateral relations. The question should be not a woman or a man ambassador, but what experience and projects the person brings.
Is there anything in Armenia that you will miss?
Before leaving, I am becoming more and more convinced that I will not leave Armenia for good, that I will return as an individual. I do not say goodbye to people but see you. Because when you leave a country, you miss people, and nothing prevents you from seeing the people you know again.
Officially, you could not visit Artsakh. When you finish your diplomatic mission, will you visit as an ordinary French citizen? Do you have such a wish?
I would especially like to visit a peaceful Karabakh. A Karabakh whose population lives in safety and where my visit will not be political manipulated.
What's your parting wish for the Armenian people?
First, I would like to wish that all Armenians be confident in their strength. 2.5 million united and determined people can work miracles. Everything should not be expected from the outside. At the same time, everything should not be expected from the government. You must rely on yourselves and preserve national unity. Armenia is going to celebrate the 30th anniversary of its independence, I think we should pass the exam of those thirty years and try to draft an agenda for the next thirty.