Գյումրիում հազարավոր ընտանիքներ բնակվում են խոնավ տնակներում (վիդեո)
Գյումրիում դեռևս 6500 ընտանիք ապրում են ժամանակավոր վագոն-տնակներում, որոնց կեսից ավելին` մոտ 3500-ը, չեն համարվում երկրաշարժի հետևանքով ուղղակի անօթևան դարձած ընտանիքներ, ուստի Հայաստանում գործող օրենսդրության համաձայն՝ նրանք պետության կողմից բնակարանային փոխհատուցման ենթակա չեն: Առավել անմխիթար վիճակում են գտնվում բազմանդամ ընտանիքները:
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից 2010-2011 թթ. կատարած հետազոտությունների արդյունքներով Հայաստանում աղքատության, արտագաղթի, անօթևանության և գործազրկության ամենաբարձր ցուցանիշները գրանցվել են Շիրակի մարզում:
Շիրակի մարզում աղքատությունը կազմում է 47.2%, Հայաստանում միջին աղքատությունը 34.1% է: Առավել անմխիթար է երեխաների աղքատության վիճակը: ՀՀ վիճակագրական ծառայության «Աղքատությունը և սոցիալական պատկերը» 2011 թ. զեկույցի համաձայն՝ 2010 թ. դրությամբ Հայաստանում ավելի քան 300 հազար երեխաներ կամ 41.4% ապրում է աղքատության մեջ` ամբողջ բնակչության 35.8% համեմատ։ Համաձայն նույն զեկույցի՝ 4 և ավելի երեխա ունեցող ընտանիքներն ամենաաղքատն են։
Գյումրիում ծայրահեղ աղքատության և մասսայական գործազրկության պայամաններում պարզապես անհնարին է, որ հատկապես բազմանդամ անօթևան ընտանիքները կարողանան ինքնուրույն բարելավել իրենց բնակարանային պայմանները: Եվ հազարավոր անօթևան ընտանիքներ ապրում են խոնավ և վաղուց շարքից դուրս եկած տնակներում` կորցրած երբևէ բարեկեցիկ պայմաններում ապրելու հույսը:
Գյումրու Մանուշյան 230/118 տնակը ևս խոնավ ու պաղ է, որտեղ բնակվում է Խաչատրյանների 6 անձից բաղկացած ընտանիքը: Այս ընտանիքի երկու որդիները ծառայում են ազգային բանակում, իսկ 2-ը անչափահաս են:
Նրանց տնակ մտնելուն պես զգացվում է խոնավության շունչը, ընտանիքի մայրը` Աշխեն Խաչատրյանը, ասում է. «Կապրեինք մի կերպ, գոնե խոնավ ու թաց չլիներ»:

Тысячи семей в Гюмри живут в сырых домиках-вагончиках (видео)
В Гюмри 6500 семей все еще живут во временных домиках-вагончиках. При этом около 3500 семей не считаются оставшимися без жилья вследствие землетрясения, а потому, согласно действующему в стране закону, они не могут получить от государства квартиру. В наиболее тяжелых условиях находятся многодетные семьи.
По результатам исследований, проведенных Национальной статистической службой РА в 2010-2011 гг., в Армении самые высокие показатели бедности, эмиграциии, бездомности и безработицы зарегистрированы именно в Ширакской области. Здесь бедность составляет 47,2%, тогда как средний показатель по Армении – 34,1%. В наиболее неутешительном состоянии находятся дети из бедных семей. Согласно докладу “Бедность и социальная картина в 2011 г.”, представленному Национальной статслужбой, в 2010 г. в Армении более 300 тысяч детей, или 41,4%, живут в бедности. Согласно тому же докладу, наиболее бедными являются семьи, имеющие четырех и более детей.
В условиях царящей в Гюмри крайней бедности и массовой безработицы невозможно, чтобы не имеющие жилья многодетные семьи могли самостоятельно улучшить свои жилищные условия. Потому тысячи оставшихся без квартир семей живут в сырых, давно вышедших из строя домиках-вагончиках, без какой-либо надежды на то, что когда-нибудь они смогут иметь нормальные условия для жизни.
В холодном и сыром домике по адресу Манушяна, 230/118 живет и состоящая из 6 человек семья Хачатрянов. Двое старших сыновей служат в армии, двое младших несовершеннолетние.
В этом домике сразу чувствуется запах сырости. Мать семейства Ашхен Хачатрян говорит: “Если бы не сырость и влага, мы бы кое-как сводили концы с концами”.