ՌԱՀՀԿ-ի եզրահանգմամբ` նոր իրավիճակը ԼՂՀ խնդրի հանդեպ նոր մոտեցումներ է պահանջում
Հայաստանում եւ միջազգային ասպարեզում արցախյան խնդրի նորովի արծարծման հրամայականի շուրջ էին Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնում (ՌԱՀՀԿ) այսօր ծավալված բուռն քննարկումները:
Հրավիրված էին ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ու միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ, քաղաքագետ-վերլուծաբաններ, փորձագետներ եւ լրագրողներ:
«Ղարաբաղյան խնդիրը Հայաստանում եւ միջազգային ասպարեզում. նոր վիճակ, հին մոտեցումներ» թեմայով սեմինար-քննարկումը բացեց ՌԱՀՀԿ փորձագետ Էդգար Վարդանյանը: Նա ասաց. «Վերջին շրջանի աշխարհաքաղաքական զարգացումները մեզ ստիպում են ավելի հաճախ անդրադառնալ արցախյան հիմնահարցին, սակայն դրանից անորոշությունը հասարակության շրջանում չի պակասում: Այս քննարկումը նպատակ ունի նաեւ լույս սփռել խնդրի՝ հանրորեն հետաքրքրություն ներկայացնող որոշ դիտանկյունների վրա»:
Իր զեկույցում ԼՂՀ անկախության ճանաչման հնարավոր հետեւանքներն ու առկա մտավախությունների համատեքստը դիտարկեց միջազգային իրավունքի մասնագետ Անդրիաս Ղուկասյանը՝ ընդգծելով խնդրի նկատմամբ նոր, համարձակ մոտեցումներ որդեգրելու եւ իրենց սպառած հին մտակաղապարներից ձերբազատվելու կարեւորությունը:
Հակամարտության կարգավորմանն ուղղված քայլերում, այդ թվում Արցախի ճանաչման գործընթացում, ըստ զեկուցողի, պետք է օգտվել ոչ միայն ՄԱԿ-ի՝ ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման խարսխից, այլեւ հենվել Տարածաշրջանային պայմանագրի եւ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների վրա: Մանավանդ որ արդեն կան Կոսովոյի, Աբխազիայի ու Հարավային Օսիայի նախադեպերը:
«Ժամանակն է, որ Հայաստանը վերանայի ԼՂ իրավահավասարության եւ հարակից խնդիրների նկատմամբ իր դիրքորոշումները, ազատվի այն կարծրատիպերից, որոնք գոյություն ունեին 15-20 տարի առաջ եւ այս ընթացքում որեւէ զարգացում չեն ապրել»,- նշեց իրավագետը:
«Ղարաբաղյան խնդիրը Հայաստանի քաղաքական օրակարգում» վերտառությամբ իր զեկուցման մեջ ՌԱՀՀԿ տնօրեն Մանվել Սարգսյանը նույնպես անդրադարձավ արմատացած կարծրատիպերին՝ նկատելով, որ գրեթե ցանկացած երեւույթ մեզանում, որպես կանոն, սկսել են պայմանավորել ղարաբաղյան գործոնով, ինչը խիստ վտանգավոր է:
Նույնքան վտանգավոր՝ որքան եւ մեր ակտիվությունը լրջորեն սահմանափակող այն մտայնությունը, թե խնդիրը պետք է լուծվի ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում եւ վերջ: «Իսկ ի՞նչ պետք է անենք ինքներս,- հարցրեց Սարգսյանը եւ փորձեց պարզաբանել,- 17 տարի է՝ ընդամենը մեկ գործառույթ ունենք՝ ապահովել անվտանգությունը մի տարածքի, որը մինչեւ հիմա որեւէ միջազգային կամ գոնե քաղաքական կարգավիճակ չունի եւ ճանաչվում է իբրեւ «օկուպացված տարածք»:
Սարգսյանի համոզմամբ՝ մինչեւ չունենանք ԼՂ տարածքի հստակ ձեւակերպված կարգավիճակը, բանակցային գործընթացում հաջողության չենք հասնի: Իսկ խնդրի առնչությամբ կայացվող այլեւայլ որոշումները, նրա կարծիքով, միայն մոտեցնում են պատերազմի հավանականությունը, որովհետեւ ուժ կիրառելու իրավունքը միշտ թողնվում է Ադրբեջանին:
Քննարկման ընթացքում եւ ավարտին ծավալված հարցուպատասխանին ու մտքերի փոխանակությանը մասնակցեցին Ազգային ժողովի նախկին փոխխոսնակ Կարապետ Ռուբինյանը, կառավարման ոլորտի փորձագետ Հարություն Մեսրոպյանը, ՀՌԱԿ ատենապետ Էդվարդ Անտինյանը, քաղաքագետներ Ալեքսանդր Քանանյանը, Լեւոն Ուրումյանը, ՌԱՀՀԿ փորձագետ Հովսեփ Խուրշուդյանը եւ ուրիշներ:

АЦСНИ: Новая ситуация требует новых подходов к проблеме Нагорного Карабаха
Сегодня в Армянском центре стратегических и национальных исследований (АЦСНИ) развернулось бурное обсуждение вопроса о том, что проблему Арцаха (Нагорного Карабаха) необходимо представлять в Армении и на международной арене в новом свете. В обсуждении приняли участие представители аккредитованных в РА дипломатических миссий, международных структур, политологи-аналитики, эксперты и журналисты.
Семинар-обсуждение на тему "Карабахская проблема в Армении и на международной арене: новая ситуация, старые подходы" открыл эксперт АЦСНИ Эдгар Варданян. "Геополитические процессы последнего времени заставляют нас все чаще обращаться к арцахской проблеме, однако от этого неопределенность в обществе не уменьшается,- сказал эксперт. - Это обсуждение имеет также целью пролить свет на некоторые подходы к проблеме, представляющие определенный общественный интерес".
Специалист международного права Андриас Гукасян коснулся возможных последствий и существующих опасений в вопросе признания независимости НКР, подчеркнув важность проявления новых смелых подходов к проблеме и отказа от уже исчерпавших себя старых стереотипов.
В шагах, направленных на урегулирование конфликта, в том числе в процессе признания Арцаха, следует пользоваться не только принципом признания права на самоопределение ООН, но и опираться на принципы Заключительного Хельсинкского акта, тем более, что уже есть прецеденты Косово, Абхазии и Южной Осетии. "Армении уже пора избавиться от стереотипов, которые существовали 15-20 лет назад и за это время не претерпели развития",- отметил А.Гукасян.
Директор АЦСНИ Манвел Саргсян, выступивший с докладом на тему "Карабахская проблема в политической повестке Армении", также коснулся укоренившихся стереотипов, заметив, что у нас практически любое явление стали обуславливать карабахским фактором, что очень опасно. Столь же опасным, сколь и серьезно ограничивающим нашу активность, является мнение о том ,что проблема должна быть решена только в рамках Минской группы ОБСЕ, отметил докладчик. "А что должны делать мы сами?" – спросил Манвел Саргсян и попытался пояснить: "Вот уже 17 лет мы выполняем только одну функцию – обеспечиваем безопасность территории, которая до сих пор не имеет какого-либо международного или даже политического статуса и признается "оккупированной территорией". По мнению М.Саргсяна, "пока территория НК не будет иметь четко сформулированного статуса, мы не добьемся успеха в переговорном процессе".
В развернувшемся затем обмене мнениями, вопросах и ответах приняли участие бывший вице-спикер Национального Собрания Карапет Рубинян, эксперт сферы управления Арутюн Месропян, председатель правления Партии Рамкавар Азатакан Армении Эдуард Антинян, политологи Александр Кананян, Левон Урумян, эксперт АЦСНИ Овсеп Хуршудян и др.