ՌԱՀՀԿ-ի եզրահանգմամբ` նոր իրավիճակը ԼՂՀ խնդրի հանդեպ նոր մոտեցումներ է պահանջում
Հայաստանում եւ միջազգային ասպարեզում արցախյան խնդրի նորովի արծարծման հրամայականի շուրջ էին Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնում (ՌԱՀՀԿ) այսօր ծավալված բուռն քննարկումները:
Հրավիրված էին ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ու միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ, քաղաքագետ-վերլուծաբաններ, փորձագետներ եւ լրագրողներ:
«Ղարաբաղյան խնդիրը Հայաստանում եւ միջազգային ասպարեզում. նոր վիճակ, հին մոտեցումներ» թեմայով սեմինար-քննարկումը բացեց ՌԱՀՀԿ փորձագետ Էդգար Վարդանյանը: Նա ասաց. «Վերջին շրջանի աշխարհաքաղաքական զարգացումները մեզ ստիպում են ավելի հաճախ անդրադառնալ արցախյան հիմնահարցին, սակայն դրանից անորոշությունը հասարակության շրջանում չի պակասում: Այս քննարկումը նպատակ ունի նաեւ լույս սփռել խնդրի՝ հանրորեն հետաքրքրություն ներկայացնող որոշ դիտանկյունների վրա»:
Իր զեկույցում ԼՂՀ անկախության ճանաչման հնարավոր հետեւանքներն ու առկա մտավախությունների համատեքստը դիտարկեց միջազգային իրավունքի մասնագետ Անդրիաս Ղուկասյանը՝ ընդգծելով խնդրի նկատմամբ նոր, համարձակ մոտեցումներ որդեգրելու եւ իրենց սպառած հին մտակաղապարներից ձերբազատվելու կարեւորությունը:
Հակամարտության կարգավորմանն ուղղված քայլերում, այդ թվում Արցախի ճանաչման գործընթացում, ըստ զեկուցողի, պետք է օգտվել ոչ միայն ՄԱԿ-ի՝ ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման խարսխից, այլեւ հենվել Տարածաշրջանային պայմանագրի եւ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների վրա: Մանավանդ որ արդեն կան Կոսովոյի, Աբխազիայի ու Հարավային Օսիայի նախադեպերը:
«Ժամանակն է, որ Հայաստանը վերանայի ԼՂ իրավահավասարության եւ հարակից խնդիրների նկատմամբ իր դիրքորոշումները, ազատվի այն կարծրատիպերից, որոնք գոյություն ունեին 15-20 տարի առաջ եւ այս ընթացքում որեւէ զարգացում չեն ապրել»,- նշեց իրավագետը:
«Ղարաբաղյան խնդիրը Հայաստանի քաղաքական օրակարգում» վերտառությամբ իր զեկուցման մեջ ՌԱՀՀԿ տնօրեն Մանվել Սարգսյանը նույնպես անդրադարձավ արմատացած կարծրատիպերին՝ նկատելով, որ գրեթե ցանկացած երեւույթ մեզանում, որպես կանոն, սկսել են պայմանավորել ղարաբաղյան գործոնով, ինչը խիստ վտանգավոր է:
Նույնքան վտանգավոր՝ որքան եւ մեր ակտիվությունը լրջորեն սահմանափակող այն մտայնությունը, թե խնդիրը պետք է լուծվի ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում եւ վերջ: «Իսկ ի՞նչ պետք է անենք ինքներս,- հարցրեց Սարգսյանը եւ փորձեց պարզաբանել,- 17 տարի է՝ ընդամենը մեկ գործառույթ ունենք՝ ապահովել անվտանգությունը մի տարածքի, որը մինչեւ հիմա որեւէ միջազգային կամ գոնե քաղաքական կարգավիճակ չունի եւ ճանաչվում է իբրեւ «օկուպացված տարածք»:
Սարգսյանի համոզմամբ՝ մինչեւ չունենանք ԼՂ տարածքի հստակ ձեւակերպված կարգավիճակը, բանակցային գործընթացում հաջողության չենք հասնի: Իսկ խնդրի առնչությամբ կայացվող այլեւայլ որոշումները, նրա կարծիքով, միայն մոտեցնում են պատերազմի հավանականությունը, որովհետեւ ուժ կիրառելու իրավունքը միշտ թողնվում է Ադրբեջանին:
Քննարկման ընթացքում եւ ավարտին ծավալված հարցուպատասխանին ու մտքերի փոխանակությանը մասնակցեցին Ազգային ժողովի նախկին փոխխոսնակ Կարապետ Ռուբինյանը, կառավարման ոլորտի փորձագետ Հարություն Մեսրոպյանը, ՀՌԱԿ ատենապետ Էդվարդ Անտինյանը, քաղաքագետներ Ալեքսանդր Քանանյանը, Լեւոն Ուրումյանը, ՌԱՀՀԿ փորձագետ Հովսեփ Խուրշուդյանը եւ ուրիշներ:

ACNIS Explores the Karabagh Issue
The Armenian Center for National and International Studies (ACNIS) today convened a policy roundtable, entitled "The Karabagh Question in Armenia and International Arena: New Circumstances, Old Approaches," to examine the imperative of discussing the Artsakh problem in a wholly new way both in Armenia and within international circles. The meeting brought together representatives from international organizations and the diplomatic community in Yerevan, leading analysts, policy specialists, and members of the press.
Welcoming the audience with opening remarks, ACNIS analyst Edgar Vardanian stated that "Even though the most recent geopolitical developments compel us to reflect on the Karabagh question more frequently, this does not reduce further the level of public uncertainty concerning this matter. And our discussion today will also have the objective of shedding light on this issue's several aspects which are of social interest," Vardanian noted.
In his intervention, international law expert Andrias Ghukasyan examined the possible outcomes of, and existing concerns regarding, the recognition of the Mountainous Karabagh Republic (MKR), and underscored the need to adopt new and bold attitudes and to dispose of old and used up stereotypes. According to Ghukasyan, when it comes to the steps taken toward settling the Karabagh conflict—including those measures within Artsakh's recognition process—not solely the UN underpinnings for the recognition of the right of self-determination, but also the precepts of the Regional Agreement and the Helsinki Final Act must be accepted as bases, especially since the precedents of Kosovo, Abkhazia, and South Ossetia do exist. "It is time for Armenia to review its policies with respect to Karabagh's equality of rights and other related matters, and to become free of those stereotypes which existed 15-20 years ago but have not matured since," the international law expert maintained.
In his turn, ACNIS Director of Research Manvel Sargsian looked at the Karabagh question in terms of Armenia's political agenda. He likewise analyzed the existing entrenched stereotypes and also stressed that in the Armenian scene, and as a rule, virtually all phenomena have begun to be conditioned on the Karabagh factor, and this is extremely perilous. Sargsian also stated that the mindset according to which the Karabagh issue must be resolved exclusively within the framework of the OSCE Minsk Group is equally dangerous, and this approach severely limits our active engagement. "And what must we do ourselves? For the past seventeen years we have had but one function: to maintain the security of a territory which still does not have any international—or at least political—status, and to this day it is recognized as an 'occupied territory,'" Sargsian argued. He also expressed a conviction that unless Karabagh attains a clear status, no success will be achieved in the peace talks. And, as per ACNIS's Director of Research, the variety of decisions being reached on this issue are simply increasing the likelihood of resuming war because the right to use force has always been given to Azerbaijan.
The presentations were followed by a series of questions and answers, and featured a lively exchange with the audience. The roundtable discussants also included former Deputy Speaker of the Armenian National Assembly, Karapet Rubinyan; governance expert Harutiun Mesropyan; chairman Edward Antinyan of the Ramkavar Liberal Party of Armenia; political scientists Aleksandr Kananyan and Levon Urumyan; ACNIS senior analyst Hovsep Khurshudian; and several others.