Վարչապետ Փաշինյանն ընդունել է Սլովակիայի ԱԳ նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Իվան Կորչոկի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդագրության համաձայն՝ վարչապետը ողջունել է պարոն Կորչոկի այցը Հայաստան և կարևորել Սլովակիայի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը։ Կառավարության ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել, որ Սլովակիայի կողմից Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման ուղղությամբ հետաքրքրություն է ցուցաբերվում։
Այս համատեքստում, վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Արցախի Հանրապետության դեմ նախորդ տարի Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, վերջինիս կողմից հայ ռազմագերիների վերադարձի պայմանավորվածությունը չկատարելուն, ինչպես նաև Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զինուժի ներխուժումներին: Վարչապետը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերը, միջազգային հանրությունից Հայաստանի ակնկալիքներն ու ընդգծել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում բանակցային գործընթացի վերականգնման անհրաժեշտությունը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը և շեշտել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման ու ամրապնդման բարեփոխումներին ցուցաբերվող օժանդակության կարևորությունը:
Սլովակիայի ԱԳ նախարարը նշել է Հայաստանի հետ բազմակողմանի համագործակցության զարգացման հարցում իր երկրի կառավարության շահագրգռվածությունը, մասնավորապես, Իվան Կորչոկը կարևորել է տնտեսության, այդ թվում՝ բիզնես կապերի, առևտրատնտեսական հարաբերությունների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության մեծ պոտենցիալի իրացման կարևորությունը, նաև փոխանցել Սլովակիայի ղեկավարության բարեկամական ուղերձները հայ ժողովրդին ու Հայաստանի վարչապետին։ Պարոն Կորչոկը հայտնել է՝ տպավորված է Հայաստանում խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների արդյունքներով ու շեշտել՝ չնայած համավարակի ու պատերազմի հետևանքներին, Հայաստանը բռնել է զարգացման ուղի։
Պարոն Կորչոկն ընդգծել է, որ Սլովակիան գնահատում է տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատմանը միտված Հայաստանի ջանքերը և կարևորել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում: Սլովակիայի ԱԳ նախարարն անհրաժեշտ է համարել տարածաշրջանում վստահության ամրապնդմանն ուղղված քայլերի իրականացումը և իր երկրի աջակցությունը հայտնել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ջանքերին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների շուրջ:

Премьер-министр Пашинян принял делегацию во главе с министром иностранных дел Словакии
Премьер-министр Никол Пашинян принял прибывшую в Армению с официальным визитом делегацию во главе с министром иностранных дел Словакии Иваном Корчоком.
Премьер-министр приветствовал визит г-на Корчока в Армению и подчеркнул важность продолжительного развития отношений со Словакией. Глава правительства выразил удовлетворение интересом Словакии к установлению мира и стабильности в регионе Южного Кавказа.
В этом контексте премьер-министр Пашинян коснулся ситуации, сложившейся вследствие развязанной Азербайджаном против Республики Арцах в прошлом году войны, невыполнения последним договоренности о возвращении армянских военнопленных, а также вторжение азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении. Премьер-министр представил предпринятые правительством Армении шаги, ожидания Еревана от международного сообщества и подчеркнул необходимость возобновления переговорного процесса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Никол Пашинян коснулся также сотрудничества Армения-ЕС и подчеркнул важность помощи, оказываемой осуществляемым в Армении реформам по развитию и укреплению демократии.
Глава МИД Словакии отметил заинтересованность своего правительства в развитии многостороннего сотрудничества с Арменией, в частности, Иван Корчок подчеркнул важность реализации большого потенциала сотрудничества в экономике, в том числе в сферах деловых связей, торгово-экономических отношений, информационных технологий, а также передал дружественные послания руководства Словакии армянскому народу и премьер-министру Армении. Г-н Корчок сообщил, что впечатлен результатами внеочередных парламентских выборов в Армении, и подчеркнул, что, несмотря на последствия эпидемии и войны, Армения встала на путь развития.
Г-н Корчок подчеркнул, что Словакия ценит усилия Армении, направленные на установление стабильности и мира в регионе, и подчеркнул важность всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Министр иностранных дел Словакии посчитал необходимым принятие шагов по укреплению доверия в регионе и выразил поддержку своей страны усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Собеседники обменялись мнениями об укреплении демократических институтов в Армении и происходящих в регионе процессах.