Վահան Քերոբյան. «Գորիս-Կապան ճանապարհի այսպիսի կարգավիճակը մեծ վնաս է տալիս տնտեսությանը»
Կառավարությունն անհանգստացած է Գորիս-Կապան ճանապարհին ստեղծված իրավիճակով: Այս մասին գործադիրի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
«Համարում ենք, որ այդ ճանապարհի այսպիսի կարգավիճակը մեծ վնաս է տալիս տնտեսությանը, առևտրին և զբոսաշրջությանը: Բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ, մտավախություն ունենալով ճանապարհի վերաբերյալ, խուսափում են գալ: Արտաքին գործերի, պաշտպանության նախարարությունները, Ազգային անվտանգության ծառայությունը իրական ժամանակի ռեժիմով աշխատում են այս հարցերն օր առաջ լուծելու համար: Պատերազմից հետո, բնականաբար, մինչ նորմալ կյանքի անցնելը, այսպիսի խնդիրներ կլինեն, բայց պետք է սառնասրտորեն և հետևողականորեն լուծել այդ խնդիրները, որպեսզի դրանք հնարավորինս քչանան և վերանան: Մեր գործողություններում փորձում ենք թույլ չտալ էսկալացիա և միաժամանակ խնդիրները հերթով լուծելով՝ գնալ առաջ»,- նշեց նախարարը:
Քերոբյանը նաև տեղեկացրեց, որ նախատեսվում է 487 մլրդ դրամ կամ մոտավորապես 1 մլրդ դոլար ներդնել Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի Քաջարան-Սիսիան հատվածի շինարարության համար:
Խոսելով համախառն ներքին արդյունքից՝ նախարարն ասաց, որ անվանական արժեքով ՀՆԱ-ի ցուցանիշը կաճի 15-20%-ով:

Ваан Керобян: “Такой статус дороги Горис-Капан наносит большой ущерб экономике”
Правительство обеспокоено ситуацией на дороге Горис-Капан. Об этом сообщил на брифинге по завершении заседания правительства сегодня, 16 сентября, министр экономики Ваан Керобян.
“Мы считаем, что такой статус дороги наносит большой ущерб экономике, торговле и туризму. Многочисленные туристы, опасаясь этой автотрассы, боятся приезжать к нам. Министерства иностранных дел, обороны, Служба национальной безопасности работают в реальном режиме, чтобы как можно быстрее решить эти вопросы. После войны, когда нормальная жизнь только налаживается, такие проблемы, естественно, будут возникать. Их нужно решать хладнокровно и последовательно, чтобы добиться их устранения. Мы стараемся не допустить в наших действиях эскалации и в то же время решать проблемы и идти вперед”,- сказал министр.
В.Керобян также сообщил, что в строительство участка Каджаран-Сисиан автодороги Север-Юг предусмотрено внедрить 487 млрд драмов (примерно 1 млрд долларов).
Касаясь ВВП, министр экономики сообщил, что номинальная стоимость этого показателя вырастет на 15-20%.