Կրկին հայրենական ժողովրդավարության մասին
Երբ Հանրապետությունում տեղի են ունենում հանրային հնչեղություն ունեցող` բնակչության լայն շերտերի ներկայացուցիչների բարոյական հիմքերին առնչվող իրադարձություններ (անկախ նրանց սոցիալ-քաղաքական կողմնորոշումից), ակամա հարց է ծագում, թե «ո՞ւմ էր դա պետք»:
Վերջերս գրեթե բոլոր ֆորմալ և ոչ ֆորմալ լրատվամիջոցներում քննարկվում են Հայաստանում ադրբեջանական կարճամետրաժ չորս ֆիլմերի փառատոն կազմակերպելու փորձերը:
Պետք է արժանին մատուցել Գեորգի Վանյանին` փառատոնի գաղափարը նպատակասլացորեն առաջ մղելու համար, որը հետագայում վերափոխվեց նշված ֆիլմերի «կամերային դիտման կարգավիճակի` միայն «ընտրյալ» լրագրողների համար:
Չեմ կարող պնդել, որ Գեորգի Վանյանն ադրբեջանական մշակույթի մոլի երկրպագու է. դատելով նրա ելույթներից, դժվար է հավատալ նաև, որ նա մեծ մարդասեր է և հանդուրժողականության պաշտպան. այն որ նա անկեղծ քրիստոնյա է և պատրաստ է մերձավորի թողության համար մյուս երեսը դեմ տալ, չի համապատասխանում նրա «խոնարհ» կերպարին: Հարց է ծագում. «Որո՞նք են նրա այս բուռն գործունեության շարժառիթները»:
Երբ մամուլում պնդում են նրա «անշահախնդրության» մասին, չգիտեմ, չեմ կարող հաստատել, սակայն իմ կարծիքով ավելի արժանահավատ է այն, որ նրան հանգիստ չի տալիս «Հերոստրատի սինդրոմը»` Հայաստանի պատմության մեջ «հետևի դռնից» մտնելու գաղափարը:
Ակնհայտ է այն ենթադրությունը, որ Հայաստանում այս, թող թույլ տրվի ասել, «փառատոնի» անցկացման գաղափարը Գեորգի Վանյանի մոտ հազիվ թե ծագել է ինքնաբուխ, և որ այդ մասին նրան «շշնջացել» են երկնային ուժերը: Դա արդեն տեղի է ունեցել պատմության մեջ (Մուհամեդի և Մովսեսի պատմությունը): Հետևաբար այս գաղափարը երկրային ծագում ունի և հանդիսանում է Հանրապետությունում քարոզչություն իրականացնելու ձևերից մեկը` հօգուտ մի շարք երկրների զուտ քաղաքական հավակնությունների, որոնք ձգտում են ձևավորել իրենց բարոյական արժեքներին համապատասխանող աշխարհակարգ:
Ժողովրդավարության գաղափարն այն «պարզունակ» ձևով, որ արմատավորվում է մեր երկրում, ամեն քայլափոխի առաջ է բերում մի շարք բարոյական հետևանքներ: «Ամբոխահաճո ժողովրդավարական հանրային գաղափարախոսությունը» հեռանալով ազգային մշակույթից, մտածելակերպից, ազգի պատմությունից և ճակատագրից, անձին ազատում է հասարակության առջև նրա ունեցած պատասխանատվությունից: Նմանատիպ «ժողովրդավարական գաղափարախոսությունը» նպաստում է հասարակության անդամների` միմյանց հանդեպ ագրեսիվության դրսևորմանը: Երկրում ձևավորվել է բնակչության մի շերտ, որն առաջնորդվում է հասարակության բարոյաէթիկական հիմքերի ոչնչացմամբ:
Սրանով կարելի է բացատրել, որ Բաքվում կայացած «Եվրոնեստ»-ից հետո, երբ մեզ հետ պատերազմական իրավիճակում գտնվող պետության ղեկավարը Հայաստանին մեղադրում է «բոլոր մահացու մեղքերի մեջ, հայ ժողովրդի հասցեին հնչեցնում է կոպիտ խեղաթյուրումներ ու շահարկումներ, և հայերին կրկին անվանում ֆաշիստներ» («Голос Армении» 5 ապրիլի, 2012թ. թիվ 35), իսկ տեղական ժողովրդավարները, ի դեմս Վանյան & Co-ի կազմակերպում են այդ երկրի կարճամետրաժ ֆիլմերի փառատոն` անտեսելով հայ ժողովրդի առնվազն վերջին 20 տարիների ընթացքում ձևավորված հիշողությունը:
Միթե Սումգայիթի և Բաքվի ջարդերի զոհերը, Ադրբեջանից բռնի տեղահանված մեր հարյուր հազարավոր փախստականները, զոհված ազատամարտիկների ծնողներն ու հարազատները, Բուդապեշտում քնած ժամանակ կացնահարված հայ սպայի ազգականները, ինչպես նաև հրադադարի ժամանակ դիպուկահարների պատերազմի զոհերն ու ադրբեջանական ազգային անհանդուրժողականության բազմաթիվ այլ զոհեր, հօգուտ արմատավորվող հանդուրժողականության, պետք է առնվազն չեզոքությամբ ընդունեին այս փառատոնի գաղափարը: Սխալվում եք, պարոնայք` «պարզունակ ժողովրդավարական գաղափարախոսություն» մարմնավորողներ:
Ակնհայտ է, որ հակամարտության մեջ գտնվող երկրների հասարակության շրջանում հանրային հիշողության ձևափոխումը երկարատև և քրտնաջան աշխատանք է պահանջում, այլ ոչ թե միակողմանի ցուցամոլական ցանկություն` ժողովրդավարության և հանդուրժողականության հարցերում «լինել ավելի կաթոլիկ, քան Հռոմի պապը»:
Դատապարտելով Վանյան & Co-ի վարքագիծը, չի կարելի տեղական իրավապահ մարմինների խայտառակ և անվայել վարքագծի «կողքով անցնել», որոնք գործում են երկակի չափանիշների դասական ձևով:
Պարոնայք` տեղական ինքնակառավարման մարմինների և իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներ.
Երբ Մաշտոցի պուրակում դուք պաշտպանում եք առևտրային բուտիկների սեփականատերերի շահերը, ապա «Մեր քաղաքը» և «Մենք ենք այս քաղաքի տերերը» քաղաքացիական նախաձեռնությունների երկու տասնյակ ներկայացուցիչների դեմ հանում եք հարյուրավոր ոստիկաններ, մինչդեռ երբ անհրաժեշտ էր պաշտպանել Գյումրի և Վանաձոր քաղաքների իրավապաշտպանական կազմակերպությունների գրասենյակների անվտանգությունը, ապա ոստիկանները թաքնվում էին ցուցարարների թիկունքում: Չէ՞ որ դուք նախօրոք տեղեկացված էիք, որ բողոքի ակցիաներ են սպասվում վերոնշյալ քաղաքներում և դուք պարտավոր էիք պայմաններ ստեղծել, որ անցանկալի միջադեպեր չլինեին:
Խորհուրդ կտայի երբեմն հետևել միջազգային լուրերին. Նորվեգիայի ամբողջ ոստիկանությունը հսկում է «նորվեգացի հրաձիգին»` նրա կողմից իրականացված ոճրագործության զոհերի հարազատների ինքնադատաստանից զերծ պահելու համար…
Պարոն ոստիկանապետ, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը Ձեզանից պահանջում է կազմակերպել ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց անվտանգության պաշտպանությունը` անկախ նրանց հանդեպ Ձեր ունեցած անձնական համակրանքից կամ հակակրանքից: Դա Ձեր և Ձեր աշխատակիցների պարտականությունն է: Այդպես է պահանջվում իրավական պետությունում, և միայն այդ դեպքում է, որ «ժողովրդավարությունը» ամբոխահաճո խոսք չէ:

Еще раз об отечественной демократии
Когда в Армении происходят общественно значимые события, затрагивающие морально-нравственные устои представителей широких слоев населения (вне зависимости от их социально-политической ориентации), невольно возникает вопрос: «Кому это было нужно?».
В последнее время практически все формальные и неформальные органы СМИ обсуждают попытку организации Фестиваля четырех короткометражных азербайджанских фильмов в Армении.
Необходимо отдать должное Георгию Ваняну за целенаправленное проталкивание идеи Фестиваля, который впоследствии трансформировался в статус «камерного» просмотра указанных фильмов только для «избранных» журналистов.
Я не могу утверждать, что Георгий Ванян является поклонником азербайджанской культуры; в то, что он большой гуманист и поборник толерантности тоже верится с трудом, судя по его выступлениям; то, что он является искренним христианином, готовым подставить вторую щеку во имя прощения ближнего, не подходит к его «смиренному» образу. Тогда возникает вопрос: «Какие мотивы легли в основу этой его бурной деятельности»?
Того, о чем твердят в прессе, то есть, о его «бескорыстии», не видел, не могу подтвердить, однако, на мой взгляд более правдоподобно то, что его мучает «синдром Герострата» - войти в историю Армении хоть с «задней двери».
Вряд ли идея проведения в Армении данного, с позволения сказать, «Фестиваля» пришла к Георгию Ваняну спонтанно, «по нашептыванию внеземных сил». Такое уже было в истории (История с Мухаммедом и с Моисеем). Стало быть, указанная идея имеет земное происхождение и является одной из форм проведения в Республике пропаганды в угоду чисто политических амбиций ряда стран, стремящихся формировать особый миропорядок, отвечающий их нравственно-моральным ценностям.
Идея демократии в той «прямолинейной и упрощенной» форме, которая культивируется в нашей стране, на каждом шагу порождает ряд нравственных последствий. Отвлеченная от национальной культуры, менталитета, истории и судьбы нации «популистская демократическая общественная идеология» снимает с личности ответственность перед обществом. Такого вида «демократическая идеология» способствует выходу агрессивности членов общества по отношению друг к другу. В стране формируется прослойка населения, руководствующаяся идеей разрушения нравственно-моральных и этических устоев общества.
Этим можно объяснить то, что после «Евронеста» в Баку, когда глава государства, находящегося в состоянии войны с Арменией, обвиняет ее «во всех смертных грехах, вновь озвучивает грубейшие фальсификации и домыслы в адрес армянской нации и вновь обзывает армян фашистами», отечественные демократы в лице Георгия Ваняна & Co организовывают Фестиваль короткометражных фильмов этой страны, пренебрегая той общественной памятью армянского народа, которая формировалась, хотя бы, за последние 20 лет.
Неужели жертвы погромов в городах Баку, Сумгаит и Кировабад, сотни тысяч беженцев, насильно депортированных из Азербайджана, родители и близкие погибших азатамартиков, родственники убитого в Будапеште топором во сне армянского офицера, жертвы снайперской войны в период перемирия и многие другие жертвы азербайджанской ксенофобии в угоду культивируемой толерантности должны, хотя бы, нейтрально воспринимать идею этого Фестиваля в Армении. Ошибаетесь, господа, олицетворяющие «прямолинейную демократическую идеологию».
По всей видимости, трансформирование общественной памяти требует кропотливой долгосрочной деятельности в обществе противоборствующих стран, а не одностороннего показного желания «быть большим католиком, чем Папа Римский» в вопросах толерантности и демократии.
Осуждая поведение Георгия Ваняна & Co, нельзя «пройти мимо» позорного и недостойного поведения местных структур правопорядка, действующих в классической форме двойных стандартов.
Господа представители местных органов управления и различных структур правопорядка!
Когда вы защищаете интересы собственников торговых бутиков на проспекте Маштоца, то против двух десятков представителей гражданских инициатив «Мой город» и «Мы – хозяева этого города» выставляете более ста стражей порядка, а когда необходимо защитить безопасность офисных помещений правозащитных организаций городов Гюмри и Ванадзора, то вы прячетесь за спины митингующих.
Вам же заранее было известно, что намечается демонстрация протеста общественности в этих городах, и вы обязаны были создать условия для того, чтобы не было нежелательных эксцессов.
Было бы неплохо хоть иногда смотреть международные новости. Вся полиция Норвегии охраняла «норвежского стрелка» от самосуда со стороны родственников жертв его преступления…
Господин Начальник Полиции Республики Армения, Конституция РА обязывает Вас организовать охрану физических и юридических лиц вне зависимости от Ваших личных симпатий или антипатий. Это Ваша обязанность и обязанность Ваших подчиненных! Так требует правовое государство, и в этом случае слово «демократия» - не пустой звук.