Ալեն Սիմոնյանը պարգևատրել է պատգամավորներին. «Հայաստան» խմբակցությունը հրաժարվելու է գումարից
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անկախության 30-ամյակի կապակցությամբ ԱԺ պատգամավորներին և աշխատակազմին պարգևատրելու կարգադրություն է ստորագրել:
Այս մասին ԱԺ ճեպազրույցներին հայտնեց ԱԺ փոխխոսնակ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը:
Պատգամավորի խոսքով՝ այդ մասին րոպեներ առաջ են իմացել: Նա դատապարտելի որակեց պարգևատրումն այս պայմաններում, երբ երկրում «10 հազարից ավելի վիրավորներ ու հաշմանդամներ կան»: Սաղաթելյանը վստահեցրեց՝ հրաժարվելու են այդ գումարից. կամ պետբյուջե են փոխանցելու, կամ սահմանամերձ որևէ համայնքում ծրագիր են իրականացնելու: Սաղաթելյանը նաև հայտարարեց, որ պատրաստվում են պարգևատրման ինստիտուտի առնչությամբ բողոք ներկայացնել ՍԴ՝ պնդելով, որ առանց հստակ չափորոշիչների պարգևատրում իրականացնելն ապօրինի է:
Նշենք, որ քիչ առաջ պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ հայտնել է փոխանցման չափը, ըստ որի՝ այն 381.420 դրամ է:

Депутаты НС получили премиальные выплаты. Фракция “Айастан” откажется от этих денег
По случаю 30-летия независимости Республики Армения спикер Национального Собрания Ален Симонян подписал решение о начислении премиальных выплат депутатам и сотрудниками администрации парламента. Об этом на брифинге в НС сообщил вице-спикер, депутат оппозиционной фракции “Айастан” Ишхан Сагателян.
По словам депутата, об этом решении стало известно несколько минут назад. Сагателян осудил выплату премиальных в условиях наличия в стране “свыше 10 тысяч раненых и инвалидов”. Он заявил, что фракция “Айастан” откажется от этих сумм, передав их либо в госбюджет, либо на реализацию программы в какой-либо общине. Вице-спикер также заявил, что они обратятся в Конституционный суд с жалобой на выплату денежных премий, так как считают, что в условиях отсутствия четких критериев начисление премиальных выплат носит незаконный характер.
Отметим, что чуть ранее оппозиционный депутат НС Гегам Манукян указал в Фейсбуке размер перечисленной ему суммы - 381420 драмов.