«Հայաստան 2020-ից Հայաստան 2041». Նախանշելով ճանապարհը դեպի ապագա հայկականը
Սեպտեմբերի 19-ին Երևանում կայացավ «Հայաստան 2020-ից Հայաստան 2041» խորագրով հանդիպում-քննարկում, որի ընթացքում «Հայաստան 2020» և «ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» նախաձեռնությունների համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանն ու Ռուբեն Վարդանյանն ամփոփեցին նախորդ 20 տարիների ընթացքում իրենց գործընկերների հետ հայկական աշխարհում իրականացրած ծրագրերը և նախանշեցին իրենց տեսլականը դեպի Հայաստան 2041: Այս մասին տեղեկացնում է IDeA հիմնադրամը։
«Միջոցառման սկզբում ռետրոսպեկտիվ կերպով ներկայացվեցին վերջին 20 տարիներին (2000-2020 թթ․) Հայաստանում և հայկական աշխարհում իրականացված շուրջ 700 ծրագրեր կրթության, գիտության, տեխնոլոգիաների, մարդասիրության, մշակութային ժառանգության պահպանման, բնապահպանության, առողջապահության, տնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում։
«Վերջին 20 տարիներին մենք փորձ արեցինք, մտածելով հասնել փոփոխության և դնելով 2020 թիվը, որպես նպատակակետ ավելի գրավիչ, բարեկեցիկ, կայուն և ինքնաբավ երկիր կառուցելու համար։ Կարծում եմ, համակարծություն կա առ այն, որ մեզ իսկապես անհրաժեշտ է ներհայեցողության միջոցով գտնելու ներշնչանք ու էներգիա անելու համար այն, ինչ պետք է անենք։ Իմ կարծիքով, բոլոր հայերը պետք է դառնան ընտրությամբ հայ և նվիրվեն Հայաստանի ապագայի կառուցմանը։ Եկեք սահմանենք հայը՝ որպես մի բան, որին բոլորս ենք ձգտում լինել։ Մենք պետք է վերակառուցենք այս ցանցը և հանուն այսօրվա 5 տարեկանների պետք է հավատանք մեր ապագային»,- ասաց «ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» շարժման համանախաձեռնող Նուբար Աֆեյանը։
Ապագայի մասին քննարկման հիմքում 2021 թ․ տարեսկզբին «McKinsey & Company» համաշխարհային խորհրդատվական ընկերության հետ համագործակցությամբ իրականացրած «Հայաստան 2041» ուսումնասիրության արդյունքներն էին։
«Մենք Հայաստանում տարեկան գրանցել ենք ՀՆԱ-ի 6 տոկոս աճ։ Ցավոք այս աճը կայուն չէ, քանի որ մեծամասամբ հիմնված է սպառողական վարկերի և պետական պարտքի վրա։ Արտադրողականության բարելավում է գրանցվել, բայց դա բավարար մեծ չէ, որպեսզի մենք դառնանք արտահանող երկիր։ Օտարեկրյա ներդրումների առումով նույնպես մեծ ներուժ կա, որպեսզի բարելավում գրանցենք։ Ամփոփելով, մենք կարող ենք հպարտանալ մեր ձեռքբերումներով, բայց միևնույն ժամանակ մեծ պոտենցիալ կա առաջ շարժվելու համար»,-ասաց «McKinsey & Company» Կորեայի կառավարող գործընկեր և «McKinsey & Company» Սեուլի ավագ գործընկեր Անդրե Անդոնյանը։
Բանախոսները ներկայացրեցին տնտեսության հինգ գերակա ոլորտների (գյուղատնտեսություն, բարձր տեխնոլոգիաներ, առողջապահություն, կրթություն և զբոսաշրջություն) ամենաուշագրավ տվյալները և նախանշեցին յուրաքանչյուր ոլորտի զարգացման հեռանկարները:
«Այսօր մենք եզակի պահ ենք ապրում և հասել է ժամանակը լուրջ որոշումներ կայացնելու։ Այդ իսկ պատճառով մենք հիմնադրեցինք «ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» նախաձեռնությունը։ Կարծում եմ, անտարբերությունը, ապագայով հետաքրրքված չլինելը կսպանի հայ ժողովրդին, միևնույն ժամանակ, այս ճգնաժամը լավ հնարավորություն է ընձեռում փոփոխությունների հասնելու համար։ Մեր նպատակներից մեկը 50 հազար ընտանիք Հայաստան բերելն է, որոնք կասեն, որ հայաստանաբնակների հետ ուզում են նոր Հայաստան կառուցել», - ասաց «ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» շարժման համանախաձեռնող Ռուբեն Վարդանյանը։
Միջոցառումն ամփոփվեց մասնակիցների հետ հարցուպատասխանի ձևաչափով։ Հրավիրյալների շարքում էին ՀՀ կառավարության անդամներ, արտակարգ և լիազոր դեսպաններ, սփյուռքի, միջազգային կառույցների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, դոնորներ, գործընկերներ և տարբեր ծրագրերի շահառուներ։
Անցկացվեց նաև տեղեկատվական ցուցահանդես «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության, «Զբոսարջության և քաղաքաշինության» հիմնադրամի («Տաթևի վերածնունդ», «Դիլիջանի զարգացում», «Գյումրիի զարգացում» ծրագրեր), UWC Դիլիջանի քոլեջի, UWC Հայաստանի ազգային կոմիտեի, Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) մասին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

«Армения-2020 – Армения-2041»: пролагая путь к будущему Армении и армян
19 сентября в Ереване прошла встреча-дискуссия «Армения-2020 – Армения-2041», в ходе которой авторы программы «Армения-2020» и инициаторы движения The FUTERE ARMENIAN Нубар Афеян и Рубен Варданян подытожили проекты, реализованные в Армянском мире вместе с партнёрами за последние 20 лет, а также изложили свою концепцию развития Армении до 2041 года.
На встрече была представлена ретроспектива порядка 700 проектов в области образования, науки, технологий, гуманитарной деятельности, сохранения культурного наследия, окружающей среды, здравоохранения, экономики и туризма, реализованных в Армении и Армянском мире за последние 20 лет (2000–2020).
«Последние 20 лет мы прилагали усилия, чтобы добиться перемен и построить более привлекательную для людей и инвестиций, процветающую, безопасную и самодостаточную страну к 2020 году. Думаю, что мы сходимся во мнении, что для реализации задуманного нам действительно нужно искать вдохновение и энергию в понимании самих себя. На мой взгляд, каждый армянин должен сделать для себя сознательный выбор – быть армянином и посвятить себя построению будущего Армении. Давайте определимся, что быть армянами – общее для всех нас стремление. Мы должны восстановить нашу глобальную сеть и поверить в своё будущее ради сегодняшних пятилетних детей», – сказал инициатор движения The FUTURE ARMENIAN Нубар Афеян.
Во время обсуждения концепции будущего спикеры опирались на результаты исследования «Армения-2041», проведённого в начале 2021 года совместно с глобальной консалтинговой компанией McKinsey & Company.
«Отмечу, что у нас имеется положительный показатель – в Армении зафиксирован ежегодный рост ВВП на 6%. Но, к сожалению, этот рост нестабилен, поскольку он в основном обусловлен потребительскими кредитами и государственным долгом. Помимо этого отмечен рост производительности, но его недостаточно, чтобы сделать Армению страной-экспортёром. Что касается иностранных инвестиций, то здесь тоже есть большой потенциал для улучшения ситуации. В целом, мы можем гордиться своими достижениями, но в то же время у нас есть большой потенциал для развития», – отметил управляющий партнёр McKinsey & Company в Корее и старший партнёр McKinsey & Company в Сеуле Андре Андонян.
Ссылаясь на подробный анализ, спикеры представили наиболее значимые сведения о пяти приоритетных секторах экономики Армении (сельское хозяйство, высокие технологии, здравоохранение, образование, туризм) и обозначили перспективы их развития.
«Сегодня настал уникальный момент, когда пора принимать серьёзные решения. Именно поэтому мы основали общественную инициативу The FUTURE ARMENIAN. Я считаю, что апатия и безразличие к собственному будущему приведут армянский народ к гибели. Однако этот кризис предоставляет хорошую возможность добиться перемен. Одна из наших целей – переезд в Армению 50 000 армянских семей, желающих построить новую Армению вместе с её жителями», – заявил инициатор движения The FUTURE ARMENIAN Рубен Варданян.
Мероприятие завершилось сессией вопросов и ответов. Среди гостей были члены правительства Республики Армения, чрезвычайные и полномочные послы, представители диаспоры, международных и неправительственных организаций, доноры, партнёры и бенефициары реализуемых программ.
Кроме того, в рамках мероприятия прошла выставка, павильоны которой были посвящены Гуманитарной инициативе «Аврора», Фонду туризма и урбанистики (реализует программы «Возрождение Татева», «Развитие Дилижана», «Развитие Гюмри»), международной школе UWC Dilijan, Национальному комитету UWC в Армении, Фонду науки и технологий Армении (FAST).