Փաշինյանը մասնակցել է Հայկական գործարար ֆորումի բացման արարողությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Երևանում տեղի ունեցող Հայկական գործարար ֆորումի բացման արարողությանը, որը կազմակերպել է Հայ գործարարների ասոցիացիան (ՀԳԱ)՝ «Տաշիր» ընկերությունների խմբի աջակցությամբ:
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը մասնակցել են նաև Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների ներկայացուցիչները, որոնց թվում՝ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, ինչպես նաև ՀՀ-ում և ՌԴ-ում գործունեություն ծավալող բազմաթիվ գործարարներ: Ներկաներին ողջույնի խոսքով դիմել են վարչապետ Փաշինյանը, ՌԴ փոխվարչապետ պարոն Օվերչուկը և «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանը, ով ներկայացրել է առաջիկա տարիներին «Տաշիր» խմբի կողմից Հայաստանում նախատեսվող ներդրումային ծրագրերը, որոնք հասնելու են հարյուրավոր միլիոն դոլարների:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Հայկական բիզնես ֆորումի անցկացումը Հայաստանի Հանրապետությունում, որը կրելու է ավանդական բնույթ: Վարչապետի խոսքով՝ այս ֆորումը կարևոր ուղերձ է, որովհետև բոլորս՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, հայ ժողովուրդն անցել է դաժան փորձությունների միջով:
«Այսօրվա ֆորումը վառ արտահայտությունն է այն բանի, որ Ռուսաստանի հայությունը, հայկական բիզնեսն ինչպես ամուր կանգնած եղել է, այնպես էլ շարունակում է ամուր կանգնած լինել Հայաստանի պետականության, Հայաստանի Հանրապետության կողքին: Եվ այսօր այս ուղերձը չափազանց կարևոր է պատմական կարևոր այն հանգրվանում, որում մենք գտնվում ենք:
Մենք իսկապես շատ դաժան փորձության միջով ենք անցել և անցնում: 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո կարևոր էր գտնել մի քանի հարցերի պատասխաններ և դրանք գտնելու համար է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Դրանք պիտի ցույց տային կամ դառնային Երրորդ Հանրապետության 30-ամյա պատմության տարբեր իրադարձությունների պատճառահետևանքային կապերը և ի վերջո պիտի պատասխան տային մեկ այլ շատ կարևոր հարցի. իսկ ինչպե՞ս շարունակել կյանքը և դեպի ո՞ւր շարժվել:
Կարծում եմ՝ սա ամենակարևոր հարցն է և ընտրությունների արդյունքներով, ըստ էության, արձանագրվեց ՀՀ քաղաքացիների որոշումը՝ շարժվել Հայաստանի Հանրապետության և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու ուղղությամբ: Հատկապես այսպիսի մանդատ է ստացել մեր կառավարությունը ՀՀ քաղաքացիներից: Իսկ ընդհանրապես հնարավո՞ր է արդյոք այս տեսական թեզի գործնական իրագործումը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ պիտի հասկանալ նաև բոլոր հոռետեսներին: Վարչապետի խոսքով, ըստ ամենայնի, կան ուժեր, որոնք ուզում են ի ցույց դնել, որ մեր տարածաշրջանում խաղաղ զարգացման դարաշրջանը հնարավոր չէ:
«Սակայն կառավարությունը հստակ գիտակցելով, թե ինչքան բարդ մարտահրավերի առաջ է կանգնած՝ հետևողական է լինելու և Հայաստանի Հանրապետությունն առաջնորդելու է այս ճանապարհով: Բազմիցս եմ ասել, որ այս ճանապարհին մեզ անհրաժեշտ են ամուր նյարդեր, սառնասրտություն, շրջահայացություն: Եվ այս առումով պիտի ընդգծեմ, թե որոնք են այն գործիքները, որոնց միջոցով, մեր կարծիքով, պիտի հաստատվի կամ բացվի խաղաղ զարգացման այդ դարաշրջանը: Չափազանց կարևոր եմ համարում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների: Կարծում եմ՝ այս խնդրի լուծումը կարևոր է նաև այսօրվա մեր քննարկման համատեքստում, որովհետև տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումն ի վերջո պիտի հնարավորություն տա, որ Հայաստանը հաղթահարի շուրջ 30-ամյա շրջափակումը, ինչը նշանակում է էականորեն փոխել ներդրումային միջավայրը ՀՀ-ում և տնտեսության կառուցվածքը փոխել այնպես, որ պետությունը դառնա ավելի դիմակայուն ու մրցունակ»,- ընդգծել է կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է, որ տարածաշրջանային զարգացումների քաղաքական օրակարգերի մասին բազմիցս են խոսել: «Այդ օրակարգի առաջ մղման, սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի, խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերականգնման գործում չափազանց բարձր ենք գնահատում այն աջակցությունը, որ ստանում ենք մեր ռազմավարական դաշնակից երկրից՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից: Պիտի ընդգծեմ՝ հասկանում ենք, արձանագրում ենք, որ ՌԴ-ի շահագրգիռ և կառուցողական մոտեցումը, ինչպիսին ունի այսօր մեր դաշնակից երկիրը, չափազանց կարևոր է այս խնդիրների լուծման համար: Մենք միասին հետևողականորեն առաջ ենք մղելու այդ օրակարգը»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի ապագան կառուցելու առումով անդրադարձել է այն նախագծերին, որոնք այսօր արդեն կառավարությունը մեկնարկել է: «Մեր խնդիրների լուծման համար չափազանց կարևոր ենք համարում կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները, որոնց առանցքային նպատակներից մեկը պիտի դառնա կրթության հասանելիությունը և որակը: Այս առումով, ՀՀ կառավարությունը ստանձնել է առաջիկա 5 տարիներին 300 դպրոց կառուցելու կամ հիմնանորոգելու ծրագիրը: Շուրջ 500 մանկապարտեզ կամ նախակրթարան պիտի կառուցվի ու նորոգվի, որի նպատակն է՝ կրթությունն առավել հասանելի դարձնել ՀՀ բոլոր երեխաներին և նրանց հետագայում մասնագիտական ու բարձրագույն կրթության այնպիսի հնարավորություն տալ, որպեսզի նրանք կարողանան աշխատանք գտնել շուկայի բարձր վճարվող սեգմենտներում:
Մեզ համար չափազանց կարևոր է ենթակառուցվածքների զարգացումը: Այս առումով, նախատեսել ենք առաջիկա 5 տարիներին սկսել կամ ավարտել 15 ջրամբարների կառուցման ծրագիր: Մենք տարեկան նվազագույնը պիտի նորոգենք կամ հիմնանորոգենք 500 կիլոմետր ավտոճանապարհ, ընդ որում, այս հաշվարկն անում ենք առանց Հյուսիս-հարավ ծրագրի և սուբվենցիոն ծրագրերի իրականացման: Արդեն պատրաստվում ենք գործարկել Հյուսիս-հարավ մայրուղու Սիսիան-Ագարակ հատվածի կառուցումը և այս ամենը պետական, հանրային մի քանի միլիարդի հասնող ներդրումային ծրագիր է, որի իրականացման համար ունենք մեր գործարարների, այդ թվում՝ Հայ գործարարների ասոցիացիայի աջակցության կարիքը: Որովհետև մեր հաշվարկները ցույց են տալիս, որ ՀՀ-ում չկան այնպիսի շինարարական հզորություններ, որոնք կկարողանան իրականացնել կառավարության կողմից առաջ քաշվող այս հավակնոտ ծրագիրը»,- նշել է վարչապետը՝ հույս հայտնելով, որ պետական ծրագրերի մեկնարկն արձագանք կգտնի նաև Հայ գործարարների ասոցիացիայի անդամների շրջանում, որոնք ոգևորվելով պետական ներդրումների այսպիսի մասշտաբներից ու ծավալներից՝ զուգահեռաբար մասնավոր ներդրումներով կաջակցեն կառավարությանը, որպեսզի արդյունքում կարողանանք ստանալ սիներգիայի էֆեկտ:
«Մենք քննարկում ենք 2022 թվականի պետական բյուջեն: Մեր Հանրապետության պատմության համար կապիտալ ծախսերի մասնաբաժինը, չափը, ծավալը կլինի աննախադեպ: Բայց ավանդաբար ունենք մի խնդիր, ընդ որում այն գոյություն ունի մեր 30-ամյա պատմության ամբողջ շրջանում. մենք ավանդաբար ունենք կապիտալ ծախսերի թերակատարման խնդիր, որը կապված է, այդ թվում՝ իմ ասած խնդրի հետ, որովհետև ՀՀ-ում գործող շինարարական ընկերություններն իրենց հզորություններով պատշաճ ժամանակով, որակով ու ծավալներով չեն կարողանում լիարժեք իրականացնել այն ծրագրերը, որոնք առաջարկվում են պետության կողմից: Եվ ողջունելով հայկական բիզնես ֆորումը՝ ուզում եմ հատկապես ողջունել այն տրամադրությունը, որով այն սկսել է, իսկ տրամադրությունն ավելի քան գործնական է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ կառավարության նպատակն է «հետպատերազմական վերականգնման ժամանակաշրջանի գործընթաց» ձևակերպումը վերափոխել Հայաստանի Հանրապետության և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջանի մեկնարկի: «Այս ծրագիրն իրագործելու համար ունենք բոլոր ներկաների աջակցության կարիքը, ունենք Սփյուռքի մեր գործարարների աջակցության կարիքը, մեր միջազգային գործընկերների, դաշնակիցների աջակցության կարիքը: Եվ կարծում եմ՝ այսօրվա այս պատկառելի միջոցառումը կարևոր մեկնարկ է այս տրամադրությունը վերածելու գործնական իրողության»,- եզրափակել է վարչապետ Փաշինյանը:
Ֆորումի հիմնական նպատակներն են՝ Հայաստանի ներդրումային և տնտեսական ներուժի վերագործարկումը ներդրումային հոսքերի միջոցով, տարբեր երկրների և առաջին հերթին՝ Ռուսաստանի գործարարների հետ ավելի սերտ տնտեսական փոխգործակցության ստեղծումը, երիտասարդների շրջանում ձեռներեցության խթանումը և աջակցությունը երիտասարդ ձեռներեցներին, ինչպես նաև նոր մակարդակում երկխոսության ձևավորումն ու հայկական գործարար համայնքի միավորումը ողջ աշխարհում: Ֆորումի մասնակիցների թիվն, ընդհանուր առմամբ. Հասնում է 500-ի:

Премьер-министр Пашинян принял участие в церемонии открытия Армянского бизнес-форума
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в церемонии открытия Армянского бизнес-форума в Ереване, организованного Ассоциацией армянских бизнесменов при поддержке группы компаний “Ташир”.
В мероприятии также приняли участие представители правительств Армении и России, в том числе заместитель председателя правительства РФ Алексей Оверчук, а также многочисленные бизнесмены, работающие в Армении и России. С приветственными речами выступили премьер-министр Пашинян, заместитель председателя правительства РФ г-н Оверчук и председатель группы компаний “Ташир” Самвел Карапетян, который представил запланированные группой “Ташир” на ближайшие несколько лет инвестиционные программы в Армении, объем которых достигнет сотен миллионов долларов.
Премьер-министр Никол Пашинян приветствовал проведение Армянского бизнес-форума, который будет носить традиционный характер. По словам премьер-министра, этот форум является важным сигналом, потому что Республика Армения и армянский народ прошли через тяжелые испытания.
“Сегодняшний форум является ярким выражением того, что армяне России и армянский бизнес как твердо поддерживали, так и продолжают поддерживать государственность Армении и Республику Армения. И сегодня этот месседж очень важен в той исторической вехе, в которой мы находимся.
Мы действительно прошли через тяжелое испытание. После 44-дневной войны 2020 года важно было найти ответы на ряд вопросов, и для того чтобы их найти, в Республике Армения были проведены внеочередные парламентские выборы. Они должны были показать причинно-следственные связи между различными событиями в 30-летней истории Третьей республики, и, наконец, они должны были ответить на другой очень важный вопрос: как продолжить жизнь и куда двигаться?
Думаю, это самый важный вопрос, и результаты выборов, по сути, отразили решение граждан Армении двигаться к открытию эры мирного развития для Республики Армения и региона. Наше правительство получило такой мандат от граждан Армении. А возможна ли вообще практическая реализация этого теоретического тезиса?” - сказал Никол Пашинян, добавив, что необходимо понять также всех скептиков. По словам премьер-министра, по всей вероятности, есть силы, которые хотят показать, что эра мирного развития в нашем регионе невозможна.
“Однако правительство, четко осознавая, насколько сложен этот вызов, будет последовательным и будет вести Республику Армения в этом направлении. Я много раз говорил, что на этом пути нам нужны крепкие нервы, хладнокровие, настороженность. И в этой связи должен подчеркнуть, с помощью каких инструментов, на наш взгляд, должна быть установлена или открыта эта эра мирного развития.
Считаю очень важным открытие региональных коммуникаций в соответствии с трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. Думаю, решение этой проблемы важно также в контексте нашего сегодняшнего обсуждения, потому что открытие региональных коммуникаций должно наконец позволить Армении преодолеть 30-летнюю блокаду, а значит, существенно изменить инвестиционный климат в Армении, изменить структуру экономики, чтобы государство стало более устойчивым и конкурентоспособным”, - подчеркнул глава правительства.
Никол Пашинян отметил, что неоднократно говорилось о политической повестке региональных развитий. “Мы высоко ценим поддержку, которую мы получаем от нашего стратегического союзника, Российской Федерации, в продвижении этой повестки дня, демаркации и делимитации границ и восстановлении процесса мирного урегулирования. Должен подчеркнуть, что мы понимаем и констатируем, что заинтересованный и конструктивный подход нашего союзника, России, чрезвычайно важен для решения этих проблем. Вместе мы будем продвигать эту повестку дня”, - сказал премьер-министр.
Говоря о строительстве будущего Армении, Никол Пашинян коснулся проектов, которые правительство начало реализовывать уже сегодня. “Для решения наших проблем мы считаем чрезвычайно важными реформы в сфере образования, одной из ключевых целей которых должно быть качество и доступность образования. В связи с этим правительство Республики Армения начало программу по строительству или ремонту 300 школ в ближайшие 5 лет. Около 500 детских садов или дошкольных учреждений должны быть построены и отремонтированы, чтобы сделать образование более доступным для всех детей Армении, предоставив им возможность продолжить профессиональное и высшее образование, чтобы они могли найти работу в высокооплачиваемых сегментах рынка.
Для нас очень важно развитие инфраструктуры. В связи с этим мы планируем начать или завершить строительство 15 водохранилищ в ближайшие 5 лет. Мы должны отремонтировать или восстановить не менее 500 километров автомобильных дорог в год, при этом, сюда не входит программа Север-Юг и субвенционные программы.
Мы уже готовимся к началу строительства участка Сисиан-Агарак дороги Север-Юг, и все это государственная, общественная инвестиционная программа на несколько миллиардов долларов, для реализации которой нам нужна поддержка наших бизнесменов, в том числе Ассоциации армянских бизнесменов. Потому что наши расчеты показывают, что в Армении нет таких строительных мощностей, которые смогли бы реализовать эту амбициозную программу, выдвинутую правительством”, - отметил премьер-министр, выразив надежду, что запуск государственных программ найдет отклик у членов Ассоциации армянских бизнесменов, которые, воодушевившись такими масштабами и объемом государственных инвестиций, параллельно поддержат правительство частными инвестициями, чтобы мы в итоге могли получить синергетический эффект.
“Мы обсуждаем государственный бюджет на 2022 год. Доля, размер и объем капитальных затрат будут беспрецедентными за всю историю нашей республики. Но традиционно у нас есть проблема, которая существовала на протяжении всей нашей 30-летней истории: у нас традиционно есть проблема недовыполнения капитальных расходов, что связано в том числе с упомянутой мною проблемой, потому что действующие в Армении строительные компании своими возможностями, качеством и объемами не в состоянии полностью реализовать предлагаемые государством программы.
Приветствуя Армянский бизнес-форум, я особенно хочу приветствовать настроение, в котором он начался, а это настроение более чем практическое”, - сказал Никол Пашинян, добавив, что цель правительства - превратить формулировку “процесс послевоенного восстановления” в начало эры мирного развития для Республики Армения и региона.
“Для реализации этой программы нам нужна поддержка всех присутствующих, нам нужна поддержка наших бизнесменов из диаспоры, поддержка наших международных партнеров и союзников. И я думаю, что сегодняшнее мероприятие - важный старт преобразования этого настроя в практическую действительность”, - заключил премьер-министр Пашинян.
Основные цели форума - перезапуск инвестиционного и экономического потенциала Армении за счет инвестиционных потоков, налаживание более тесного экономического сотрудничества с бизнесменами из разных стран, в первую очередь - из России, стимуляция предпринимательства среди молодежи и поддержка молодых предпринимателей, а также формирование диалога на новом уровне и объединение армянского бизнес-сообщества со всего мира. Общее количество участников форума достигает около 500.